Eroa jo helvetissä!

Reijo

Tässä lainattu teksti toiselta foorumilta "inkvisitio"! Jos tunnet Herran Jeesuksen niin eroa jo helvetissä (ilm. 18:4) luterilaisesta ja katolisesta kirkosta. Äläkä liity mihinkään saatanapalvoja helluntailaisiin tai vapaa kirkollisiin tai muihin rekisterissä oleviin puulaakeihin. Hommaa muutama ystävä ja alkakaa kokoontua kodeissa. Herää jo, Kristus sinua valaiskoon!

INKVISITIO
Kristinuskon perin verihuurtuiseen historiaan surullisen jäljen jättänyt inkvistio perustettiin jo v. 1184 etsimään ja tuomitsemaan ns. harhaoppisia. Sillä oli itsenäinen tutkinta-, syytös- ja tuomiovalta, mutta tuomioiden täytäntöönpanot jäivät jätettiin maallisille viranomaisille. Inkvisitio sovelsi menetelmiään yhtä hyvin harhaoppisiin kuin muuten vain omituisiin ihmisiin kuten kuviteltuihin noitiin n. 500 vuoden ajan. .
Inkvistio loi urkinta- ja ilmiantojärjestelmän, ja se huolehti itse ilmiannettujen kuulusteluista ja kidutuksista: näin kymmenet ellei sadat tuhannet ihmiset menettivät usein paitsi henkensä myös rahansa omaisuutensa. Kidutus oli salaista ja järjestelmällistä eikä naisia ja lapsia säästetty. Kohteina olivat sekä harhaoppiset että noidat, jotka tietenkin olivat samalla myös harhaoppisia. Ja tarpeen vaatiessa huudettiin armeija apuun. Esim. kataareja ja albigenesseja vastaan oli koottu sotajoukko, jonka toimeenpanemassa verilöylyssä yksin Bezierissä Ranskassa murhattiin noin 20 000 ihmistä. Kun tieto tästä joukkoteurastuksesta saavutti Rooman, määräsi paavi kiitosmessun asian kunniaksi. Kammottavat olivat myös Ranskan hugenotit tuhonnut ns. Pärttylin" yön v:n 1572 verilöyly, jolloin yhtenä yönä tapettiin Pariisissa 20.000 - 30.000 Ranskan hugenottia.
Inkvisitiolle eivät mitkään kidutukset saaneet olla liian vähäisiä. Kidutukset olivatkin suunniteltu tuottamaan äärimmäistä tuskaa ilman, että uhri varsinaisesti kuolisi. Inkvisiittorit kehittivät aina uusia ideoita. Hyvä esimerkki keinoista oli ns. ’jalkauuni’, joka edellytti yksinkertaisesti koroketta, jolle sitoa uhri, hieman öljyä ja hiilipannun. Eräs mies oli raahattu oikeuteen käsissään laatikko, joka sisälsi hänen omien jalkojensa luita, jotka jalkauuni oli kypsyttänyt irti lihasta. (The Hiram Key: Kninght, Lomas 1996)Myös Janet Cave ja Laura Forman antavat kirjassaan Noidat ja noituus (Mystiikan Maailma / Lademan) näistä menettelytavoista varsin karmaisevia esimerkkejä :
“Kirkon menettelytavat olivat kuvottavat. Oikeudenkäynnit pidettiin salassa, ja kiduttajat uurastivat väsymättä. Kun syytetty oli viimein tunnustanut, hänet sakotettiin, pantiin vankilaan tai poltettiin roviolla. Hänen omaisuutensa lankesi kirkolle, joten tunnustuksien saaminen oli siksikin välttämätöntä.
Kidutus kehitettiin taiteeksi. Se alkoi yleensä peukaloruuveilla, minkä jälkeen seurasi tusina ruoskaniskua. Sitten oli vuorossa sääripuristimet, joiden avulla murskattiin sääret ja nilkat, minkä jälkeen uhria venytettiin piinapenkissä tai roikutettiin köydessä niin, että olkavarret menivät sijoiltaan. Jos tunnustus ei hellinnyt näilläkään keinoilla, uhri saatettiin panna tulikuumaan kalkkikylpyyn.1600-luvun noitatuomari Heinrich von Schultheis ylisti kidutusta “Jumalan katsetta miellyttäväksi työksi“. Kerran hän viilsi erään naisen jalat auki ja kaatoi haavoihin kuumaa öljyä“. Uhrien ulvoessa kivusta ja menehtyessä tuskiinsa syyttäjät, pyövelit ja piispat kahmivat omaisuuksia. Eräs heistä, Bambergin piispa Johan Georg II oli vuonna 1631 ansainnut teloituttamiltaan ja vangitsemiltaan ihmisiltä 720 000 kultafloriinia.

Inkvisiittorit olivat siis ilmiselvästi miehiä, jotka erityisosaamisestaan ja valitsemastaan ammatista myös sadistisesti nauttivat. Heidän kirjoittamaansa kammottavaa kirjaa Noitavasara ovatkin eräät tutkijat pitäneet seksuaalipatologian oppikirjana.

Inkvition ja katolisen - pian myös luterilaisen - kirkon johto oli huomannut nopeasti, miten helppoa oli käyttää hyväksi kansan taikauskoa ja saada se uskomaan, että tosinajattelijat eivät olleet vain harhaoppisia vaan myös samoja hirvittäviä noitia, joista kansa oli kuullut ja joista jo kirkkoisä Augustinus oli puhunut. Edellytykset erityiselle noitadoktriinille olikin luonut juuri Augustinus, jonka vaikutus noitavainoihin johtui siitä että hän uskoi demooneihin ja näki ihmisten ja paholaisten myös harjoittavan sukupuolisuhteita, ja tämä käsitys tietysti kiihotti eli sitten noitavainojen aikoina yksinkertaisten uskovaisten mielikuvitusta ja oli myös suurena syynä noitien roviokelpoisuuteen. Kerettiläisnoitien uskottiin paritelleen äitiensä kanssa ja imeneen vauvoistaan veren, vaivanneet niiden ruumiit taikinaksi ja tehneen siitä öylättejä saatanallisille ehtoollisilleen. Edellä sanottu omistettiin mm. armenialaisille paulikiaaneille. Nämä Bulgarian katolisesta kirkosta eronneet olivat muka murhanneet lapsiaan, imeneet myös he niistä veren ja heittäneet ne vielä elävinä tuleen. Heidän tuhkansa ja veren sekoituksesta tehtiin mausteita harhaoppisten aterioille.

Inkvisitio sai riehua Euroopassa yli 500 vuotta. Vasta 1700-luvun lopun Ranskan vallankumous ja sitä edeltänyt ja sen jälkeen kukoistanut valistus lopettivat inkvisition ja kirkkojen muunkin mielivallan. Rovioita ei sammuttanut ja uutta aikaa ei luonut siis kristikunnan uskovien katumuksesta nousseet liikkeet, vaan pimeyteen sytyttivät valot perin profaanit, jopa ateistiset tai vähintäänkin deistiset tiedemiehet, filosofit ja hallitsijat, jotka usein kuuluivat myös joihinkin monista ajan salaseuroista. Heitä olivat Francis Bacon, John Locke, Fredrik II, Kustaa III, Montesquiue ja Voltaire. Paradoksaalista on, että kun nämä aikansa ruusuristiläiset ja vapaamuurarit kuuluivat juuri kirkon vainoamiin ryhmiin ja monet heidän ystävistään, kuten mm. Giordano da Bruno, menettivät kirkon kynsissä henkensä, voidaan sanoa, että “harhaoppiset“ pesivät kirkon kasvot omalla verellään!
Humaani tieto elpyi viimein uskonkiihkoisen älyllisen tyhjiön lopulla. Tämä johtui ehkä siitäkin, että eräät vainotut totuudenetsijät olivat saattaneet löytää Jerusalen temppelin alta kirjakääröjä, joissa oli Jeesuksen kenties alkuperäisiä opetuksia. Ja kun ’kuninkaallinen holvi’ oli kerran paljastanut salaisuuksiaan, alkoivat katedraalit nousta Euroopassa ja pimeän keskiajan, tuon kirkon ja hengellisen vallan suurimman kukoistuksen ajan, joka oli kestänyt lähes 1300 vuotta, alkoi vähitellen syrjäyttää järjen aikakauden loistava valo.

Inkvistion mainetta on viime aikoina( Esim. AL:n alakerta 28.8) yritetty lähinnä tilastoihin ja motiiveihin perustaen parantaa. Uhreja kun ei ollutkaan miljoonia vaan vain satojatuhansia ja kun päämääränä oli ylevä sielujen pelastaminen, ei se nyt niin kovin tuomittavaa voinut olla. Päämäärähän pyhittää keinot. Inkvisitio sai jo varhain maineensa kuitenkin yksilöitä kohdanneista julmuuksista, ei sen vaikutuspiiriin joutuneet ihmiset tilastoista mitään tienneet. Ja yleväthän natsienkin päämäärät heidän omasta mielestään olivat.

Inkivistioon ja sen tapaan ansaita mainettaan, voivat palstan tamperelaiset ja miksei kauempaakin tulevat uteliaat ja opinhaluiset tutustua teatterikesässä 2004 esitettävässä näytelmässä Confessiones- Tunnustuksia, joka saa Tampereen ensi-iltansa lauantaina 14. 8 yönäytöksenä Teatteri Pirkassa Pirkankatu 18 klo 23.15. Esitystä ei suosittella lapsille, uskonkiihkoisille enkä heikkohermoisille

1

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • petrus

      Esitystä ei suosittella lapsille, uskonkiihkoisille enkä heikkohermoisille

      Ei siis suositella sinullekaan.

      On ihmisiä jotka uskovat kaiken lukemansa. On ihmisiä jotka uskovat vain mitä haluavat uskoa ja on ihmisiä jotka eivät usko mitään.

      Sitten on onneksi niitä jotka perehtyvät asioihin syvällisesti ja selvittävät mikä on totta, mikä valhetta, mikä liioittelua ja mikä vääristelyä. Mutta tämä se vasta onkin vaikea tie sillä se vaatii ponnisteluja, aikaa, vaivoja ja erehtymisiä ja onnistumisia. Ja opiskelua ja työtä. Mutta tällainen ihminen palkitaan joskus jopa totuudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9245
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8100
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5895
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2420
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2135
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1775
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1719
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1498
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1494
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1399
    Aihe