Suomen ei kannata ottaa Karjalaa takaisin vaikka Putin joutuisi joskus mielenhäiriöön ja sitä tarjoaisi. Suomella ei ole varaa ylläpitää edes nykyisiä alueita. Maantiet ja rautatiet rapistuvat kautta maan. Julkiset rakennukset kalliiden remonttien tarpeessa kaikkialla. Telakat ja paperitehtaat konkurssissa. Jos niiden päälle pitäisi vielä alkaa 70 vuotta rappiolla ollutta Karjalaa uudelleenrakentamaan, siitä seuraisi koko Suomen valtion vararikko.
Ei ole varaa ottaa Karjalaa takaisin
Suomi konkurssissa
1281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minkähänsortin laskelmiin synkkä tulevaisuudenkuvasi perustuu? Karjalan rappiosta Sinulla on todellinen tieto, mutta tiedätkös SEN, että Talvisodan jälkeen palattiin hetkessä takaisin KARJALAA rakentamaan ja pystyttiin sitten kustantamaan melko menestyksekäs Jatkosota ja SITTEN vielä Kultamitalin voittaneelle ROISTOvaltoiolle melkoinen sotakorvaus.
Sotakorvaus maksettiin ilman Marshal-apua, NL sai apua USAlta runsin mitoim WW 2. aikana, mutta esti Suomea sitä saamasta sodan jälkeen. USA - apu R Y S S I L L E loppui hetkessä, kun kylmä sota jatkoi maailmansotana.
Ei mennyt Suomen valtio vararikkoon. Eikä mene nyt, eikä vastakaan.
Ajatelkaa nyt, kuinka kusessa Saksa on, kun itäinen puoli palautettiin. Samoin Baltian maat. Onkohan perää huhuissa, joiden mukaan Eesti, Latvia jaLiettua ovat lähettäneet entiseen pääkonttoriinsa anomuksen päästäkseen takaisin suuren venäjänmaan osiksi? Loppui kuulemma rahat niiltäkin. Kuka lie seuraava?
Älkäämme siis pyytäkö Karjalaa takaisin. Sitähän ei kaipaile juuri kukaan. Vain vähän yli puolet Suomen kansasta.
Milloinkas Suomen kansan mielipiteellä on ollut merkitystä, ellei se noudata poliittisen eliitin näkemyksiä?
Ymmärtää sentään valtiovalta erottaa toisistaan demokratian ja populismin.
Valtiomiehiä- ja naisia!
Suomi on kusessa jo nyt, vaikka itäistä puolta ei ole vielä palautettu. Valtion velka on kohta jo 100 miljardia ja lisää tulee koko ajan. Pian on puolet kansasta eläkkeellä ja toinen puoli työttömänä, kun teollisuus karkaa halvemman kustannuksen maihin. Karjalan palautukseen ei tule olemaan varaa nyt eikä tulevaisuudessa.
En usko Eestin sun muun hakeneen takaisin Venäjän yhteyteen. Ei se elämä helpompaa Venäjän vallan alla ole. Ja mitä Karjalan palautukseen tulee ei se ole vain raha reikä mittakun tämä tavallinen kansakunta ei oivalla mahdollisuuksia eikä uskalla ottaa riskiä niin eihän palautusidea edes ole tuottoisan heidän korvissaan. Näin maalaisjärjellä ajatellen jo Pietarin läheisyys sekä kulkureitit itäeurooppaan saaminen ja mantereinee on rahasampo. Luuletteko etteikö suuret kansainväliset yritykset investoisi Karjalaan jo satamien ja Pietarin läheisyyden vuoksi? Mitä nämä investoinnit tuottaisi? Karjalan palautus avaisi ovet jopa turismille...on lukuisia hyötyjä ja tuottolähteitä...
Työkykyisiä siis tarvitaan. Siinähän niitä Karjalan palautuksesta tulee!! Siis kannattava homma!
Miksette evakkokakarat mene ja asu siellä ja tee siitä se paratiisi?
