Ajokortitta-ajo

Minulle väitettiin että jos ei omista ajokorttia ja jää kiinni ei voi enää laillista ajolupaa suorittaa.Onko näin vai saako vain sakkoja. Jos harjoittelee ilman lisenssiä yksityisellä tiellä ilman omistajan lupaa onko rangaistus omistajan harkinnassa.
1557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei kun tulee määräaikainen kielto kortin suorittamiseen, yleensä 1 vuosi. Yksityinen tie ei ole periaatteessa suljettu alue eli siellä voi jäädä kiinni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja rangaistus kirjoitti:

Minulle väitettiin että jos ei omista ajokorttia ja jää kiinni ei voi enää laillista ajolupaa suorittaa.Onko näin vai saako vain sakkoja. Jos harjoittelee ilman lisenssiä yksityisellä tiellä ilman omistajan lupaa onko rangaistus omistajan harkinnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu