Onko karmea ummetus tavallista synnytyksen jälkeen? Synnytin esikoiseni kaksi viikkoa sitten suunnitellulla sektiolla. Sairaalassa sain laksatiivia ja maha toimi pari päivää hyvin. Sen jälkeen on tullut ihan totaali jumi. Ihan hirveällä ähistämisellä saan suolesta ulos ihan minimaalisia määriä ulostetta - suoli ei tyhjene millään ja kokoajan on kauhea paine suolessa. Olen kokeillut jo mocivolia - ei apua. Ruokavalio on kuitupitoista ja syön luumuakin joka päivä. Olen alkanut pelkää, että suoli on jotenkin vaurioitunut, eikä siksi pysty tyhjentymään.. :( Kohtalontovereita?
Helvetillinen ummetus synnytyksen jälkeen
8
9667
Vastaukset
- ---
Käsittääkseni voi olla ihan tavallistakin, mutta jos se haittaa elämänlaatua noin paljon eikä lääkkeet tai ruokavalio auta, niin suosittelen varaamaan ajan neuvolaan tai lääkäriin. Voivat ehkä auttaa sinua paremmin kuin kukaan täällä palstalla :)
- egökjl
Suolistolama on aika tyypillistä sektion jälkeen. Juothan myös riittävästi vettä? Liikkuminen auttaa myös. Jos haava antaa jo periksi, niin suosittelen jättämään vauvan välillä hetkeksi isän hoitoon (jos et ole yksinhuoltaja) ja menemään pienelle kävelylle. Jos ei suoli ala toimia kohtapuoleen, niin ota sitten yhteyttä lääkäriin.
- Hyvin toimii....
....on testattu. :)
Ota joka ilta kaksi Emgesen merkkistä magnesium-tablettia ja 1 tabletti B-vitamiinia ja juo päivässä riittävästi vettä etenkin jos imetät.
Näillä eväillä suolisto voi hyvin ja tyhjenee kerran päivässä. Teho alkaa jo seuraavana tai sitä seuraavana päivänä, kun olet aloittanut ko. vitamiini-hivenaine-koktailin syönnin. - äeppä
Laksatiivejä ei ainakaan kannata käyttää kovinkaan pitkiä aikoja putkeen koska suoli "laiskistuu" ja ummetus alkaa vaivata vielä enemmän. Kokeile liikuntaa, juo paljon vettä ja älä mieti asiaa - kyllä se sieltä tulee ulos ja suoli alkaa toimia normaalisti. Tosin, jos viikkoja kestää niin kannattaa jutellaasiasta neuvolassa /lääkärissä.
- Lehmus
Mulla toimi maha ekan kerran muutama päivä sektion jälkeen. Sen jälkeen meni viikko ennenkuin sain mitään ulos. Olo oli tuskainen, eikä mikään tuntunut auttavan.
En suosittele tätä kokeilemaan, jos et tiedä, miten vatsasi reagoi... Toisille aiheuttaa ummetusta, mutta mulla rautakapseleilla on aina ollut vatsaa pehmittävä vaikutus. Kun tajusin kokeilla rautaa, niin seuraavana päivänä suoli tyhjenikin. Siitä asti maha toiminut normaalisti. Myös vihreä tee saa mulla vatsan toimimaan. Sektiosta nyt 4 viikkoa ja ummetus onneksi taakse jäänyttä :)lääkärin pakeille, jos ei ala helpottaa. Tsemppiä! :)
- kakkkkka1
Mulla oli synnytyksen jälkeen ekan kk pakki niin jumissa ja kakka toukassa, että saisn peräpukamia. Äidilläni oli samat oireet. Laxoberonia otin minimiannoksen, niin että sain pökäleet pihalle. Kyllä se siitä lähtee luistamaan :D
- new mommy
Mulla oli hätäsektio 5 vrk sitten ja kauhea ummetus jo ennen sitä. Sain sairaalassa laxoberonia 2 tabua ja mahdollisimman nopeasti liikkeelle, vaikka haava aristaa, juo runsaasti vettä. Itsellä alkoi toimimaan vatsa jo kolmen päivän päästä sektiosta.
Kamala paine vielä ilmasta sisuksissa leikkausken jälkeen tekee todella ikävää, siihinkin auttaa liikkuminen. Tietysti omien voimiesi mukaan.- Hyvin toimii
Hölmöä, että ne antavat sairaalassakin yhä laksatiiveja, vaikka magneesiun ja b-vitamiini hoitaisi saman asian. Kokeilkaa edes! On terveellistä, turvallista, ei aiheuta riippuvuutta, parantaa illalla nautittuna unen laatua eikä myöskään tarvitse kärsiä enää suonenvedoista.
Ps. Jotkut rautalääkkeet kovettaa vatsaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4357432Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai926146Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085638Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1525060Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r324471Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914358Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163580Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s133563HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok833514