Tatu Vanhanen ei suinkaan ole ainoa suomalainen akateeminen oppinut, jota rotuerotteluopit kaikkineen kiehtovat. On toki muitakin, vaikka kaikki eivät yhtä hyvin tyrkyttäydy lausuntoineen uusnatsien auktoriteeteiksi.
Kanava -lehti, jota mielestäni sopii nimittää suomalaisen akateemisen pysähtyneistön ei edun- vaan statuksenvalvojaksi, omasi taannoin erinäisiä kulttuuri- ja journalistipalkintoja pokanneen päätoimittajan Seikko Eskolan, joka varsin peittelemättömästi ilmaisi ihannointinsa aikanaan pienoisia vesilasimyrskyjä psykologien piirissä nostattanutta saksalaissyntyistä mutta Lontoossa elämäntyönsä tehnyttä Hans Jürgen Eysenckiä kohtaan.
Eysenck vaikutti yliopistomaailmassa lähinnä soveltavan psykologian osa-alueilla. Periaatteen mies hänestä tuli väkisinkin, kun hän päätyi väittämään, että mustarotuiset ovat älykkyystestien perusteella tyhmempiä kuin valkoiset. Eysenck oli varsin ristiriitainen hahmo, eikä saanut ketään kannalleen. Tiedeyhteisön vastareaktio päin vastoin eristi hänet. Tässä kaltoinkohtelemisessa Eskola näki nerouden niin useasti kohtamaa väärinymmärrystä ja piti Eysenckiä "tieteellisen asenteen pioneerina". Eskolan mielestä Eysenckin vastustajat olivat pelkureita, jotka "humaaneihin" tunteisiin vetoamalla pyrkivät kieltämään tosiasiat.
Kanava-lehden vallihaudat on kaivettu arvovalta-asemien puolustamiseksi, sillä lehti toimii nimenomaan akateemisen taantumuksen äänitorvena. Sen kirjoittajakunnalle on olennaista samastua elitistiseen keskusteluyhteisöön, jonka jollakin tavalla täytyy aina pyrkiä irrottautumaan kouluttamattomasta ja tiedettä ymmärtämättömästä massasta. Kanavasta on kovin pieni askel Akavaan.
Aihe on nyt siis jälleen meillä kotosuomessa aktuelli. USA:ssa - jossa kaikenlainen raflaava populaaripsykologinen keskustelu on aina ihan eri mitassa pinnalla kuin meillä - ilmestyi kymmenkunta vuotta sitten herrojen Herrnstein ja Murrey kirjoittama kirja, "The Bell Curve", populaatioiden perinnöllisistä ja synnynnäisistä älykkyyseroista. Kohu siitä kiiri tänne asti. Professori, yhteiskuntatieteilijä Tatu Vanhanen laati jo 1995 ko. kirjasta Hesariin artikkelin ja kävi myös aamu-TV:ssa puolustelemassa "rotuerotteluteesejään".
Aamu TV:n haastattelussa Vanhasen väitteiden tueksi tiivistyi lopulta samanlainen "tieteellisen pioneerityön" kuvitelma, johon Eskolakin perusti Eysenck-ihannointinsa. Pitää muistaa, että Eysenckin kohdalla elettiin vielä aikaa, jolloin testit todella olivat uusia ja koko ajan kehittyviä, eikä niiden perusteella vedettyjen äärimmäisten radikaalien johtopäätösten olisi mitenkään luullut edustavan "tieteellistä" asennoitumista. Älykkyyden mittaamisesta tuli psykologisen keskustelun kuuma peruna aivan tietyistä syistä, jotka liittyivät nuoren tieteen tarpeisiin valloittaa asemia. Se tapahtui saman kaavan mukaisesti kuin välskäreiden historiallinen arvonnousu: kun päästään määräämään ihmisten elämästä ja kuolemasta, silloin ollaan Jumalan paikalla.
Mitä Herrnsteinin ja Murreyn kirjaan tulee, kävi ilmi, että sen lähdeaineisto perustuu lainausten lainauksiin, ja aika monessa kohdassa on osoitettavissa tapahtuneen paitsi rajua tarkoituksenmukaisuusvalintaa myös suoranaista vääristelyä. Silti Vanhanen kirjasta kertoessaan yritti vedota argumentoinnissaan nimenomaan "tieteellisyyteen" - ja samaan hengenvetoon "ymmärsi" ilmeisen hyvin niitä varsin tylyjä sosiaalipoliittisia suosituksia, joita tekijät kirjallaan pyrkivät pohjustamaan.
Missä tiedemies loppuu ja poliitikko alkaa? Tämä on aivan olennainen kysymys. Koko asia, siis älykkyystesteillä perusteltu ihmisten eriarvoittaminen, on lähtökohtaisesti politiikkaa. Siksi Amerikassa nimenomaan kovaluontoiset uuskonservatiivit ovat niitä, joiden mielilukemistoa Murrey ja Herrnstein ovat. Näiden oppien mukana tulevat kylmät asenteet köyhiä kohtaan ja vaatimukset sosiaalitukien alasajosta tai lopettamisesta. Näillä opeilla sietämätönkin eriarvoisuus voidaan oikeuttaa, ja tarpeen vaatiessa valvoa alaluokkaa kovin ottein.
Uusliberalistinen talouspolitiikka on luonnostaan rotuerotteluopeille sopiva kasvualusta. Tätä ei pidä unohtaa. Siksi voidaan myös esittää vaatimus siitä, että Suomen pääministerin tulisi sanoutua irti isänsä näkemyksistä. Näihin näkemyksiin nimittäin sisäänrakentuu yläluokan ja eliitin itseoikeutettu eriarvoisuus. Käytännössä natsismin henkeä ja liberalismia ei voi mitenkään erottaa toisistaan.
Isä ja poika Vanhanen
3
114
Vastaukset
- rpu
siis natsismi ja liberalismi sama asia?
henkesi taitaa hieman haista. Stalinismille?- Pyhä Henki
Auktoriteettien palvonta, autoritaariset asenteet, patriarkaatti, isänmaallisuus, fasismi ja natsismi - kaikki ne nousevat samalta psyykkiseltä pohjalta, ja kaikkien niiden takana on isäidentiteetin vamma. Tämän saman psyykenrakenteen, siis saman mitalin kääntöpuolena on pyrkimys täyteen vapauteen, täyteen itsenäisyyteen ja omaehtoisuuteen - eli liberalismin tyypilliset perustunnot.
Stalin ei suinkaan sattumalta ollut nimenomaan Isä Aurinkoinen. - Kuule ääliö.
Pyhä Henki kirjoitti:
Auktoriteettien palvonta, autoritaariset asenteet, patriarkaatti, isänmaallisuus, fasismi ja natsismi - kaikki ne nousevat samalta psyykkiseltä pohjalta, ja kaikkien niiden takana on isäidentiteetin vamma. Tämän saman psyykenrakenteen, siis saman mitalin kääntöpuolena on pyrkimys täyteen vapauteen, täyteen itsenäisyyteen ja omaehtoisuuteen - eli liberalismin tyypilliset perustunnot.
Stalin ei suinkaan sattumalta ollut nimenomaan Isä Aurinkoinen.Molemmat saavat ajatella itsenäisesti, eikä niin kuin demarit, että tulee määräys mitä ja miten saa ajatella.
Eläköön vapaus.
Keskusta on ihmisten puolella.
Keskusta on turvallinen ja paras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380