Nielurisaleikkauksen jälkeen

ruokailu

Meidän alakouluikäiseltä leikattiin juuri nielurisat. Tänään 3. päivä leikkauksesta.
Ei ole kuulemma erityisen paljon kipuja (ainakaan omien sanojensa mukaan), mutta tänä aamuna heräsi heikotukseen. On ruumiinrakenteeltaan aika ruipelo ja verensokeri laskee helposti, vaikka ei ole mitään diabetesta.
Heikotus lähti kyllä sitten vähitellen pois, kun joi pillimehun.

Ne mehut, jätskit, vanukkaat yms. ei vaan oikein taida pitää nälkää, eikä tuo pelkän makean syönti ole pidemmän päälle kai kovin terveellistäkään.
Verensokerit alkaa helposti heitellä ja lapsi ei sais muutenkaan paljon makeeta syödä (synnynnäinen kiillevika).
Apteekin juomistakaan ei oikein tykkää. Valitti, että Nutridrink-juomasta tulee kamalasti limaa kurkkuun. Sitä sitten sylkee ja kakoo pois. Maitotuotteistakin tulee tietty helposti tuota limaa ja siitä makeasta...

No, tänään tarjoilin sitten ekan kerran jäähdytettyä kasvissoppaa, munakokkelia ja löysää riisipuuroa kermavaahtoa, mutta vain lähinnä tuo munakokkeli maistui, muut ruoat jätti kesken.

Miten muut on selvinneet näistä ruokajutuista? Mitä lapsenne on syönyt?
Kuinka nopeasti voi alkaa antaa esim. pehmeää leipää (ilman kuoria)?

Entä toipuminen muuten?
Onko tullut jälkiverenvuotoja? Kuinka nopeesti on menty takaisin kouluun? Missä vaiheessa voi syödä normaalia kouluruokaa?
Entä miten liikuntakiellon kanssa, jos koulumatka on esim. pitkä ja kävellen mentävä, painavat kantamukset jne.?

4

923

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KorvaNenäKurkkuTauti

      Minulta leikattiin muutama kuukausi sitten mm. nielurisat (samalla vietiin kitarisat ja jotain limakalvoa nenästä)

      Sain sairaalassa kuivaa kanarisottoa pari tuntia leikkauksen jälkeen, no se jäi kyllä pääosin syömättä ja join vain kylmää vettä. Sairaalan kanttiinista ostin jotain proteiinipitoista juomaa (Valio Profeel). Se oli hirveän makeaa, mutta pakotin itseni juomaan sen. Eka yö oli kivulias, en nukkunut yhtään, jotain mikrotorkkuja lukuunottamatta.

      Onneksi pääsin yhden yön jälkeen kotiin ja toisena päivänä söin kylmää kasvissosekeittoa. Itse en voinut syödä mitään makeaa, kuten jäätelöä. Pelkäsin sokerin lisäävän tulehdusta ja kipua. Söin tulehduskipulääkettä ja Panacodia.

      Kolmantena päivänä söin jo normaalisti (mutta hitaasti). Join paljon kylmää vettä ja kun kyllästyin veteen join vichyä. Sain sairaslomaa 4 päivää viikonlopun.

      Olen 58-vuotias, mutta luultavasti lapset toipuvat nopeammin.

    • täällä keikkattu 5k

      Meillä tytär aikanaan söi löysää perunamuusia, johon raastoin pienellä terällä kuoretonta nakkia tämä oli hänen herkku, tämä siis löysänä ja viilenä! tarjotaan , Ja tein myös sose keittoa ! Mutta niihin ei saa laittaa kovin paljon mausteita kun ne voi poltella kurkkua :/ ja juomaksi kylmä vesi ! Koulusta pois viikko ainakin ja urheilua pitää taukoa se kaksi viikkoa, näin meille ! Aina kun leikattu kurkun aluetta ja poskionteloita! Ja tarpeeksi sitä kipu lääkettä . näin meillä t ? Äiti joka tytär leikattu tuolta alueelta 5 kertaa 5:/

    • Miiiiiiiuska

      Mulla oli eilen nielurisaleikkaus ja kipu on ollut samanlaista kun olis angiinassa. Tuntuu ettei yöllä nuo kipulääkkeet auta yhtään mutta johtuu siitäkin jos nukkuu suu auki niin pääsee kitalaki kuivumaan. Eniten ärsyttää palantunne kurkussa ja kamala haju joka tulee peitteistä. Mulla kitalaki ihan harmaa ja kammottava, enkä aijo sinne enään katsoa kun tulee pahalle jo tästä mausta mikä on suussa. Huono olo koko ajan.
      Olen saanut nukuttua ekan yön ihan hyvin vaikka onkin todella epämukava olo mutta ei siinä muu auta kun lääkettä poskeen ja nestettä paljon. Mä söin eilen kanakeittoa kotona ja vähän vaniljajäätelöä. Sairaalassa toivat mehua ja jäätelöä, join myös jonkun proteiini pirtelön jonka maku oli järkyttävä mutta silti sen vetäsin.

    • 5+5

      Tämä keskustelu on vanha siinä mielessä, että aloittajan lapsi saa popsia jo kaikkea tavallista ruokaa, mutta varmasti ajankohtainen aihe muille samassa tilanteessa olevalle, joten vastaan vielä.

      Nälässä ei tosiaan tarvi kituuttaa vaan voi syödä sosekeittoja, kaikki keitot voi nakata soseuttimeen myös kala, kana ja nakkikeitot eikä vain näitä kasvissosekeittoja jotka monet mieltävät soseena syötäviksi, jatkaa maidolla, kermalla tai vedellä jotta on helpommin nieltävää:) Smootieita voi tehdä marjoista ja hedelmistä ja ovat usein parempia kun nämä kaupan ällö makeat jutut ja mukaan voi nakata vaikka kaurahiutaleita tai muuta nälkää pitävää, pilttisoseita, puuroja löysänä (suolainen riisipuuro on herkkua), löysää pottumuussia tai perunasoselaatikkoa. Eli aivan tavallista ruokaa, mutta ensimmäiset päivät viileänä ja soseena ja helposti nieltävänä. Ei tosiaan tarvi makeisiin herkkuihin tyytyä vain siksi että ne jotenkin mielletään helposti syötäviksi ja sitten popsitaan jugurttia, jäätelöä ja mehukeittoa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      89
      815
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      503
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe