Heinäluoma:Kansanedustajien palkkiot leikataan.

- Viestii siitä, että ahneuden yhteiskuntaa vastaan voidaan taistella esimerkin voimalla, Heinäluoma sanoo Yle Uutisille.
http://yle.fi/uutiset/heinaluoma_pitaa_kansanedustajien_palkkioiden_leikkaamista_selvana/6435569

Esimerkki työläisille, älkää pyytäkö työstänne palkkaa.
981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kansan edustajilta pitäisi leikata koko palkka kun suuri sali on lähes tyhjä aina.

Äänestä

Ennenkuulumatonta tämän maan historiassa, kertoo ehkä että jotain on mennyt politiikassa

Äänestä
  • Kunhan leikkiivät martyyriä. Tämä on vihje kansalle että nyt alkaa tuho.

    Äänestä

Mikäs on leikellessä kun vuodessa hankkii 7 kertaisesti kuin keskiverto ihminen

Joka viides vuosi miljoona täys.

Äänestä
  • Vaalirahoittajat antaa bonuksia salaisille pankkitileille veroparatiisiin vai kuvitteleeko joku että vaalirahoitusta annetaan ilman että siitä saadaan mitään hyötyä itselle?

    Äänestä

lapin kansanedustajien "leikkaushaluja", kenelläkään ei ollut mitään halua pudottaa palkkaa.

jokainen kiersi suoran kysymyksen palkka-ale-%:sta ja siirti sen suoraan monipuolisen sairaan höpötys selittelyn jälkeen heidän palkkalautakunnalle,jonka ne käytännössä ovat itse kehitelleet kusetus-konsulttien avulla ja valinneet porukan.
näin he ikäänkuin ovat jäävänneet itsensä,eivätkä itse nosta palkkojaan,vaan sen tekee em. muu konnakopla.

näin sitä poliittista vastuuta otetaan k-tolppien keskuudessa,jota kansan kielellä sanotaan täysin vastuuttomaksi toiminnaksi,joka ei ole,ei sisällä eikä tarkoita milloinkaan yhtään mitään.

täydellisen raukkamaista porukkaa, he edustaa suomen ahneinta,inhottavinta ja röyhkeintä joukkoa torkkupeittoineen,4.5kk lomineen/v ja todellisen työajan pettureita...työaika max 6kk/v. loppu on huilia peittojen alla,jossa uneksitaan suuremmista tuloista ja muista entisistä ja uusista etuuksista ja palkkioista.

Äänestä
  • palkkotoimikunta joutaa lopettaa kokonaan.aivan turha viritys.monta muutakin toimi kuntaa.ei niillä tee yhtikäs mitä'än.Heinäluoma oikeassa.Eikä sitä nyt ala jauhaa vuosi tolkulla.Kohta ovat oikeusessa ,kun sekoilevat.Kansanedustajien palkat pois loma ajalta.KOska lomia ei voi lyhentää.kuulema...!:Vero prosenttia korottaa lisäksi reilusti.Kenelle ei ehdotus kelpaa..SAA LÄHTEÄ KOKONAAN POIS.terve menoa vaan.

    Äänestä

  • lähtö passit kirjoitti:

    palkkotoimikunta joutaa lopettaa kokonaan.aivan turha viritys.monta muutakin toimi kuntaa.ei niillä tee yhtikäs mitä'än.Heinäluoma oikeassa.Eikä sitä nyt ala jauhaa vuosi tolkulla.Kohta ovat oikeusessa ,kun sekoilevat.Kansanedustajien palkat pois loma ajalta.KOska lomia ei voi lyhentää.kuulema...!:Vero prosenttia korottaa lisäksi reilusti.Kenelle ei ehdotus kelpaa..SAA LÄHTEÄ KOKONAAN POIS.terve menoa vaan.

    tuo lomitus tulee panna 1/3 osaan. nyt aivan uskomaton ja tosi tärkeä.

    jos ei palkka pienene, verot 80%:n, ajaa saman asian. lisäksi muut turhat palkkiot pois...nyt niitä on joka lähtöön.

    Äänestä

Eduskunnan palkoista päättävän Palkkiotoimikunnan pitää saada nyt ja jatkossakin olla nimenomaan riippumaton asiantuntijaelin. Ei se käy päinsä että Heinäluoma antaa ohjeet miten toimikunnan kuuluu tehtäväänsä suorittaa.

Palkkiotoimikunta katsoo Kansanedustajien tehtävän vastuullisuuden ja työmäärän, pitää arvioida viikonloppuisin ilmaiseksi tehtävä työmäärä, rasittavat kunta-, EU-vaali-, ja Esuskuntavaalikampanjat. Nämä kaikki vaativat oman työpanoksensa ja rasittavuutensa.

Kun kaikki nämä otetaan huomioon, ja Palkkiotoimikunta toimii sen tehtävänannon mukaan mikä sillä on jatkuvana toimeksiantona voimassa, niin lopputulos saattaa olla mikä tahansa. On hyvin mahdollista että Palkkiotoimikunta päätyy siihen, että Kansanedustajien palkkioihin on tehtävä pienoinen korotus.

Missään tapauksessa Palkkiotoimikuntaa ei saa painostaa ulkopuolelta, ei sen paremmin Heinäluoman kuin eri Eduskuntaryhmien johdonkaan taholta.

Palkkiotoimikunta toimii aina ja jatkuvasti riippumattomana asiantuntijaelimenä, sille annetun parlamentaarisen ohjesäännön perusteella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhiltäkin pois kirjoitti:

- Viestii siitä, että ahneuden yhteiskuntaa vastaan voidaan taistella esimerkin voimalla, Heinäluoma sanoo Yle Uutisille.
http://yle.fi/uutiset/heinaluoma_pitaa_kansanedustajien_palkkioiden_leikkaamista_selvana/6435569

Esimerkki työläisille, älkää pyytäkö työstänne palkkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu