Miksi kauhavalainen haluaa sillan Kauhavalta Kankaalle? Ei varmaankaan siksi, että kauhavalaisella olisi useinkaan asiaa Kankaalle eikä Kankaan kautta monikaan lähde Lapualle tai Ylihärmään, Seinäjoelle tai Ylistaroon. Siis kauhavalainen päättäjä haluaa sillan, että kankaalaiset tulisivat asioimaan Kauhavalle eikä Ylihärmään, Seinäjoelle, Lapualle. Tai päättäjä ei voi kääntää takkiaan, kun on ollut liitossopimuksen aikoina sillan kannalla, ei vaikka nyt järki sanoisi toisin. Ja saataisihan sitten Kankaalta koulu pois pitkällä tähtäimellä!! Entä Ylihärmän kohtalo? Kankaalaiset ovat kyllä uskollisia entisen oman kuntansa kauppojen asiakkaita sekä Seinäjoen ja Lapuan suuntaan. Jos uskollisuus niiden suuntaan säilyy, niin miksi sitten tehdä kallis silta! Koko asia on kiikkinen. Jos Kankaalta viedään koulu pois, ei siellä ole enää sitten lapsiakaan muualle kuskattavana, sillä kukapa kouluttomaan kylään muuttaisi tai jäisi lapsineen. Onko Kauhavan päättäjien tarkoitus tappaa elävät reuna-alueet kylineen ja kirkonkylineen? Mitä mieltä olet, entisen Ylihärmän nykyinen kauhavalainen päättäjä?
Miksi silta, kauhavalainen!
Hoples
85704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Emme tarvitse siltaa Kauhavalle.
Katsotaan nyt pari vuotta mitä tehdään. Luin Lapuan sanomista että Lapua olisi kiinnostunut kuntaliitoksissa Kauhavasta ja Alajärvestä. Toivottavasti Kauhava tulee liittymään Lapuaan niin sitten asiat olisivat taas hyvin.
Ellei Kauhavan ja Lapuan liitos toteudu tai ellei Ylihärmän osaliitos Lapuaan toteudu niin meidänkin perhe tekee ratkaisunsa ja muuttaa Lapualle kuten niin moni Ylihärmäläinen on jo tehnyt.
On se surkiaa kun kaikki täältä lähtee.
Kauhava pilas koko hyvien ihmisten kylän.
Ei oo enää työpaikkojakaan.
Kerroppas moniko perhe on muuttanut lapualle kuntaliitoksen takia Ja iIliman kuntaliitosta kankahalaasekki olis riamuunnu sillasta. Muttakun pitää valittaa ja ruikuttaa milloon mistäkin .Kauhava ja Lapua ei liity yhteen ennen ku koko ep on Seinäjokia ja siihen ei kovin kauvaa mee näin se vaan on
Kyllä oot oikias,kaikki tämä paskan luanti alkoi kun alahärmästä rupes puhaltamaan "uudet politiikan tuulet,kahvi kuppineen".Ylihärmä,Lapua ja Kauhava olis jo hyvä kokonaisuus jos ei näitä pakkonaitettuja,Alahärmä ja Kortesjärvi olisi mukana.Heillä kun on se luontainen lähestymiskyky rannikon ruotsalaisiin.He voisivat RKP kuppaamilla kauhavalaisten verorahoilla perustaa oman veroparatiisin vaikka MIKKELIN SAARILLE!
Helasteelikin otti ja jätti Kankaankylän.
Siirtyy toiselle paikkakunnalle, sinne minne muutkin menee.
Yritysten menoa Lapualle Kauhava ei voi estää. Kankaalaisten liittymistä Lapuaan on Kauhava estänyt jo monet kerrat ja edelleen pitää kankaalaisista kiinni heidän "loiselämisestään" ja heidän näissä kirjoituksissa esiintulleista vioistaan huolimatta.
Ei kait sitä kukaan oikesti tarvitse? Tai vähääkään omaa nenäänsä pidemmälle katsova halua?
Silta tarvitaan notta ne muutamat Kankaalaisten punaniskajunttien köyhät kakarat pääsee uuteen Kosoolan kouluun kulkemaan.
Kankaan kitisijöiltä saadaan lakkauttaa koulu kokonaan.
Totta kirjoitat. Siltaa ja tietä haluavat vain kanta Kauhavalaiset, jotka käyvät töissä Ala-Talkkarilla ja sekin tehdas sijaitsee Lapuan puolella.
Hallituksessa ja valtuustossa oli tuotu esiin sillan ja tien tarve edellä mainitusta syystä. Päättäjät eivät huomanneet, että keskustelivat Lapuan tehtaan työntekijöiden vaatimuksesta sillan ja tien suhteen.
Ala-Talkkarikin kyllästyi Kankaalaisten taantumukselliseen henkeen ja siirsi tuotannon Lapualle. Samoin teki Ravaltsu pari vuotta sitten. Juha Lemponen ja Jucat oivalsivat myös että on viisainta siirtyä Lapualle. Jussinmäen yrittäjäserkukset runnaavat nykyisin menestyksekkäästi Lapualla.
Mitä Kankaalle jää jäljelle? Heikoin aines ja taantumuksen henki. Yritykset ja vauraus ovat mennyttä aikaa.
Sano: Kaunaisten ihmisten kylä.
Olikohan se nyt oikiasti kankhalaasten "hengen" syytä, että Alatalakkari aikoonansa siirsi tehtahansa Lapualle. Eikhän se ollu kunnanisien neuvottelujen tulos.
Niinkö vähätöinen eläkeläinen meinaa
No sä et taida itse runnata kovin mestyksekkäästi jos jotkut muut niin tekeekin.
Ei ku kokopäivätyälääne ja tyäkykyyne....
Aikoinaan...
Ala-Talkkari lopetti lopullisesti Kankahalla neljä vuotta sitten. Eikä se minkään "hengen" syytä ole vaan niinkun erempänä jo todettiin heikon aineksen ja taantumuksen.
Samassa yhteydessä kun 2007 aloitettu hallin laajennus Lapuan Hellanmaahan valmistui pantiin Kankahalla kengät keppiin. Nyt Ala-Talkkari menestyy.
Onneksi ei ole työpaikkaa tollases paikas, muista syistä pakko käydä aina välillä.. Te ootte niin hyviä niin miksette pärjännyt omillaan!?
Nyt kyllä vähän näyttää, että olet itse aika vähätöinen tai ehkäpä eläkeläinen, kun sinulla on kesken parasta työaikaa 9.45 kommentoida tällaisilla palstoilla. No eipä siinä mitään......
No oliko täs nyt jotain erityistä. Samanhan teki Ravaltsu pari vuotta sitten. Raimo pykäs ison teollisuushallin Lapualle ja pani Ylikankaan tehtaan ovet säppiin.
Koitti myirä sitä Ylikankaan hallia muttei menny kaupan. Pitää nykyysin kuulemma rautavarastona sitä.
Miksi Kankaalta on kadonneet yritykset?
Asiaa kirjottaa Tangentti tuossa edellä.
Ei voi kuin ihmetellä Kankaankylän räkäpässejä kun kustaan omaan kuppiin.
Nyt viimeisenä uutisena tuohon Lapualle muuttaneitten yritysten ja tehtailijoitten kirjoon liittyi Helasteel. Vahva yritys jolla laatutuotteet. Olis ollu tärkeää pitää tämä Helasteeli Kauhavalla mutta ei näemmä voi mitään. Kankaalaisten kaunaisuus ja kypsymättömyys johti nyt tähän.
Olisi mielenkiintoista tietää, miten ja millä tavoin kankaalaiset ovat pystyneet vaikuttamaan mainittujan kauhavalaisyritysten Lapualle siirtymiseen. Perusteluja olisi hyvä väitteisiin saada. Joen tois puolen kirjoitus haiskahtaa jotenkin kaunaiselta?
Se onkin varmaan ihan kauheaa, että asuu Kauhavalla ja käy työssä naapurikunnassa. Voi hyvää päivää mikä järjen jättiläinen olet.
Lapsiraukka, ei meidän täältä kankaalta tarvitse muuttaa lapsiemme kanssa yhtään
mihinkään. Kauhavalle vain ei ole enää asiaa ja verokirjatkin on muualle jos silta
ryssitään.
Kukahan teidät sitten ottaa? Koittakaa pärjätä omillaan! Lapua ehkä hetkeksi, mutta siellä on sen verran kovempia päättäjiä, kovempia kun Kauhavalla, että ei kauaa toimi sekään.. Lapualla on omat menonsa ja ne ei teitä kaipaa siihen..
Muuten ,olen sitä mieltä että Kauhava on hävitettävä.Entinen Ylihärmä kokonaisuudessaan, välittömästi osakuntaliitosta hakemaan Lapuaan.
Saavat Ala-härmälääset entiset polliisit ja hänen kokoomukselaiset Ylihärmäläiset/markkilaiset juoksupoikansa jäärä pällistelemään tynkä kuntaansa.
Nyt vaan reippaasti nimiä keräämään liitosta varten,loppuu rutina sillasta ja rahat voi osoittaa taas jonkun sillan tekemiseen muualle,eikä Ylihärmäläisten tarvise olla maksumiehinä.Meillähän ei tässä liitoksessa ole mitään tullut,muuta kuin maksajan osa.
Kannatan siltaa ja syyt ovat seuraavat: Silta yhdistää Kauhavaa paremmin ja sen myötä voidaan asioita keskittää paremmin Kauhavan keskustaan.
Kouluja voidaan yhdistellä helpommin ja siirtää oppilaat Kauhavan keskustaan. Kankaan koulu joutaa ekana sulkea. Samoin yläkoulu voidaan yhdistää Kauhavalle.
Rakenteiden yhdistyminen tuo myös enemmän asiakkaita Kauhavan keskustan liikkeisiin ja parantaa sitämyötä keskustan ilmettä. Turha hyppääminen Ylihärmän keskustaan vähenee ja saadaan sitä myötä sekin alue rauhallisemmaksi elää.
Kiitän erikseen Ylihärmäläisvaltuutettuja ja heidän juoksupoikiaan tosiasioiden tunnustamisesta ja halusta keskittää toimintoja Kauhavan keskustaan.
Tervetuloa Lapuaan Ylihärmäläiset.
Kauhavalla on taitamattomin virkamiesjohto koko maakunnassa ellei peräti koko maassa. Nimittäisinkin heitä virhemiesjohdoksi. Luottamusmusmiesten olisikin nyt aika toimia ja alkaa vaatia laatua toimintaan ihan ylhäältä asti.
Mitäs sitä helpottamaan muualla käyntiä, jos haluaa olla vaan siellä härmässä..!
Mutta kaikki ei halua vaan mädäntyä samalla pitäjällä!
Totta toresta! Paremmin tuu ja sano!
Kankaalle jääny se paskaporukka jolle muu mailma on mörkö!
Senhän takia ylihärmä liittyi kauhavaan kun se ei pärjää omillaan ja nyt urputetaan sitä ja tätä mikä oikeasti on kaikkien parhaaksi. Kukaan Kauhavalaisista ei varmastikkaan olisi halunnu näitä pieniä paikkoja taakakseen..
On viimeinen vuosi, kun maksan veroni Kauhavan kassaan. Niin vastenmielistä on käntäköyhäväläästen rakentaa uutta yhteinäistä eteenpäinpyrkivää menestyvää Kauhavaa. Oon kumminkin täälä Teidän vaivoona niin kauan, kun k**** seisoo ja mylly pyörii.
