Ateistista fundamentalismia

MrSmithy

Kristitty leski ammuttiin kuoliaaksi kotonaan Koillis-Kolumbiassa. Murhan takana on kolumbialainen National Liberation Army (Ejército de Liberación Nacional, ELN) niminen sotilaallinen ryhmä. ELN on marxistinen sissiryhmä, joka on taistellut Kolumbian hallitusta vastaan vuodesta 1964.

Tammikuun 7. päivänä (2013) ELN-taistelijat murtautuivat Alicia Castillan kotiin ja ampuivat hänet kuoliaaksi pistoolilla hänen lastensa nähden. Murha tehtiin neljä kuukautta sen jälkeen kun sotilaallinen ryhmä oli lähettänyt Alicialle ensimmäisen uhkauksen, jossa hänet vaadittiin jättämän kotinsa.

Alician tappamisen jälkeen sissit uhkasivat perheen 18-vuotiasta poikaan, Hernánia. ELN:n taistelijat vaativat loppua perhettä lähtemään paikkakunnalta kolmen päivän sisällä tai loput perheestä myös tapettaisiin.

ELN:n taistelijat murhasivat Alician aviomiehen kaksi vuotta aiemmin tammikuussa 2011. Nelson Ramos sai voimakkaan kristillisen heräämisen vuonna 2009 ja oli sen jälkeen innokas evankeliumin julistaja. Muutama kuukausi evankelisen toimintansa aloittamisen jälkeen hän sai ensimmäisen uhkauksen ELN:n ateistis-marxissiselta sissiryhmältä.

Kolumbian ateistiset sissiryhmä eivät suvaitse kristillistä toimintaa hallitsemillaan alueilla, vaan ovat usein hyökännyt väkivaltaisesti kirkkoja ja sen työntekijöitä vastaan.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/01/ateistinen-sissiryhma-surmasi-kristityn.html

0

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        106
        1251
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        94
        868
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        784
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        693
      5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        626
      6. 32
        605
      7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        16
        574
      8. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        18
        558
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        523
      10. Rakennus myynnissä

        Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
        Suomussalmi
        10
        466
      Aihe