Viirivehka mädäntyy ja tuuttiananas kuivuu

Poropeukaloinen

Ostin viime vuoden puolella, olisikohan ollut loka-marraskuussa, kauniin ja upean tuuttiananaksen (Vrisea tiffany(?) ) mutta vähän ennen joulua se alkoi kuivamaan ja on mennyt yhä pahempaan suuntaan. Johtuuko se liian kuivasta huoneilmasta vai siitä että joulukuussa kastelu unohtui hetkeksi aikaa...
Lehdet ovat hyvännäköiset.

Toinen murheenkryyni on sievä viirivehkani, sen ostin muutama päivä ennen joulua mutta sen kukinnot "mätänivät" . Lehdet ovat myös mielestäni hyvännäköiset.

Sumuttelen kasveja vaihtelevasti yleensä kuitenkin useamman kerran viikossa, ja kerran viikossa kastelen varovasti suoraan juurelle ja jätän veden hetkeksi seisomaan (n. 15 min) ennen kuin kaadan pois. Tuuttiananaksella on jatkuvasti vettä ruusukkeessa, paitsi joulukuussa oli sieltäkin vesi loppunut.
Kasvit ovat olleet vierekkäin samassa paikassa itäikkunalla.

6

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eedenistä itään

      Näin talvella kannattaa olla varovainen kasvien kastelemisessa. Ainakin tuuttiananaksen kastelua kannattaa vähentää. Ruusukkeessa kannattaa pitää vettä, niin kuin olet tehnytkin.

    • Eedenistä itään

      Näin talvella kannattaa olla varovainen huonekasvien kastelun suhteen. Tuuttianaksen kastelua ainakin kannattaa vähentää. Pidä siinä ruusukkeessa vettä, niin kuin olet tähän asti tehnytkin.

    • Poropeukaloinen

      Ahaa, tuotahan pitää kokeilla. Kiitos oikein paljon :)

    • multaa kynsien alla

      Ananakset kuuluvat kasveihin, jotka kuolevat kukittuaan. Voi siis olla, ettet ole tehnyt mitään väärin.

      • tikkerperi

        Minun kokemuksieni mukaan ananaskasvit eivät kuole kukkittuaan.


      • multaa kynsien alla
        tikkerperi kirjoitti:

        Minun kokemuksieni mukaan ananaskasvit eivät kuole kukkittuaan.

        Okei, olisi voinut olla tarkempi - USEIMMAT ananaskasvit ovat semelparisia/monokarppisia, eli kuolevat kukittuaan.

        Ne voivat kyllä kasvattaa sivuversoja ennen sitä. Riippuen siitä, missä kunnossa kasvi on (kukkiminen on aika vaativaa energeettisesti), miten sitä hoidetaan, kasvi voi kukinnan jälkeen olla kuukausia vielä ihan ok, mutta pikkuhiljaa se kuolee - tänä aikana se tekee erityisen kernaasti niitä juurivesoja. Näin mm. voi vaikkas tiheässä papinkaurapuskassa jäädä huomaamatta se, että yksittäinen ruusuke ei tosiaan kuki kahta kertaa vaan kuolee hiljalleen kukinnan jälkeen.

        Myös,jos kukinta ei ole ollut ihan täydellistä ( mm. ananaskasvien kukinta indusoidaan eteenillä kasvihuoneissa, jolloin kasvi ei ehkä ollut siihen ihan kypsä) voi kasvin näkökulmasta olla niin, ettei sitä tapahtunutkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7553
    2. 105
      5563
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5047
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4436
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3150
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2833
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2354
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1966
    Aihe