Emerituspiispa Eero Huovinen piti puheen Helsingissä uudenvuodenjuhlassa - VAIKKA VIIDESOSA KIRKON JÄSENISTÄ ON VIIME VUOSIEN AIKANA ERONNUT KIRKOSTA Törkeää! Kas kun ei sitten samantien kutsuttu puhujaksi imaamia ja rabbia, jos kerran piispa. TÄMÄ LOUKKAA USKONNOTTOMIA SYVÄSTI! Uskonto pois uudenvuodenjuhlasta!
PIISPA PUHUI uudenvuodenyönä?!?
JYRKKÄ EI!
12131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on kirkollinen juhla. Se on ajoitettu Jeesuksen ympärileikkauksen päiväksi, kuudes päivä joulusta. Olkoon Jeesus syntynyt 25.12 tai ei, niin siitä kuitenkin lasketaan hänen ympärileikkauksen päivänsä.
http://www.youtube.com/watch?v=JIXWd5IwDb4
Eikö hesassa tosiaan osata järjestää kunnon juhlia, enpä ole
tylsempää nähnyt, noin paljon ihmisiä eikä edes kunnon musiikkia.
kunnon musiikkia, ku oli Maikki. Mike Monroe.
Ateistit: koittaa vielä sekin päivä että me yhdessä rukoilemme Jumalaa. Niin vain alkoivat ateistienkin kädet menemään ristiin toisessa maailmansodassa venäjän tankkien vyöryessä 40 asteen pakkasessa kohti Suomi joukkoja. Maha täynnä ja lämpimässä on hyvä luottaa vain itseensä.. mutta sekin luotto loppuu lyhyeen.
kuoli sodassa uskomatta koskaan Jumalaan. Oli jopa niitäkin, joilta valuivat suolet ulos kuoleman tullessa, mutta he eivät huutaneet Jumalaa apuun vaan ainoastaan kirosivat kovasti.
HEEEh! Ne tankit oli Marski tilannut venäjältä puolustaakseen venäjää ajoissa, ja te kuvittelitte, että olisi oikea hyökkäys käynnissä.
Totta kai ateisti voi rukoilla oikeaa jumalaa, ei kristtittyjen paholaisten.
Itseään rukoilivat, kun eivät tunteneet Jeesusta, jolla ON kaikki valta ???
Piispatko muka puhuisi uskosta, ehkä kaukaa haparoivat uskontoa, elikkä uskonnollisuutta, mutta uskosta ei oo tietoakaan !!!
SILLÄ oikeassa uskossa ovat ne, jotka menevät rääkkäyksistä huolimatta viemään sanomaa Jeesuksesta, ja mutta mitä tekevät piispat -semmoinenhan on kauhistus heille.- siksi he eivät uskalla sanoa muslimeille, että heidän on tehtävä parannus, jos muslimit meinaavat pelastua , sillä tyhjänpaskan hokeminen ei auta, kun joudumme totuuden silmien kanssa tilille !!!!
puolusti Suomea sodan aikana (vanhojen tataarisukujen muslimit).
Kuinka moni HEISTÄ koitti leikata kurkun poikki SUOMEN KANSAN PUOLUSTAJILTA,- ???
Joten painu jo kivittämään mekkaan sitä pirunpatsasta,- äläkä tule puhumaan ripulihöyryjäsi !!!
MEE JO Häpeämään,. jos aloittaja yleensäkkin tiijät , mitä se sana tarkoittaakaan !!!
ON suorastaan ällistyttävää, että JOKU MUKA LOUKKAANTUU Kristinsanoman tarkoituksesta !!!
Sehän ON AIVAN SAMA, kuin sinä vakuutat LOUKKAANTUVASI siitä, että sinun pitää lopettaa TYPERÄ VALEHTELU !!!
OOTKO koskaan kuullu henkisestä pimeydestä, sillä et näköjään ainakaan tajua, etkä haista siitä ihmeellisestä valosta, joka loistaa Pyhän Hengen valtaamista puhtaista ihmisistä !!!