Aihe ihmetellä

Seinäjoen kh:n tuleva puh.joht. kertoo käyneensä valtuustoryhmän kanssa kaupungintalolla ja todenneen tilanteen aika pahaksi. Ihmettelen, kun 16 valtuutetusta peräti 11 on ollut jo edellisessä valtuustossa, ja nyt vasta ryhmä toteaa tilanteen. Mitä tuo ryhmä on 4 vuotta puuhaillut?
19804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kaupuntatalolla on tuplamäärä johtajia kun kunnat yhdistyivät.
Ja saivat 20 % palkankorotusta.
Ja valtuusto ja lautakunnat kantavat päätösvastuun.

Äänestä
  • Kokoomuksen valtuustoryhmän puuhailu on keskittynyt pisteiden keruuseen ja fasebookissa oman hännän nostamiseen. Paha juttu, kun muiden puolueiden on kannettava vastuuta.

    Äänestä

  • kfh kirjoitti:

    Kokoomuksen valtuustoryhmän puuhailu on keskittynyt pisteiden keruuseen ja fasebookissa oman hännän nostamiseen. Paha juttu, kun muiden puolueiden on kannettava vastuuta.

    Anu Nurmelakin pääsi nyt sitten valtuustoon. Hänhän sai siitä hyvästä jonkin suojatyöpaikan. Toivon että hän korjaa kaupungin synkkää tilannetta tai ainakin toteuttaa Mannerheimin patsaan siirron jonneki.

    Äänestä

  • Ha Vanna kirjoitti:

    Anu Nurmelakin pääsi nyt sitten valtuustoon. Hänhän sai siitä hyvästä jonkin suojatyöpaikan. Toivon että hän korjaa kaupungin synkkää tilannetta tai ainakin toteuttaa Mannerheimin patsaan siirron jonneki.

    Meitsy ihmettelee samaa. Porukka ollut 4 vuotta päättämässä asioista ja nyt vasta kun menevät yhdessä (sovussa( kaupungintalolle, hokaavat tilanteen synkäksi. Onkohan tommosista kaupunkimme päättäjäksi? Etteivät vain olisi sitä tunnettua polistiporukkaa?

    Äänestä

  • Conservative kirjoitti:

    Meitsy ihmettelee samaa. Porukka ollut 4 vuotta päättämässä asioista ja nyt vasta kun menevät yhdessä (sovussa( kaupungintalolle, hokaavat tilanteen synkäksi. Onkohan tommosista kaupunkimme päättäjäksi? Etteivät vain olisi sitä tunnettua polistiporukkaa?

    Pop, pop, pop ja populismia. Koittaa nyt olla valtuutetut niin, ettei etsikkoaika mene kankkulan kaivoon.

    Äänestä

Osa valtuutetuista ollut jo 30 vuotta valtuustossa, ei neljää. Ja kysessähän oli uusi valtuustoryhmä ja uudet suunnitelmat

Äänestä

Jonsei sen nykyysen (16 jäs.) valtuustoryhmän 11 1 jäsentä tiedä jo kokemuksesta tai viime valtuustojakson tahi vielä useammankin perusteella, että mikä on kaupungin taloudellinen tilanne, ei sitä kannattaisi kovin ilmineerat ettei porukka anna itsestään aivan naurettavaa kuvaa. Muissa valtuustoryhmissä asia on sangen kirkas, joten olisi voinut kysyä niiltä, sillä poilitiikka on yhteistyötä, ei sooloilua.
Seinäjoen kokoomuksen uudessa valtuustoryhmässä on viisi uutta jäsentä ja Anu Nurmela on istunut ei-valtuutettuna viimeiset neljä vuotta peräti kh:ssa.
Laittakaahan nyt siellä töpinäksi.

Äänestä

Kyllä se vaan on Kokoomus ollut, joka vastuun on kantanut viimeisen valtuustokauden aikana. Tutkikaapa paremmin.

Äänestä

Turha kokoomusta on syyttää. Elinkeinokeskuksen johtaja on vankkumaton kepulainen, joka valinnan on tehnyt ja eikös puheenjohtajakin ole kepulainen

Äänestä
  • Ei kokoomusta kukaan syytä, sillä ei kai se tyhmä ole joka tarjoukseen tarttuu, vaan se joka tarjoaa. Toisekseen näkyy agendalle nousseen se, kun kokoomuksen uudelle valtuustoryhmälle oli näytetty kaupungintaloa ja samalla huomattu, että kaupungin taloudellinen tila on synkkä. Kyseisen ryhmän jäsenistä 70 % on muita kuin uusia valtuutettuja. Toivottavasti uudet saavat jotain muutosta aikaan, kun noista vanhoista ei ole ollut mihinkään muuhun kuin synkyyden tuottamiseen. Onneksi niistä pahimmat jarrut putosivat tai jäivät vallan rannalle.

    Äänestä

Voi olla, että mekään ei ihan kaikkia tiedetä mitä siellä uudelle porukalle on kerrottu. Pääasia et homma hoituu uudelta valtuustolta. Kun valta vaihtuu niin tiedot putkahtavat usein esille

Äänestä
  • Mikä valta?

    Äänestä

  • knut Posse kirjoitti:

    Mikä valta?

    Huomasitteko, että Seekin johtokunnan jäsenenä on ollut ITSE Anu Nurmela, eli mitenkäköhän nyt valinta menikään? Itselle suojatyöpaikkaa luomassa. Aivan sama, kuka pj tai liikelaitoksen pomo....haisee

    Äänestä

Huh huh! Ei taida aivan kestää päivän valoa tämä nimitys!

Äänestä

Päivänvalo on aika lahjomaton. Jos vielä kaupunkinhallituksen puheenjohtajan vapaa muuraikytkentä paljastuu, ollaan aika kaukana läpinäkyvyydestä. Mihin kansalainen enää voi luottaa, kun pieni piiri pyörii ja pyörittää meitä

Äänestä

No huh huh! Luottamus ja arvostus on mennyt!

Äänestä

Mitäs Anu Numrla muuten tekee päivittäin sen kymppitonnin kk-palkkasna eteen keskustan elävöittämiseksi? Aika kuolleelta näytti keskustassa kun kävin perjantai-iltapäivällä ja loputkin kuolee pois:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014042818248626_uu.shtml

Mitään konkreettista ei ole näkynyt kun kaikki toimet tähtää keskustan muuttamiseksi uinuvaksi asuinalueeksi jonne ei autoilla kannata mennä. Joka paikka miinoitettu kaikenlaisilla kulkuesteillä.
Kaduilla ei väkeä näkynyt kuin yksi ainoa penkilla nuokkuva puistokemisti.
http://www.sydamellinenseinajoki.fi/toiminta

Äänestä
  • Eiköhän tuossa ole palkattu vain verovaroin päätoiminen lobbari toriparkille. Miljoonia euroja vessanpöntöstä alas. Sitä on kansalaisille vaikea perustella ilman tukevaa lobbausta julkisuudessa. Ilkka ainakin on jo täysin valjastettu asian taakse.

    Äänestä

Eiköhän tähän irtisanoutumiseen liity luottamuksen menetys joka on luvassa lähiaikoina. Uudet haasteet pakon edessä. Näin nämä menee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


porukka parka kirjoitti:

Seinäjoen kh:n tuleva puh.joht. kertoo käyneensä valtuustoryhmän kanssa kaupungintalolla ja todenneen tilanteen aika pahaksi. Ihmettelen, kun 16 valtuutetusta peräti 11 on ollut jo edellisessä valtuustossa, ja nyt vasta ryhmä toteaa tilanteen. Mitä tuo ryhmä on 4 vuotta puuhaillut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu