ruumiilliset oireet ja lääkkeet

tyllerö

oon 15 ja kärsiny paniikkihäiriöstä noin vuoden. en oo saanu itse kohtauksia pitkään aikaan mutta kaikenlaisia muita oireita on sitäkin enemmän.

rintakipua on vähän väliä vaikka en olisi edes tietoisesti ahdistunut ja sydän hakkaa monta tuntia ilman syytä. tuttua muille? kävin lääkärissä ja sydän tutkittiin mutta mitään ei löytynyt. lääkäri epäili sen liittyvän paniikkihäiriöön. silti pelkään vähän väliä, että sydän pettää ja kuolen.toisinaan taas kärsin päänsärystä ja pelkään kuolevani aivoverenvuotoon. muutenkin pelkään jokaista pientä vaivaa.

psykologi mainitsi kerran lääkkeet mutta vaikutti aika vastahakoiselta antamaan niitä.
ei kai niistä haittaakaan voi olla vaikka näin nuori olenkin? ne taitavat olla ainoa apu oireisiin. tahtoisin vain jatkaa elämääni ja keskittyä alkaviin lukio-opintoihin ilman paniikkia ja kuolemanpelkoa.

5

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä..?!

      juuh.. itselläni on paniikkihäiriö diagnosoitu ja nyt on myös masennuksen hoito aloitettu.
      Kyllä sulle voisi olla ihan hyvä että edes kokeilisit lääkkeitä. Mulla oli ensin rauhoittavia joita otin pahimpiin kohtauksiin, ne auttoivatkin hetkittäin mutta eivät estä seuraavaa kohtausta. ja varsinkin kun oloni meni myös iihen pisteeseen että jatkuvasti on kummallisia tuntemuksia.
      Nyt sain reseptin masennuslääkkeisiin(voidaan käyttää myös paniikkihäiriön hoidossa!) mutta en ole vielä aloittanut lääkkeiden syömistä..
      sitten jos lääkehoitoon päädyt, muista että lääkkeiden vaikutusta voi saada odotella muutaman viikon verran.
      itselläni myös syke jatkuvasti korkealla ja välillä on kipuja rinnassa.

    • Ovidiu

      Eli psykologilla ei ole mitään oikeutta edes antaa lääkettä. Psykiatri sen sijaan on mielenterveyden sairauksiin ja häiriöihin erikoistunut lääkäri. Kumman vastaanotolla olet oikein ollut?

      • minä..?!

        kuka, minäkö? psykiatrilla.
        osoita aina mille nimimerkille puhut niin ei tule väärinkäsityksiä.


    • tytsy

      sama juttu minulla. Jotkut nimittävät tätä ns.. tautia luulotaudiksi eli itselläni on paniikkihäiriö ja jos sitä ei ole saatu heti kytkettyä pois, alkaa epäilemään myös muita oireitansa. Samoin kävi minulle ja et ole todellakaan ainut mikä pelkää jokasesta mitättömästäkin asiasta jotka saa frendisi nauramaan suurinpiirtein. Itse epäilen lähes kaikkea ja en osaa/tajua ikinä olla realistinen ihminen joka ajattelisi että se nyt on vaan jotain ja kohta pois, hyvin usein näissä tilanteissa minulle tulee kohtauskin..
      Juttele ja kysy lääkkeistä jos itse olet halukas siihen.

      • minä

        on ihan sama juttu. epäilen pienemmästäkin asiasta jotain vakavaa. samoin vaivaa tietenkin se kuoleman pelko.. poikaystäväni nauraa minulle, tiedän itsekkin kuinka hölmöltä kuulostan "juttujeni" kanssa. samoin itken paljon ja olen yleisesti ahdistunut. Mutta nyt olen päättänyt mennä lääkärin juttusille ja pyytämään lääkitystä vaivaani. On se välillä niin vaikeaa lähteä ulos ovestakin kun iskee paniikki ja tuntuu, että pyörtyy..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe