Miksi Ylen kanavilta tulee kerran kuussa, parissa aina joku uusnatseista / vast. kertova ohjelma? Aiheella muistutetaan suomalaisia tästä ilmiöstä, mutta ohjelmia esim. kotona tuilla makaavista ihmisistä ei tule. Ylen pitäisi olla puolueeton, nyt se kauhistelee alituisesti kovia arvoja ajavia ihmisiä.
YLE puolueellinen
AjankohtaineKakkone
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
On kuitenkin niin että tukia kotona nauttivat ihmiset kuluttavat vain yhteiskunnan rahaa eikä heistä ole mitään varsinaistaa vaaraa muille ihmisille. Uusnatsit ja muut äärijärjestöt taas ovat oikeasti vaarallisia, paasaavat vihaa ja väkivaltaa viatyomia ihmisiä kohtaan. Ääriliikkeet ovat saaneet aikaan sotia ja vallankumouksia sekä kansanmurhia. Tuilla elävät ihmiset tuskin ovat.
Toki tukien väärinkäytöstä pitää puhua ja on siitä puhuttukin jonkin verran. Kyllä sosiaalituista ja valtion taloudesta sekä syrjäytymisestä tulee ohjelmaa vähän väliä. Mutta liian helposti ajattelemme että äärioikeistolaisuus on vain jokin 1930-luvun lyhyt kausi joka ei enää voi palata. Mutta ei se ajatusmalli näköjään poistu koskaan joten sen vaaroista on hyvä säännöllisesti muistuttaa.