E85 ja muutoskatsastus

yhteenlaskun tulos

Uusimmassa Moottori-lehdessä on juttua E85:lle muutettujen autojen muutoskatsastuksesta. Trafin edustaja sanoo että "muutoskatsastus on aina pakollinen".

"markkinoilla on paljon muutossarjoja joita ei ole testattu. Niiden kanssa vaatimustenmukaisuuden osoittaminen voi olla hyvin vaikeaa"

2

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.6 FF

      Saako noita vaatimustenmukaisuustodistuksia käytännössä mihinkään boksiin? Ukrainalainen Bioadapter niitä ei taatusti toimita. Entä muut toimijat?

    • DGC

      Minä en edes yrittänyt katsastaa, otin vehkeet pois ja tankkasin bensaa konttorivierailun ajaksi. Tuota muutosta tai yleensäkään mitään vähäpäästöisen virittämistä on taloudellisesti järjetöntä toteuttaa laillisesti. Tässä lakiteksti:

      --------------
      Liikenneministeriön päätös auton rakenteen muuttamisesta

      Liikenneministeriö on päättänyt 3 päivänä huhtikuuta 1981 annetun tieliikennelain (267/1981) 108 §:n nojalla, sellaisena kuin se on laeissa 989/1992 ja 429/1996:

      7 §
      Vähäpäästöisen auton moottorin vaihto ja muuttaminen

      2. Vähäpäästöisen auton päästöihin vaikuttavia rakenteita tai laitteita saa 5 §:ssä mainituin ehdoin vaihtaa ainoastaan auton valmistajan tai asianomaisen viranomaisen hyväksymiin rakenteisiin tai laitteisiin; tällöin muutoksen kohteena olevaa autoa koskevien tai myöhempien päästövaatimusten tulee täyttyä. Vähäpäästöisen auton moottoria saa kuitenkin muuttaa 6 §:n 3 momentissa tarkoitetuilla tavoilla, kuitenkin siten, että iskutilavuus suurenee korkeintaan 10 %.

      -----------

      Käytännössä tuo tarkoittaa sitä että muutoskatsastaa pitää. Eikä siinä vielä mitään että viriboxin pitäisi olla jotenkin vaatimustenmukainen: Sen pitää olla vaatimustenmukainen sille autolle ja moottorille johon se asennetaan. Eipä taida boxinvalmistaja teettää kaikille mahdollisille autoille TÜV-lappuja. Suomessa hyväksyvä viranomainen on VTT ja joku huhu kertoi jostain toisestakin hyväksytystä päästömittaajasta.

      Mites sitten lastutus ja turbotus jne.... ?? Sama juttu, ihan yhtä kiellettyä mutta kaikesta ei jää ihan helposti kiinni. Lastuja ja turbosarjoja voi jopa löytyä tietylle autolle TÜV-hyväksyttyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      67
      2483
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2147
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2127
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2097
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      8
      2026
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1875
    7. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      581
      1826
    8. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1743
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      17
      1657
    10. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      61
      1609
    Aihe