Rekisteröinnissä ilmoittaa, että ei voida varmentaa sivua.
Suomi24 tietomurron kohteena?
Mistä kyse?
470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjoitat anonyymipalvelimelta.
Ja?
Suojausvarmenneongelmia.Tulivat yhtä-äkkiä.
Postiani en pysty lukemaan, kun sivu ei aukea.
Haluaisin silti käyttää suomi24.fi postilaatikkonani.
Onko tietoturva rakenne heikoimmasta päästä ?
Jos uusi postilaatikko on otettava käyttöön, tärkeät viestit hukkuvat.
En ole koskaan käyttänyt Suomi24- sähköpostia, enkä koskaan käyttäisi tai hankkisi itselleni sellaista osoitetta. Luultavasti niillä on ollut ongelmia jo alunalkaen: jokainen voi ihan maalaisjärjellä tajuta, että ei voi olla mitään ysityisyydensuojaa tällaisella nimettömällä foorumilla, kuin tämä Suomi24, missä palstamoderaattoreinakin on voinut toimia varmaan(?) melkein kuka vaan, edes niiden identiteettiä varmentamatta, ainakin takavuosina - tottakai ne tulee uteliaaksi, mutta yksityisyydensuoja ja laki on laki, eli ei minkäänlaisilla internethäiriköillä koskaan ole oikeutta mennä urkkimaan niiden käyttäjäparkojensa asioita, vaikka kuinka olisivat kiinnostuneita, tai saatika levittelemään yksityisten tietoja tai luuloissaan jopa valehtelemaan niistä ja faktoista.
Mistä kuvittelette, että vaikkapa Matti Vanhasen ainakin väitetty nimimerkki tässä Suomi24:a olisi aikoinaan vuotanut julkisuuteen, mitäs veikkaatte? En ole Vanhasenkaan erityinen fani, mutta kyllä minä empatiaa tunnen, jos joku / kukaan pääministeriasemassa - tai missään asemassa tai mikään ihminen - joutuu sellaisen solvauksen kohteeksi yksityisasioissa, kuin vaikka hän. Eri asia on sitten lautakakasat ja muut, mutta kenenkään ei olis tarttenu tietää, että joku pääministeri on käynyt Suomi24:a.
Muistan aikoinaan, kun mua aiheetta kiusattiin tällä Suomi24- foorumilla eräällä palstalla. Tän moderaattorit todennäköisimmin mahdollisti sen ja mahdollisesti jopa osallistui siihen - ne poistatti heti tuntemiensa solvaajien asiattomat viestit mulle eli antoi niiden täysin vapaasti uhkailla ja pelotella mua sivullista ja viatonta, joka en edes tiennyt, miksi sillä keskustelupalstalla juuri minua kiusattiin ja ahdisteltiin koko ajan. En saanut yhtäkään asiallista kommenttia, koskaan.
Jos maallikoista tehdään niin isoja vallankäyttäjiä, kuin näissä virtuaalisissa tän Suomi24:n tyyppisissä nettiyhteisöissä on tapana, niin kohta on niitä linnaan kuuluvia kaheleita sisälukutaidottomia ja tarpeettomia oikeudenkäynttejä enemmänkin, kuten siellä Ruotsissa, missä ne umpik*sipäät kakarat juoksi jonnekin koululle lynkkaamaan jotakin ilmeisimmin yhtä ainoaa viatonta tyttöä, pellkien sekopäisten nettiluulojensa perusteella. V*ttu että vihaan tyhmiä ihmisiä ja tätä Suomi24:a.
Rikolliset sitten kinni, jos jotkut nörtit käyttävät valtaansa ja valtiolta saamaansa ilmaista amiskoulutustaan nettiportaalien kaatamiseen. Sopiva rangaistus sellaisesta yhteiskuntahäiriön tuottamisesta olisi niiden rikollisten naamataulu julki lehden etukanteen ja viis vuotta linnaa ja ei koskaan nörteille töitä omalla alallaan!