Viirivehka mädäntyy ja tuuttiananas kuivuu

Poropeukaloinen

Ostin viime vuoden puolella, olisikohan ollut loka-marraskuussa, kauniin ja upean tuuttiananaksen (Vrisea tiffany(?) ) mutta vähän ennen joulua se alkoi kuivamaan ja on mennyt yhä pahempaan suuntaan. Johtuuko se liian kuivasta huoneilmasta vai siitä että joulukuussa kastelu unohtui hetkeksi aikaa...
Lehdet ovat hyvännäköiset.

Toinen murheenkryyni on sievä viirivehkani, sen ostin muutama päivä ennen joulua mutta sen kukinnot "mätänivät" . Lehdet ovat myös mielestäni hyvännäköiset.

Sumuttelen kasveja vaihtelevasti yleensä kuitenkin useamman kerran viikossa, ja kerran viikossa kastelen varovasti suoraan juurelle ja jätän veden hetkeksi seisomaan (n. 15 min) ennen kuin kaadan pois. Tuuttiananaksella on jatkuvasti vettä ruusukkeessa, paitsi joulukuussa oli sieltäkin vesi loppunut.
Kasvit ovat olleet vierekkäin samassa paikassa itäikkunalla.

6

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eedenistä itään

      Näin talvella kannattaa olla varovainen kasvien kastelemisessa. Ainakin tuuttiananaksen kastelua kannattaa vähentää. Ruusukkeessa kannattaa pitää vettä, niin kuin olet tehnytkin.

    • Eedenistä itään

      Näin talvella kannattaa olla varovainen huonekasvien kastelun suhteen. Tuuttianaksen kastelua ainakin kannattaa vähentää. Pidä siinä ruusukkeessa vettä, niin kuin olet tähän asti tehnytkin.

    • Poropeukaloinen

      Ahaa, tuotahan pitää kokeilla. Kiitos oikein paljon :)

    • multaa kynsien alla

      Ananakset kuuluvat kasveihin, jotka kuolevat kukittuaan. Voi siis olla, ettet ole tehnyt mitään väärin.

      • tikkerperi

        Minun kokemuksieni mukaan ananaskasvit eivät kuole kukkittuaan.


      • multaa kynsien alla
        tikkerperi kirjoitti:

        Minun kokemuksieni mukaan ananaskasvit eivät kuole kukkittuaan.

        Okei, olisi voinut olla tarkempi - USEIMMAT ananaskasvit ovat semelparisia/monokarppisia, eli kuolevat kukittuaan.

        Ne voivat kyllä kasvattaa sivuversoja ennen sitä. Riippuen siitä, missä kunnossa kasvi on (kukkiminen on aika vaativaa energeettisesti), miten sitä hoidetaan, kasvi voi kukinnan jälkeen olla kuukausia vielä ihan ok, mutta pikkuhiljaa se kuolee - tänä aikana se tekee erityisen kernaasti niitä juurivesoja. Näin mm. voi vaikkas tiheässä papinkaurapuskassa jäädä huomaamatta se, että yksittäinen ruusuke ei tosiaan kuki kahta kertaa vaan kuolee hiljalleen kukinnan jälkeen.

        Myös,jos kukinta ei ole ollut ihan täydellistä ( mm. ananaskasvien kukinta indusoidaan eteenillä kasvihuoneissa, jolloin kasvi ei ehkä ollut siihen ihan kypsä) voi kasvin näkökulmasta olla niin, ettei sitä tapahtunutkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2993
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1417
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1151
    6. 37
      1021
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe