Vähän väliä eri ohjelmista paljastuu haavoittuvuuksia jotka mahdollistavat hyökkääjän oman ohjelmakoodin ajamisen oikein muotoillun datan avulla. Data onkin ohjelmakoodia ja jollain tempulla kone saadaan tulkitsemaan se sellaisena.
Jos amatööriohjelmoija tekee c ohjelmointikielellä minkä tahansa pienen ohjelman joka ottaa dataa, onko jo se jonkinlainen haavoittuvuus jos oletetaan että sen pitäisi ottaa dataa ulkopuolisilta? Mikä on yksinkertaisin ohjelma joka on altis sellaiselle?
Jos kapasiteetin kanssa ei ole tiukkaa tietyn ohjelman kanssa, ehkä jonkinlainen yleispaikka joka lisää tietoturvaa edes jonkin verran, olisi käyttää hyvin alkeellista kryptausta yhden tavun mittaisella salausavaimella joka XOR-kääntää datan tavujen 8 bittiä taulukkoon varastoinnin ajaksi?
Jos edes avain ei saa olla satunnainen/salainen, niin datan voi muuntaa siten että yhtä tavua kuvataan aina 2 tavulla, kun käännös 1 tavusta 2 tavuun on suunniteltu siten että mikään 2 tavun yksiköistä koostuva jono ei ole ohjelmakoodia. Tämä vaatii tehon lisäksi tuplasti enemmän muistia, joten ei sovellu ohjelmiin jotka vaatii liikaa kapasiteettia.
Lisäksi, eikö sellaisessa hyökkäyksessä ainakin joissain tapauksissa pidä pystyä ennustamaan kuinka paljon haavoittuva ohjelma vie muistia jotta tietäisi täsmälleen mihin muistipaikkaan pitää hypätä? Ratkaisu olisi käyttää satunnaista dataa sisältävää taulukkoa jonka koko on satunnainen (sopivalta väliltä) ja jota ei koskaan lueta?
Raskaampi vaihtoehto olisi tehdä linux kernelistä sellainen muunnos että ajettavissa tiedostoissa kaikki mielivaltaiset standardit mitkä ovat käyttöjärjestelmäkohtaisia ovat satunnaisia siten että ne täytyy arpoa käyttöjärjestelmän asennuksen yhteydessä ja tiivistää yhteen avaimeen eli yhteen bittijonoon. Sitten aina uusia ohjelmistoja asentaessa ne pitää muuntaa sen avaimen avulla sellaisiksi että kyseinen asennus ymmärtää ne ajettaviksi tiedostoiksi.
Hyökkäykset datalla
Järviäkki
1
<50
Vastaukset
- Järviäkki
Aiheesta 'yleistä ohjelmoinnista' palstalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11168684
Siellä on vähän vastauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5877736Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3362949Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3922098- 1281307
- 311253
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41189Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1051079- 911063
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h641023- 44892