EU SYNNYTTI SUURIMMAN TYÖTTÖMYYDEN

http://www.iltalehti.fi/talous/2013011016538041_ta.shtml

alueellaan, hmm... hieno liitto joka romuttaa tätä vauhtia jokaisen jäsenmaan
talouden. Ei nuo etelän maat nouse mitenkään luvatuissa ajoissa vaan vetävät
mukanaan maat joilla vielä on jotain mistä ottaa.

Mutta kukaan näistä eu-herroista ei myönnä että EU on syyllinen tähän taloudelliseen tilanteeseen.

Jos jokainen maa olisi hoitanut talouttaan ilman EU:ta,tilanne olisi toinen.
Devalvointi olisi tervehdyttänyt maan mutta nyt ei ja koska Kreikka aloitti
mielettömän tuhlauksen ja eleli kuin viimeistä päivää, nyt olemme tässä.

Espanjasta kuuluu vielä pahempaa, se on varma se,mutta rahoitus menee EVM:n kautta jonne mekin annamme lisää rahaa.
22107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Teollisuus vaati halpaa työvoimaa. Joten rajat auki ja rupes kortistot täyttymään.
Suomessa näkyi ensin raksalla 60 tuhatta ulkolaista 5-villee pisti ammattituunarit kortistoon,

Todella typerää touhua. Kahta täysin eri hintaluokass olevaa maata ei saisi koskaan yhdistää.

Äänestä

on niin hieno,että kurjuuden nautintoa riittää todella kauan,ainakin 20v,mutta en usko asioiden paranevan enää nykyvauhdin ja -tiedon takia.
on luotu liian paljon pahaa ja mahdollisuuksia siihen,muutos on mahdoton tai korkeintaan sodan avulla.
koska muutos on maailmanlaajuinen, eu korjaannu millään hyväksi koskaan.

ainoa mahdollisuus on,että lyödään heti kinttaat tiskiin, eu apu ja toimet tiedetään.
eu nurin ja asiat paranee hiljalleen,kun ei väkipakolla eri kulttuureita yritetä muuttaa.
kaikilla eu mailla ei mitään saumaa päästä pintaan ehkä milloinkaan.

Äänestä

No viis talous- ja työllisyyskaameudesta..
EUnukkila on joka tapauksessa estänyt sodan Saksan ja Ranskan välillä jo 67 vuotta ainaski, joten eikös sen pitäisi riittää...tai siis en tarkota että haluaisin sotaa ...riittää siis.. no joo, antaa olla...
Sillä rauhan-noobelilla lievitetään tehokkaasti hätää euroopassa-

Äänestä

Paratiisihan siitä piti tulla,tai taitaa siitä vielä tullakin,kohta vaan oleskellaan kaikki ?

Äänestä
  • Laiton nimen, mutta jos Suomi no tollee vaan lähtee lätkii EUsta, niin bilderbergiläiset ei tykkää ja laittavat pien MoSSadin räjäyttää Hesaan pari autopommia, kuten Nykissä 2001...

    Äänestä

Sanonpahan vaan,että kapitalismi on tiensä päässä.Ei siinä auta mikään ero mistään tai liittyminen mihinkään,rahatalous on yksinkertaisesti tullut tiensä päähän,milloin vain se menee johtajien tajuntaan.Sen jälkeen homma voi muuttua lopullisesti paremmaksi.Rahan kirous poistuu vihdoin.

Äänestä

Lyhyesti sanottuna: EU on kaiken pahan alku ja juuri. Koskee erityisesti työttömyyttä, ympäri Eurooppaa levinnyttä ammattirikollisuutta ja holtitonta maasta toiseen siirtymistä. Yrittämisen halu kaikilla vähenee, kun ei koskaan tiedä mihin mitkäkin rahat päätyy.
Pieni ja korkeintaan kohtuullisen suuri on aina kaunista. EU:n kaltaista hirviötä ei voi mikään voima järkevästi hallita.

Äänestä
  • Muutama hullu poliitikko myi itsensä pienillä vaaliavustuksilla teollisuuden käyttöön ja tuotatti 200000 loista sen takia että saadaan 70000 orjaa jotka aiheuttaa 70000 työtöntä plus palkka-alen Suomeen.
    Vapaa liikkuvuus varmistaa sen että pummit voi vapaasti loisia missä huvittaa.
    Verorahatkin päätyy jonnekin muualle.
    Historian suurin petos ja kavallus = EU

    Äänestä

Niikös se oli? Luulin, että vaikeudet alkoivat rapakontakaa. Keinoteluraha putsasi siellä ensin ja sitten siirtyi Eurooppaan keinottelemaan asunnoilla. Velkaanuttaen kansantaloudet.

Äänestä

ensi vuonna halpatyö voima saa myös jalan sijaa rekkakuljetukseen kun eu vapauttaa ulkomaisen rekkaliikenteen suomeen ja muihin maihin kilpailu kiristyy ja halpatyövoima rantautuu baltianmaista.

Äänestä

Kuka täällä hölmöläinen oikeen on?!??!?

BUEHHHEm, taidat olla talouden seuraava nobelisti!
Devalvointiko olisi terveyttänyt jokaisen maan tallouden ??

HEHH SALLI MUN NAURAA! BUEHEHHHH

SÄ OOT NIIN PIHALLA

Äänestä
  • Olen niin pihalla, etten ymmärrä muuta, kuin että taidat olla kipee kapitalisti!
    Voisitko täsmentää kommentoitavaa kohdettasi?
    Jos väität, ettei devalvaatiota ole olemassa, niin kuinka selität sen totuuden, että euron ostovoima(rahallinen arvo) on monelta osin entisen markkamme tasolla?

    Äänestä

  • Ple! kirjoitti:

    Olen niin pihalla, etten ymmärrä muuta, kuin että taidat olla kipee kapitalisti!
    Voisitko täsmentää kommentoitavaa kohdettasi?
    Jos väität, ettei devalvaatiota ole olemassa, niin kuinka selität sen totuuden, että euron ostovoima(rahallinen arvo) on monelta osin entisen markkamme tasolla?

    Siis EU:ssa ei ole enää olemassa devalvaation mahdullisuutta
    niinkuin se on "markka-aikana" - se maailma on mennyttä
    eikä palaa takaisin

    Äänestä

vai EU syyllinen?

Onko EU syyllinen USA.n taloukriisiin ja kiinteistökuplaan?
Entä Islannin, tai Baltian maiden romahtamiseen pari vuotta sitten?

Onko EU myös syyllinen siihen että Kiina, Intia nousee?

Onko EU syyllinen myös siihen että Kreikka on itseasiassa tehnyt
muutaman "konkurssin" jo alkaen melkein ajanlaskun alusta?

Devalvaatio tarkoittaa kotimaan valuutan arvon tarkoituksellista heikentämistä suhteessa ulkomaisiin valuuttoihin. Devalvointia käytetään rahapolitiikan keinona maan teollisuuden ja viennin kilpailukyvyn parantamiseksi.

Maan valuutan arvo heikkenee, maan vientituotteet suhteellisesti halpenevat. Maahan tuotujen tuotteiden hinnat puolestaan nousevat. Vientiteollisuus siis hyötyy devalvaatiosta.

Devalvaatio aiheuttaa inflaatiota, koska tuontitavaran hinnat nousevat. Seurauksena voi olla jatkuva devalvaatio-inflaatio-kierre.

Oletko vain tyhmä vai yksinkertainen?
Jos jokainen maa devalvoi, mitä se tarkoittaa lopulta?
Sekö ratkaisi ongelma?

Ziisus mistä näitä tolloja oikeen ilmestyy

Äänestä
  • EU on "syyllinen" siihen, että hoidetaan pankkeja, kun pitäisi hoitaa ihmisten asioita!
    Ziisus mistä kaltaisiasi tolloja oikeen ilmestyy ???

    Äänestä

  • Ple! kirjoitti:

    EU on "syyllinen" siihen, että hoidetaan pankkeja, kun pitäisi hoitaa ihmisten asioita!
    Ziisus mistä kaltaisiasi tolloja oikeen ilmestyy ???

    No mutta kun ne pankit HOITAVAT IHMISTEN ASIOITA! Tollo!

    Vai kuka ne asuntolainat, kulutusluotot, autolainat ja muut on ottanut?
    Ihan normi kansalaiset!
    Kuka on myös elänyt yli varojensa, mm Islannissa KAIKKI.
    Lisäksi ne pankit hoitavat niiden yritysten asioita missä ihmiset
    ovat töissä ja joiden tuotteita ihmiset tekevät ja ostavat!

    Ziisus, tajuatko nyt?

    Äänestä

Erotaan EU:sta.

Äänestä
  • eroa keskenäs, muuta pois täältä

    Äänestä

saksan natsipaskatko sen tämänki helvetin alunperin keksi? Eikö niitä vittuja ny joku maa vois jo vallottaa?

Äänestä

Eiköhän Saksa ole ollut jo yli 60 vuotta Usan miehittämä, niin kuin koko muukin Eurooppa.

Uusin alue on Kosovo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hölmölän Pölkkypäät kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/talous/2013011016538041_ta.shtml

alueellaan, hmm... hieno liitto joka romuttaa tätä vauhtia jokaisen jäsenmaan
talouden. Ei nuo etelän maat nouse mitenkään luvatuissa ajoissa vaan vetävät
mukanaan maat joilla vielä on jotain mistä ottaa.

Mutta kukaan näistä eu-herroista ei myönnä että EU on syyllinen tähän taloudelliseen tilanteeseen.

Jos jokainen maa olisi hoitanut talouttaan ilman EU:ta,tilanne olisi toinen.
Devalvointi olisi tervehdyttänyt maan mutta nyt ei ja koska Kreikka aloitti
mielettömän tuhlauksen ja eleli kuin viimeistä päivää, nyt olemme tässä.

Espanjasta kuuluu vielä pahempaa, se on varma se,mutta rahoitus menee EVM:n kautta jonne mekin annamme lisää rahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu