Mankin menomestat, onko tietoa?

Muutan Mankkiin, asemalta on 400 metriä. Millaiset palvelut Mankissa on, erityisesti kiinnosta yöelämä, millaisia menomestoja siellä on?
10915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olikohän tää viesti vitsi....jos muutat Mankkiin niin olet kai tietoinen että ei siellä mitään palveluja ole. Koululaiset tulee välillä kauempaakin Mankin urheilukentälle liikuntaa harrastamaan, ja muuta vipinää ei siellä pahemmin ole.

Lähimmät palvelut Kökkelissä (Kauklahdessa) parin kilsan päässä. Onhan siellä ihan hyvät lenkkeilymahdollisuudet, esimerkiksi radanvartta pitkin Luomaan on ihan jees, ja meri (lahti) ihan lähellä, mutta vähän syrjässä paikka on.

Äänestä
  • Siis että mitä, lähin kauppa parin kilsan päässä?! Pitäähän siellä nyt edes joku kiska olla, pizzeria, kaljakuppila? Miksi sinne sitten on rakennettu kerrostaloja, halpa uudehko kaupunginkämppä kyseessä. En ole vielä käynyt katsomassa, ensi kuussa siinne muutan.

    Äänestä

Joo tosiaan ei tuol Mankis vissii oo yhtään mitään muutaku se urheilukenttä. Ei kaiketi edes busseja. Kauklahdessa on lähin kauppa (Valintatalo) ,2 kahvilaa (vai onko se toinen ravintola emt), apteekki, kukkakauppa, kampaamoja, kirpputori (ehkä kaksi?) ja ainaki joku ratsastusvaate liike... kauklahden teollisuusalueella on pizzeria, en kyllä ole ikinä käynyt siellä joten en osaa saanoa onko hyvää vai ei.

Äänestä
  • Voi helvetin helvetti, tuohan on keskellä ei mitään. Kauklahteen pari kilsaa eikä sielläkään ole mitään, joku valtsu ja r-kioski. Espoon keskuksessa on palvelut mutta sinne on lähes kuusi kilometriä. Mitä helvetin järkeä on rakentaa kerrostaloja tuollaiseen korpeen, fiksumpaa olisi ollut tuokin paikka laittaa täyteen vaikka rivitaloja lapsiperheille. Heillä sentään on autot, minulla ei ole.

    Äänestä

mankin seisakkeella näin kerran oravan.

Äänestä

Minuaki ihmetytti espooseen muuttaessa että vaikka on toiseksi suurin kaupunki, niin ei ole yhtä keskustaa vaan tälläisiä eri asuinalueita, jotka jotkut niistä on ihan kuollutta seutua.

Äänestä
  • Olisit pysynyt siellä mistä tulitkin! Kuka sua kaipaa täällä?

    Äänestä

  • Espoo on kaupungin irvikuva, ei mikään todellinen kaupunki. Lähiö, metsää/peltoa, toinen lähiö. Sitä on Espoo ja Vantaa, pelkkiä lähiöitä.

    Äänestä

Mielestäni on hyvä homma, ettei ole kaljakuppiloita. Uudet kerrostalot ovat Kauklahden ja Mankin välissä, sieltä ei todellakaan ole 2 kilsaa Kauklahteen vaan alle kilometri. Ei tietenkään kannata tulla tuommoisella lähiöräkälä-asenteella asumaan sinne vaan hankkia asunto Espoon keskuksesta. Itse voisin ihan hyvin asua noissa kerrostaloissa ja varmasti moni muukin sellainen, jolla ei ole hirveästi ylimääräistä rahaa mutta haluaa suhteellisen rauhallisen asuinpaikan.

Kauklahden teollisuusalueelle tullut pizzeria on hyvä muttei kovin edullinen.

Äänestä
  • Niin, Kauklahteen on matkaa alle kilometri, mutta Kauklahden kauppaan lähemmäs kaksi kilometriä ainakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertokaa viisaat kirjoitti:

Muutan Mankkiin, asemalta on 400 metriä. Millaiset palvelut Mankissa on, erityisesti kiinnosta yöelämä, millaisia menomestoja siellä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu