Onko uusateisteilla omia ajatuksia?

outo juttu

Olen nyt sattuneesta syystä osunut lukemaan tai kuulemaan monessa yhteydessä 'taistelevien ateistien' ajatuksia kristinuskosta ja kirkosta. Kaikki he puhuvat samoja asioita, kaikkia heitä 'askarruttaa henkilökohtaisesti' samat asiat, väitteet ovat samat, paljolti jopa sanavalinnat.
Matkivatko he toisiaan kuin papukaijat, ja mistä taholta tuo kaikki heille syötetään?
Mitä he ajattelevat _itse_? Ei mitään?

9

141

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Mitäpä kukaan ajattelee ihan itse? Kaikki on jossakin määrin omaksuttu muilta ihmisiltä. Ja ihmisillä on usein samanlaisia ajatuksia kuin toisilla, varsinkin jos elävät samassa ympäristössä.

      Olen lukenut paljon erilaisia ajatuksia jo näiltä keskustelupalstoilta ja huomannut että on ateisteja jotka ovat eri mieltä asioista ja niin on myös uskovaisia jotka eivät kaikki ajattele samalla tavalla.

    • aloitukseen
      Kyllä ne papukaijat löytyy erinlaisista liikkeistä ja järjestöistä. Ateistit harvemmin kuuluu mihinkään organisoituun ateisti-järjestöön ja kaikkein vähiten niihin, missä aatteet ja uskomukset kaadetaan suoraan kuupaan, kuten uskisliikkeissä.
      Omien aivojen käyttö ja oma arvomaailma tekee tuollaisen yhteisen aatemaailman omaksumisen mahdottomaksi.
      Tämän vuoksi ateistien mielipiteet poikkeavat usein enemmän toisistaan, kuin muslimin kristitystä.

      • ...

        Olen ollut vain yhden järjestön jäsen elämäni aikana, jos ei kirkon pakkojäsenyyttä lasketa. Ei ollut minua varten järjestötouhu. Helposti tulee erimielisyyksiä asiasta kuin asiasta. Pari vuotta olin aktiivisesti mukana, mutta sitten ajattelin, että kyllä tämä on nyt nähty.


    • Miten monella eri tavalla voi arvostella kristinuskon ja kirkon epäkohtia? Esimerkiksi sitä että muutaman viikon ikäinen lapsi sidotaan kirkon jäseneksi juridisesti niin pitävästi, ettei hän itse pääse jäsenyydestä eroon kuin ääritapauksessa tultuaan täysiikäiseksi.

      Ja voisitko antaa näytteen omista ajatuksistasi ja kertoa miten ateisti, uusateisti ja taisteleva ateisti eroavat toisistaan? Sanon kuitenkin että näitä määritelmiä on saanut lukea paljon jo vuosikausia, eikä ne paljon toisistaan poikkea, joten yllätä minut ja kerro määritelmä mitä ei ole vielä kuultu. Siis mitä itse asiasta ajattelet.

    • 234rtfg

      Olisit nyt suoraan vain sanonut että kaikki jotka ovat kanssasi eri mieltä mistä tahansa joutuvat helevettiin. Sitä mieltähän sinä olet.

    • Telaketju-atte

      Ne on niitä uushihhuleiden raamatulla hakaamisteesejä.
      Ei kannata stressata.

    • Cooco

      Kyllähän sitä tulee toistettua samoja kysymyksiä, kun krisselit ei niihin koskaan suvaitse vastata.

    • "Kaikki he puhuvat samoja asioita, kaikkia heitä 'askarruttaa henkilökohtaisesti' samat asiat, väitteet ovat samat, paljolti jopa sanavalinnat.
      Matkivatko he toisiaan kuin papukaijat, ja mistä taholta tuo kaikki heille syötetään?
      Mitä he ajattelevat _itse_? Ei mitään?"


      Jos tältä pohjalta ateistit ovat tyhjäpäitä. Niin mistä sitten johtuu fundisten samojen vanhoja - jo kumottujen arkumenttien jauhaminen, jotka on kopioitu jostain muualta paitsi oman mielensä sopukoista?

    • murhajumala

      M.I.K.Ä V.I.T.U.N U.U.S.A.T.E.I.S.T.I?

      on se kumma kuinka te jatkuvasti vääristätte todellisuutta. Eikö teille pässeille mikään riitä koskaan?

      Ateisti = henkilö joka ei usko jumaliin
      Ateismi = jumaluskon puute (ei siis mikään helvetin jumalankieltäminen)

      Uusateisti = joku teidä hörhöjen keksimä uusi lokero mihin voi työntää vastapelurin mikäli TEIDÄN mielestänne on jotenkin .. vittu mikä lie, en minä tiedä. Uusateisti? Vittu teitä ja teidän tuulesta temmatut lokerot!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1433
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      906
    4. 68
      723
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      230
      648
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      599
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      521
    Aihe