Neuvostoliitto/Venäjä aiheuttivat suomensukuisille ja suomalaisille yli 100 miljardin euron vahingot.
Ne on vielä maksamatta, joten maksun jälkeen suomalaisilta ryöstettyä Karjalaa ym. alueita voidaan kunnostaa.
Arvioikaapa kunka se parantaa esim. Suomen työttömyyttä kun maksusta saaduilla rahoilla laitetaan pyörät pyörimään.
Mitä ihmettä Suomi tekee Karjalalla? Palauttaminen olisi ollut vielä 60-luvulla mahdollista, mutta nyt alue on kuulunut Venäjään jo 70 vuotta ja on erottamaton osa sitä. Autioituvien syrjäseutujen ylläpito tulee nytkin Suomelle kalliiksi, eikä lisää alueita tarvita. Suomalaiset mahtuvat hyvin nykyisille maa-alueille.
Suomessa voidaan olla tyytyväisiä, jos edes nykyiset maa-alueet saadaan pidettyä. Venäjällä on maasta kova pula ja suomessa sitä on. Itä-Suomeen on pesiytymässä merkittävä venäläispopulaatio. Venäjä voi nykyisten lakiensa mukaan tulla puolustamaan kansalaisiaan ulkomaille. Eikä aikaakaan kun Venäjä järjestää jonkun konfliktin ja joukot vyöryvät rajan yli ja raja vedetään sen jälkeen Kymijokea pitkin, kuten Stalin jossain vaiheessa kaavaili.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=63223:krooninen-ryssaeviha-akateemisen-karjala-seuran-polttoaineena&catid=5:tiede&Itemid=7
Urho Kekkonen kuului aikoinaan AKS:aan.
1920-luvun alussa perustettu AKS kävi avointa sotaa nuorta Neuvostoliittoa ja omaa parlamentarismiamme vastaan.
ProKarelia = fasismin jätökset, sanoo Leo M. Nieminen
http://www.youtube.com/watch?v=xKuOtua5dW4
Akateeminen Karjala-Seura (AKS) oli vuosina 1922–1944 toiminut ylioppilaiden ja akateemisen eliitin muodostama kansallismielinen järjestö, joka olemassaolonsa aikana hallitsi suvereenisti akateemista maailmaa ja ylioppilaskuntaa. Lisäksi AKS:llä oli paljon vaikutusvaltaa Suomen sisäpolitiikassa jo pelkästään siksi, että sen jäsenkuntaan kuului monia merkittäviä politiikan toimijoita.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aunuksen_retkikunta
Aunuksen retki oli suomalaisten vapaaehtoisten yritys valloittaa ja liittää Suomeen osia Itä-Karjalasta vuonna 1919, Venäjän sisällissodan aikana. Retki oli yksi heimosodista.
Helmikuussa 1918 Mannerheim piti kuuluisan Miekkavalapuheensa, jossa hän sanoi, ettei pane miekkaansa tuppeen, ennen kuin Viena ja Aunus on vapautettu Leninin sotilaista. Suomen sisällissodan jälkeen käytiin paljon julkista keskustelua Itä-Karjalan liittämisestä Suomeen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suur-Suomi
Suur-Suomi-aate oli heimoaatteeseen perustunut itämerensuomalaisen kansojen yhteenkuuluvuutta korostanut aate, johon usein sisältyi halu tai tavoite liittää Suomen valtioon itämerensuomalaisen väestön asuttamia muiden valtioiden alueita. Suur-Suomi-aatetta edustaneista järjestöistä Akateeminen Karjala-Seura puhui Suur-Suomesta sekä tavoitellun suursuomalaisen valtion että suomalais-karjalaisen ei-valtiollisen kieli- ja kulttuuriyhteisön merkityksessä.
1920-luvulla suur-Suomea rakennettiin heimosodissa ja haluttiin yhdistää kaikki itämerensuomalaiset kansat yhdeksi valtioksi. Tällaista halua oli myös läntisessä Itä-Karjalassa, joista Repolan ja Porajärven kunnat liittyivät Suomeen, tosin vasta tiukkojen ehtojen myötä, mutta jäivät Tarton rauhassa rajojen ulkopuolelle.
Eniten suur-Suomen projekti elähdytti Akateemisen Karjala-Seuran ja Lapuan liikkeen ja sen parlamentaarisen seuraajan IKL:n politiikkaa. Myös kokoomuksessa ja Maalaisliitossa oli Suomen suurentamisen kannattajia. Mannerheimin Miekkavala 1918 ja Miekantuppipäiväkäsky 1941 lisäsivät Suur-Suomi-innostusta. Vasemmistopoliitikoista suursuomalaista harrastusta oli aikoinaan Oskari Tokoilla ja Väinö Voionmaalla, joka julkaisi 1918 kirjan "Suur-Suomen luonnolliset rajat".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Akateeminen_Karjala-Seura
AKS keskittyi aluksi Itä-Karjalan pakolaisten hyväksi tehtävään työhön ja levitti ajatusta Karjalan heimon yhdistämisestä. Propagandan levittämiseen se sai valtion ja Itä-Karjalan avustamiskeskuksen taloudellista tukea. Kansallisten rajojen tavoitteleminen nähtiin tärkeäksi. Tähän liittyi kaikkien itämerensuomalaisten heimojen yhdistäminen Suomen lipun alle. Ensimmäisenä askeleena oli Itä-Karjalan liittäminen Suomeen. Uralin suomalaisheimoille vaadittiin itsenäisyyttä. AKS:n kanssa toimi limittäin Vihan Veljet -niminen venäläisvastainen salaseura. Alussa AKS:n mottona oli Työväestö on voitettava isänmaalle!, koska luokkataistelun katsottiin häiritsevän Suur-Suomen luomisen tavoitetta.
Lotinapellon liitto oli erityisesti AKS:n piirissä vaikuttanut epävirallinen sotaisa Suur-Suomi-ryhmittymä. Urho Kekkonen, Martti Haavio ja eräät muut AKS:n nuoret jäsenet olivat aikoinaan solmineet "Lotinapellon liiton", johon sisältyi lupaus hyökätä Syvärin yli Lotinanpeltoon vaikka kaatuen "ryssän konekiväärituleen". Nimi liittoumalle otettiin venäjänkarjalalaisesta Lotinapellon kaupungista, joka sijaitsee Syvärin toisella puolen. Tarinan mukaan lotinapellonliittolaiset olisivat ensimmäisinä kaatuneet kuularuiskun tulitukseen Syvärin ylityksen jälkeen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Elmo_Kaila
Elmo Edvard Kaila (6. helmikuuta 1888 Jokioinen – 16. toukokuuta 1935 Helsinki) tunnetaan Akateemisen Karjala-Seuran ensimmäisenä puheenjohtajana ja myös salaseura Vihan veljien johtajana. Hänellä oli tärkeä osa Suomen itsenäisyyden alkuvuosien politiikassa vaikka hän ei ollutkaan näkyvästi esillä julkisuudessa.
Neukkuaikana eräs miekkonen joutui Lenskin ratikassa tönityksi ja mollatuksi. Antoi kunnolla takaisin sanan säilällä tyyliin:" Te olette fasisteja! Te olette vielä pahempia kuin fasistit! Te olette antifasisteja!"
Luonnehdinta näkojään pätee täysin vielä nykyäänkin ja tälläkin puolella rajaa.
Neuvostoliitto / Venäjä ovat velkaa suomensukuisille ja suomalaisille aiheuttamistaan vahingoista yli 100 miljardia euroa.
Kun ne velat on maksettu niin sillä rahamäärällä saadaan Suomen työttömyys melko matalalle tasolle kun Karjalan kunnostaminen rosvojen jäljiltä saadan alkuun.
Rikollisvaltio vastuuseen, nimenmuutoksella ei velkoja poisteta.