Näinpä!

Naages

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11164585



Juu ei niitä vahinkoja vaan teineille satu :D Ja ei ole ainut tuon ikäinen joka poksauttelee niitä vahinkoja. Jos hänen täytyy kysellä palstalla kannattaako enää, ni kertoo aika paljon siitä että onko lapsi silti toivottu vaikka oli vahinko. Vahinkoraskaus voi olla silti toivottu lapsi.

9

233

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huokaus!*

      eiköhän se ole hieman eri asia että aikuiselle naiselle syntyy "vahinkolapsi" kuin että semmoinen syntyisi 15v teinitytölle..
      voit ihan mielessäsi verrata mitä eroavaisuuksia löydät noista tilanteista..

      ihan muutama vinkki;
      - aikuinen nainen on koulunsa käynyt ja kenties jo työelämässäkin ollut muutaman vuoden
      - aikuisella naisella on varmaan se oma kotikin missä kasvattaa lapsi
      - aikuinen nainen kumppaninsa kanssa kykenee kasvattamaan ja elättämään lapsen( jopa ilman kumppania kykenee tuohon hommaan)

      teiniäiti;
      - aika usein on yh-äiti
      - on useimmiten kouluttamaton, työtön, ei kokemusta elämästä
      - kasvattaa lasta ja hoidattaa lasta useimmiten lapsuudenkodissaan omien vanhempien luona
      - käyttää hyväksi sossun ja kelan tukia, sekä vanhempiensa hyväuskoisuutta ja kukkaroa..

      eli toisin sanoen vanhempi äiti kyllä pärjää sen "vahinkolapsen" kanssa huomattavasti paremmin kuin teiniäiti, joka vielä asuu kotona.

      että en ihan vertailisi teiniäitien huomattavasti huonompaa tilannetta jo valmiiksi perheellistyneen vanhemman pariskunnan vakaaseen tilanteeseen..tuskin tuo vanhempi äiti ihan tietämätön on lapsen tarpeista jos on jo kasvattanut edellisensä teini-ikäiseksi..

      • Naages

        Mä voisin kertoo sulle monen monta yli 30-vuotiaan naisen/miehen tarinaa jossa on käynyt selkeästi niin ettei oli pystynyt kasvattaa lastaan..
        Mut sit taas toisaalta tiedän että olet niin tiukkis ettet sinä anna periksi ja uskot että kaikki sinun ikäisesi ovat loistavia kasvattajia :D PASKAT!


      • ninakatrina

        Voi että pisti vihaks tuo sun yleistäminen!!

        Oon 19vuotias.
        Tulin raskaaksi 16vuotiaana. Synnytin kun olin juuri täyttänyt 17.

        - En ole yh-äiti. Olen kihloissa ja avoliitossa lapsen isän kanssa.
        - Olen joo kouluttamaton vielä. Opiskella kyllä ehtii!
        - En kasvata enkä hoidata lasta vanhempieni luona. Muutin pois kotoa ennen kuin lapsi syntyi, jotta emme jäisi taakaksi vanhemmilleni.
        Lapsi on nyt 2vuotias ja on ollut vanhempieni luona hoidossa yön yli 4 kertaa. Ei mielestäni kovin paljoa! Ja ovat ITSE halunneet lapseni yökylään.
        - En hae sossusta rahaa, en ole hakenut kertaakaan. Kelalta saan samat tuet kuin jokainen äiti. Vanhempani eivät ole maksaneet meille mitään, olisivat maksaneet, mutta sanoin että ei tarvitse. Ainoastaan joulu- tai synttärilahjoiksi ovat antaneet jotain tarpeellista, kuten paistinpannuja tai kauhoja, jne.

        Älä siis yleistä, jos et tiedä!
        Kiitos:)


      • mvmk

        Voit ihan kysellä sossuilta minkä ikäisiltä niitä lapsia otetaan.
        En tiedä yhtään teini-ikäistä biovanhempaa. Kolmi ja nelikymppisiä kyllä.


    • isäntämies 44

      Fiksuin osa teineistä ei posahtele paksuksi vahingossa. Eri juttu on sitten tämä IHQUUUUUU! sakki.

    • Teiniäityli

      Ei se ikä sitä äitiä tee. Jos asenne on kohdallaan, pärjää varmasti

      • hftujkiif

        Minä en usko vahinkoraskauksiin.. Meille kaikille opetetaan jo ala-asteella miten lapsia tehdään. E-pilleritkään ei ole 100% varmoja,sen tietää kaikki. Vielä vähemmän kondomi tai joku vastaava. Siksi pitäisi käyttää molempia yhtäaikaa ja jos vielä niiden jälkeen tulee raskaaksi niin taitaa olla jo ihme! Kaikista parhain ehkäisy keino ja 100% varma on pitää housut jalassa. Jos pitää sänkyyn mennä niin pitää olla myös valmis ottamaan vastuu mahdollisista seurauksista :)


      • segaaN
        hftujkiif kirjoitti:

        Minä en usko vahinkoraskauksiin.. Meille kaikille opetetaan jo ala-asteella miten lapsia tehdään. E-pilleritkään ei ole 100% varmoja,sen tietää kaikki. Vielä vähemmän kondomi tai joku vastaava. Siksi pitäisi käyttää molempia yhtäaikaa ja jos vielä niiden jälkeen tulee raskaaksi niin taitaa olla jo ihme! Kaikista parhain ehkäisy keino ja 100% varma on pitää housut jalassa. Jos pitää sänkyyn mennä niin pitää olla myös valmis ottamaan vastuu mahdollisista seurauksista :)

        Minäkään en usko "vahinkoraskauksiin". Helpompi uskoa, että jotkut teinitytöt eivät muista syödä pillereitään ja pojat ja tytöt ostaa kondomejaan.

        Tunnen kymmeniä teinejä, jotka elävät parisuhteessa ja joille ei ole käynyt "vahinkoja", joten onneksi kuitenkin suuri osa nuorista on vastuuntuntoisia, kyllin älykkäitä, eivätkä hankkiudu teinivanhemmiksi.

        Tämä teiniporukka, joka TARKOITUKSELLA hankkii lapsia, on sitten aivan asia erikseen. Heidän ÄO alkaa olla sitä luokkaa, että he saattavat "rikkoa" kehitysvammaisuuden häilyvän rajan. Toki heilläkin on oikeus saada lapsi, mutta tässä tapauksessa uskon, että lapsen ennuste olisi parempi, jos vanhemmat saisivat elämänkokemusta. Järkeähän heidän päähänsä ei enää lisää kuitenkaan välttämättä tule.


    • sitten kun jättää

      vielä antamatta pimppiä ja jättää panematta eipä tule lapsia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      109
      1452
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      814
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      198
      752
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      707
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      32
      695
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      69
      692
    7. 49
      642
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      555
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    10. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      76
      531
    Aihe