mitähän

maija

Jos Jeesus saapuisi nyt, mitä Hän sanoisi?

Mitä hän sanoisi homoseksuaaliselle, entä portolle, entä sokealle, entä vaajaälyiselle,entä syöpää sairastavalle, entä raajarikolle.... Hän sanoisi, kaiketi tulkaa tänne kaikki te raskautetut, sillä saatte armon luonani.
Mutta mitä Hän sanoisi omahyväiselle fariseukselle, joka osoittaa sormella toista ihmistä(porttoa, homoa ym). Hän varmasti käskisi ottaa oman roskan ensin silmästä pois ennenkuin alkaa muita tuomitsemaan.

Jeesus halusi opettaa meille rakkauden tärkeyden ja sen, että oppisimme tajuamaan , että muillakin kuin "normaaleilla" on oikeus Jeesuksen rakkauteen ja armoon.

Miten me "täydelliset" fariseukset oikein kehtaamme täällä edes osoitella veljiä/sisariamme sormella ja tuomita heitä heidän tekemisiensä vuoksi. Tuo tuomio kuuluu vain ja ainoastaan Jeesukselle.
Me emme ole yksikään toistaan parempia ja näin ollen meillä ei ole oikeus "tuomita" ketään poikkeavuutensa takia kadotukseen.

Hänen armossaan on kyllin.

rauhaa ja rakkautta:)))))

2

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olevainen

      Jeesushan sanoo sen tänäkin päivänä, saman Sanan jonka Hän on puhunut.
      Hän rakastaa iankaikkisella rakkaudesllaan jokaista, Hän on maksanut kalliin, mittamattoman hinnan jokaisen edestä, ja se on tarjolla jokaiselle, vaan ei automaattisesti, sen kyllä Hän itse on sanonut.
      On siis tehtävä parannus, ja käännyttävä entisetä elämästä kohti Jumalan viitoittamalle tielle, ja se käy vain Jeesuksen kautta.
      On väärin sanoa, että "me" tuomitsemme, emme tuomitse ketään, vaan haluamme, että tapahtuisi mielen muutos, täys käännös saatanan valtakunnasta Jumalan valtakuntaan, ei niinkään yksittäisistä teko synneistä, vaan kertakaikkiaan omassa elämässä täytyy tapahtua vallankumous, ja päästää Jeesus sydämen valtaistuimelle, mielenmuutos, siitä alkaa myös sitten aikanaan tekojenkin muuttuminen.
      Jeesus sanoo: "Joka tahtoo, tulkoon ja ottakoon elämän vettä lahjaksi."

    • maija

      Hän sanoisi varmaankin,että te kaikki sorretut ja alaspainetut olette minun siipieni suojassa.
      Myöskin te "farisuekset" ja "itsekullatut" olette siipieni suojassa, en nimä ketään hylkää tai sano ettei kukaan ,joka tunnustaa sen sanoma mistä puhuin, ole ulkopuolella armoni.
      ihmiset kaikki olette saman Luojan taivaan alla ja saman armon alla. Olkaa siis ¨rauhassa ja levätkää. Älkää "tapelko".
      Siunaten kaikkia ihmisiä:::))))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9179
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7980
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5709
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2364
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2097
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1746
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1692
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1439
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1370
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1327
    Aihe