Helsingissa alitettiin kirkkoon kuulumisessa vuodenvaihteessa 60 prosentin rajapyykki. Espoossa kuuluu vuodenvaihteessa kirkkoon enää 67,7%. Ensivuonna kirkkoon kuulumisessa on Espoossa mahdollista alitaa 2/3 (66,6%) iso rajapyykki.
http://metro.fi/espoo/uutiset/yli_kaksi_kolmesta_espoolaisesta_kuuluu_kirkkoon/
http://metro.fi/espoo/uutiset/yli_kaksi_kolmesta_espoolaisesta_kuuluu_kirkkoon/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tampereella alitettiin 70% rajapyykki.
"Noin 69 prosenttia tamperelaisista on kirkon jäseniä"
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194785981790/artikkeli/kirkkohaiden+suosio+laskussa+tampereella+vihittiin+vain+637+paria.html
Erittäin mielenkiintoista tulee olemaan tuleeko kirkko häiden suosio laskemaan alle 50 prosentin. 31.12.2011 kirkko häiden suosio oli 53%. Erittäin lupaavaa kehitystä ennakoi tilasto Tampereelta, jossa kirkko häiden suosio on romahtanut yli 15 prosenttia. Jos vähääkään sama kehitys koskee muuta maata, niin kirkko häissä tullaan alittamaan maaginen 50 prosentin raja ja kirkkaasti.
"Kirkollisesti vihittyjen määrä laski huomattavasti: viime vuonna vihittiin 637 paria ja edellisvuonna 752 paria."
Uutisessa kerrottiin kuinka Espoossa kirkkoonkuuluvuus oli 2/3 laskien vuodenvaihteen ennusteesta. Vantaan osalta kerrottiin lukumäärät, mutta ei sitä että Vantaalla mentiin alle 2/3 kirkkoonkuuluvuuden. Vantaan uutisessa olevalla luvulla 134225 ja oletetulla 1.5% väestönkasvulla (sama kuin edellinen vuosi) saadaan Vantaan väkiluvuksi 206000 ja siitä laskien kirkkoonkuuluvuus Vantaalla oli 65%. Eli alle 2/3 joka tapauksessa. Ellei kysessä olisi ollut kirkon äänenkannattaja, niin myös tämä olisi kerrottu.
Jotenkin on sellainen tuntuma, että kun tulee seuraava iso kirkkoa koskettava keskustelu, niin sitten rytisee ja oikein kunnolla.
...kun enää vähemmistö suomalaisista uskoo krisselijumalaan:
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194742990029/artikkeli/iso muutos lyhyessa ajassa enaa alle joka kolmas uskoo jumalaan.html
Alle joka kolmas kuulostaa kirkon korvissa paremmalta kuin vain hieman yli yksi neljästä. Kohta saa tosissaan selitellä miksi kuuluu kirkkoon...