Koska yle näyttää meille uusia jaksoja,eikä niitä uusintoja
Midsommerin murhat
yks vain
21324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
TV1 lauantaisin 2.2.2013 klo 19.40 - 20.30 alkavat uudet 13. kauden jaksot.
Kiitti :)
Tänään lauantaina (26.10.13) alkavat 14. kauden jaksot. Uusi ylikomisario John Barnaby jatkaa serkkunsa Tom Barnabyn paikalla.
Kiinnosti, että miksi John Nettles jäi pois sarjasta, mutta en verkosta löytänyt syytä.
Onx tiatoo?
Siinä oli tyyliltään paljolti samaa kuin komisario Frostin David Jasonissa ja komisario Mooren/Morsen(?) tjsp. vaikka eri kepeyssarjan kuvaelmia esittivätkin.
Onkin jäänyt eläkkeelle.
Koska John Nettles ei ole enää mukana niin taidan katso Uunoa.
Koska Vesku Loiri on edelleen mukana, niin en taida katsoa Uunoa.
Ei se kovin pahaa ole, olen katsonut DVD:ltä kun tämä Barnaby tuli tuli serkkunsa tilalle. Ja onhan siinä sama apulainen! Eilisen tallensin, mutta en ole vielä katsonut, että onko sama kuin DVD:llä
Eilinen oli itseasiassa parempi kuin odotin/oletin.
Barnaby veti hyvin.
Mistä mahtaa johtua se, että suhtautui niin alentavasti tähän harmaapäiseen, aikuiseen rikospaikkatutkijaan ensimmäisen kerran tavatessaan?
Minusta se oli kumman ylimielistä otetta tähän tärkeään lenkkiin.
29.40
http://areena.yle.fi/tv/2037942
Oli muuten tosi hyvä, katson varmasti jatkossakin.
Minä kaipaan edelleen alkuperäistä Barnabya eli Nettlesiä. Nyyh!
Ihan viehättävänä sarjana oli pysynyt...jotenkin aisti sukulaisuuden,vaikka olikin ihan uusi esittäjä...parempi,että on tullut serkku tilalle,kuin että olisi korvattu eri ihmisellä saman esittäjä...niin,sehän olisikin ollut mahdottomuus.
Tykkäsin,vaikka entistä kaipaakin....ei kai se ole mahdottomuus,että entinen tulevissa jaksoissa jossakin yhteydessä piipahtaakin?
Ensin ajattelin, että en katso sarjaa kun Nettles lähti, mutta katsoin kuitenkin ja kävi niin, että pidän uudesta Barnabystä jopa enemmän kuin vanhasta.
Voi että meitä hemmotellaan tänään kahdella jaksolla...
Eikös tänään ja viimeksi vanhaa houraukkoa esittävä ole Shakaali?
Myöhäisesitys johtuu jakson ikärajasta 16.
Shakaali?
Nimi on Edward Fox näköjään.
Oli 70-luvulla pääosassa leffassa Shakaali ja onnistui roolissaan helkkarin hyvin. On tainnut tulla telkassakin, ehkä parikin kertaa.
Erityisesti jäänyt mieleen henkilöllisyyden väärentäminen, harjoitusammunnat ja loppukohtaus vammautuneena sotaveteraanina.
Tuo henkilöllisyyden väärennös perustuu tositapahtumiin. Suomessakin oli pappi, joka järjesti virkatodistuksia lapsena kuolleiden tiedoilla.
https://www.google.fi/search?q=Edward Fox&client=opera&hs=Klo&channel=suggest&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=3t-HUuiOKqqC4AT-14GgBQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1261&bih=647&dpr=1
Ja tekstitys hävisi loppupäässä elokuvaa....harmillista...jäi loppuratkaisu epäselväksi... mikä oli syy murhiin?
Se näytettiin uusintana 22.11.2013 kello 22.55 (muistaakseni tuo kellonaika) Itse katsoin sen sitä ennen Ylen areenasta ja silloin oli jo teksti. Varmaan on viel'ä siellä katsottavissa!
Jos noita ei ennemmin ole näytetty telkkarissa, olen katsonut ne DVD:ltä. Kirjastosta lainasin, yksissä kansissa oli muistaakseni 8 DVD:tä, ainakin kuusi. Sieltä kyllä muistin kuka oli murhaaja. Katsoin ne joskus helmikuun jälkeen.
Enpä kirjoita tähän, jos katsot Ylen Areenasta, koska se uusinta on jo mennyt.
Onko Tom Barnaby matkustanut pois Midsomerista, kun häntä ei näy enää ollenkaan? Ei ole käynyt tapaamassa serkkuaan Johnia, ei ole tullut kaupungilla vastaan tms.
Näissä parissa jaksossa uuden Barnabyn aikana on apulainen pyritty näyttämään tyhmältä. Ja Barnaby on vielä tölvinyt häntä siitä. Mielestäni aikaisemmin käsikset eivät sisältäneet tällaista otetta heidän välisiin asioihin.
Kyllähän Tom Barnabykin joskus "tölvi" Jonesia. TB käski puolihymyillen Jonesin hankaliin tehtäviin ja niissä saattoi sotkea vaatteensa tai kastella itsensä. Lisäksi Jonesin roolissa oli silloin tällöin surkuhupaisia kohtauksia.