Haaveena olisi toteuttaa joskus sellaiset kotisivut, jonne käyttäjä voisi halutessaan kirjautua. Käyttäjätunnuksen ja salasanan taakse olisi tarkoitus sitten haalia sellaisia asioita, joita ei kirjautumattomat käyttäjät nää, kuten tutoriaaleja, kuvia, tiedostoja yms.
Onko tälläinen haaste mahdollinen, jos omaa vahvahkon html-taustan/osaamisen? Olen ymmärtänyt, että php eroaa html:sta aika paljon, eli ei sillä html-taustalla ole sitten, niin paljoa merkitystä! vai? :)
Olisin kiitollinen, jos joku voisi kertoa vaikka hyvän php:sta kertovan kirjan tai internetsivut, jossa kerrottaisiin edellämainitusta haaveesta!
Kiitoksia kaikille vastannaille ja vaivaa nähdeille!
Onko tälläinen haaste mahdollinen, jos omaa vahvahkon html-taustan/osaamisen? Olen ymmärtänyt, että php eroaa html:sta aika paljon, eli ei sillä html-taustalla ole sitten, niin paljoa merkitystä! vai? :)
Olisin kiitollinen, jos joku voisi kertoa vaikka hyvän php:sta kertovan kirjan tai internetsivut, jossa kerrottaisiin edellämainitusta haaveesta!
Kiitoksia kaikille vastannaille ja vaivaa nähdeille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
PHP:
http://www11.uta.fi/~jl/php/esim/
http://www.mit.jyu.fi/pjkujala/studies/LuK/
Ja lisää hyviälinkkejä
http://mureakuha.com/
http://www.ohjelmointiputka.net/
Äläkä unohda
http://www.silmukka.net/
Tokihan html:ää tarvitset, jos aiot php:llä webbisivun tehdä; pitää tietää mitä sillä php:llä tulostaa sivulle. Tietenkin olisi hyvä, jos olisit jotain "oikeasti" ohjelmoinut, esim. C/Java/yms, mutta php on kyllä varsin helppo kieli aloittaakin "oikea" ohjelmointi.
("oikealla" ohjelmoinnilla viittaan siis kieleen, jossa on ehtoja.)
Käyttäjä-salasana -yhdistelmän saat varmaan aikaan helposti php:n sessioilla; minä toteutin tämän niin, että salasanat md5summataan ja tallennetaan tietokantaan/tiedostoon, ja kirjautumisen yhteydessä annettu salasana myöskin md5summataan, ja verrataan tallennettuun md5summaan. Tosin salasanat menee edelleen http:n yli salaamattomana, mutta kun kyseessä on alle 20 tunnuskäyttäjän vähemmän kriittinen kaveriporukan järjestelmä, mielestäni tämä riittää ihan hyvin.
MD5 ennen kuin kirjautusmisformi lähetetään. Googlella löytyy linkkejä ja tuossa ois valmis skripti:
http://pajhome.org.uk/crypt/md5/
Tietenki vois kans tehdä kirjautumisen ssl:n yli, mutta se ei oo turvallista muuta kuin sertifikaateilla.
Turhaa puuhaa laskea sitä md5:ttä ennen lähettämistä. Yhtälailla voi siepata tuon md5:n ja sen lähettää kuin tavallisenkin salasanan. Ainoa etu tässä verrattuna ilman md5:ttä lähetettyä salasanaa on se, että jos jollain on käytössä sama salasana useammassa paikassa niin se ei paljastu.
http://www.php.net/manual/en/
Muita kieliä ja formaatteja löytyy:
http://www.php.net/docs.php
Morjes,
Miten voidaan mainostaa, että tuolta suomenkielinen manuaali, koska siinä ei ole muuta kuin otsikot suomeksi.... ????