Entä jos tulee tautivirus, joka tappaa kaikki heikoiimat, vaikkapa 25 %ia. Mitenkäs se elinaikakerroin sitten kääntyy? eikös loppujen eläkelläisten eläkkeiden pitäisi silloin Nousta?
ELÄKKEIDEN ELIAIKAKERTOIMEN ARVOITUS.
elämä ei matikkaa.
658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö laskutaitoisia ole? Vai luuleeko joku tai jotkut, että elinikä loputtomasti pitenee.
Siksipä juuri ei kannata kasata aarretta maan päälle vaan Taivaaseen. Kärsimys on ihmisen osa, kannattaa kuitenkin olla lähimmäiselle hyvä. Myös toinen poski tulee kääntää.
tuolle kokoomukselle on käännetty jo molemmat posket hakattaviksi. Persposketkin on jo käytössä. Eipä oikeisto nykyään kasaakkaan aarteitaan ainakaan suomenmaanpääle, vaan bittiavaruutensa ja haihatteluihinsa. Työväki se aina riiston kohde on. Sitä se todellisuudessa kommunistimaissakin on ja niin on kapitalistimaissakin. Demokratia pitää pelastaa ja sen voi tehdä suomessa vain kansa.
eläkkemme nousevat, kun et virus tappaa turhakkeet pois. se onkin semmoinen virus, joka leviää kondoomeista.
> Entä jos tulee tautivirus, joka tappaa kaikki heikoiimat, vaikkapa 25 %ia.
Kyse ei tosiaan ole mistään tuntemattomasta tautiviruksesta. Vaan tämän menetelmäkeinoparin nimi on Kuntauudistus + Sote-uudistus.
Ideana on se että Kuntaministeri Henna Virkkusen suunnitelman mukaan laitetaan syrjäkylille niin pitkät ambulanssimatkat lähimpään sairaalaan, että 25% vanhemmasta väestä kuolee siirtokuljetusten aikana pois.
Jos joku eläkeläisistä selviää sairaalaan saakka, niin siinä vaiheessa astuu peliin Peruspalveluministeri Guzenina-Richardsonon Sote-tykki.
Marian lukemat muuttuvat viikottain, välillä puhutaan 20.000 hengen sairaanhoitoalueista ja seuraavalla viikolla taas 100.000 hengen sairaalahoitoalueista ja sitten taas 20.000 asukkaan alueista.
Yhtään terveyskeskuksen käytävällä makaavaa mummopotilasta ei hoideta ennen kuin Maria on vaateostoksiensa lomassa saanut tämän asian päätettyä. Riippuen tulevien sesonkien mallistojen määristä ja vilkkaudesta, siihen voi Marialta mekkoinensa mennä useampi vuosi aikaa.
Kaliumpiikki suoneen kaikilta syrjäseudun eläkeläisiltä, jotka pyytää apulanssikyytiin päästä. Piikki helpottaa.