Ota Niinistöstä oppia!
Alenna palkkaasi!
Palkat alas!
357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eli koko työelämän tässä on joutunut alentamaankin....
on tosin seilannut tuo "alennus"25-35 %luokassa vuodesta 75 lähtien.
enkä ole huudellu että lahjoitan minkä prosentin kulloinkin.valtio tosin ei kysy että lasketaanko vuositienestiä vaiko haluatko koko potin vaikka joka toinen vuosi.
ja nää alv autoverot,kiinteistöverot sun muut älätallaa nurmikoitaverot nupiksi niin menee yli puolet tuloista valtiolle joka fuckin vuosi.
kun ei tarvi maksaa mistään itse niin mikä sitä on pressalla ollessa olisi antanu 100%.
olisi sanonut että saa seuraavat kolme vuotta olla kansa nollaverolla niin äänestäisin kyllä tota viirusilmää tulevissa vaaleissa.se on sale.
Joku kirjoittaja Facebookissa perusteli omaa johtajan asemaansa pitkillä yliopiston opinnoilla. Mutta kuitenkin valtion omistamissa yrityksissä on todella paljon kaikenlaisia päälliköitä, suunnittelijoita, joilla ei ole minkälaista koulutusta. He ovat saaneet ne paikat hyvän kaverisuhteensa perusteella. He saavat älyttömän isoja palkkoja pystymättä itse mitään sen eteen tekemään, koska heillä ei ole tietoja-taitoja.
Yleensä nuo isopalkkaiset päälliköt, suunnittelijat ovat aikaisempia yksinkertaisia työntekijöitä, laatikkoiden heittäjiä, jotka eivät ole edes lukiota suorittaneet, puhumattakaan muista opinnoista.
Kun he eivät ole kyenneet mitään opintoja suorittamaan eikä edes mitään opintoja loppuun asti, millä lailla he ovat päteviä päällikköitä johtamaan tai suunnittelemaan? jos ei ole kykyjä omia asioita viemään loppuun asti, tuskin he kykenevät myös vaativampiin projekteihin.
Moni päällikkö jopa viettää työpäivänsä kotona vaimonsa kanssa pyörittämässä lapsiperheiden arkea ja työpaikalla käydään pelkästään sisään ja uloskirjoittautumassa. Ja ylityöt kerääntyvät.
Myös monella isommalla yritysjohtajalla ei ole kovin erikoista koulutustaustaa takana. Nykyään on todella paljon kyvykkäitä nuoria, joilla on erinomaiset taloustieteen koulutukset, ulkomaan opinnot ja kokemukset sekä muiden kulttuurien ja kielten erinomainen tuntemus, joka on hankittu opintojensa ohella. Mutta Suomessa mieluiten nuo johtajien isopalkkaliset paikat annetaan erittäin keskivertoisille ukoille tai alle sitä tasoa.
Niinistön vaatimus pienituloisten palka-alesta on tyhmä.