No ei taatusti Ylihärmä olisi liittynyt Kauhavaan, jollei kepun "isä aurinkoinen" olisi määrännyt joukkojaan ( 1 demari) kannattamaan Suurkauhavaa, josta hänelle luvattiin näkyvä poliittinen paikka, joka myös tuli. No joo, viimeisis vaaleis kaveria ei valittu eres valtuustoon, varmasti syy ylihärmäläisis, jotka ovat syvästi pettyneet johtajan "poliittiseen peliin."
Pelihän jatkuu. Maita myydään/vaihdetaan ylihintaan, mutta ilmeisesti ja toivottavastis suhteet päättäjiin (kepu) loppuu ainakin "oman edun tavoittelussa."
Mitä nyt oon lehdistä lukenu,niin Kauhavalla on kaikki paikat remontin tarpehes.
Viimeksi on jouruttu hykäämähän kaupungintaloo joka on kuulemma yhtä mätä kun Kauhavan muukkin rakennukset.
Vanhaankoti on repattu,Nahkalan koulua joka on kuulemma koriattu jo kerran,pykähtähän taas muutamalla milijoonalla,seuraavana on kuulemma keskustan koulu,lukio,jaa unohdin jäähallin remontin,koratun kirkkosillan ja sen etelärannan uuden sillan.Tuas nuata on isoompia mitä lehdis on ollu,pinempiä remppoja mahtaa olla toinen mokoma.
Näytettihihin taas ostettavan maata yli pualella milijoonalla Kauhavalle,edellisten miljoonaostojen lisäksi.Toivottavasti ei saara sitä lakkautuvaa lentokenttää ristiksi,ei kai ne pösilöt siellä Kanta-Kauhavalla vaan siihen sekaannu.Tulis viimeinen niitti arkkuhun.
Eikä me piänet paikat enää jaksetaasi maksaa Kanta-Kauhavan tekemättömiä investoontia kymmeniltä vuasilta.
Kuinkahan tuasta maksuautomaatista pääsis erohon.
Kauhavalla sentään edes on ollut nuo mainitsemasi paikat jne jne.. Mietippä nyt vähä.. On se aina niin antavaa käydä härmäs kun siellä on niin kaikenlaista..
Paljokohan kanta-kauhavalaisille tulee laskua kaikista teistä pikku kylistä? Kun te härmäläiset ette ole ainoita jotka kauhavaan on tunkenu.. Joka pikku kylään tehään sitä sun tätä niin kyllä se hetken päästä on kauhava siellä jaloissa maksamas toisten kyliä.. Tai no eihän teille käy sillat eikä muutkaan niin toivottavasti päättäjät tajuaa ettei teihin sitä rahaa kannatakkaan paasata missään suhteessa tulevaisuudessakaan.
Joo,joskus tehty ja siihen se on jäänytkin.Kaikki rempallaan koko homma pyörinyt jonkun kenttän ympärillä.Kun se lähtee,ei ole mitään.Ammoisina aikoina joku
puukkotakoja,siihen se kehitys on jäänytkin.Eipä ole paljon lapsille kerrottavaa.
Näinhän se asia on. Erityisesti Kankaankylä erottuu sellaisena syöpäläispesäkkeenä Kauhavasta. Kovasti oltaisiin vailla yhtä sun toista ja kaikenmoista, mutta yksiä vatusseja on koko kylä täynnään. Yhtään kunnon veronmaksajaa ei kylästä löydy, kaikki jonkin asteen tukiloisia.
Teollisuusmiehet jotka aiemmin verojakin makselleet ovat muuttaneet pikkuhiljaa kanta-Kauhavalle ja Lapualle. Taisi joku mennä Vaasaankin.
Jos ne kankaalaaset on tuonlaisia, niin miksette te päästä niitä Lapuaan? Eihän teidän kauhavalaasten kunnon ihmisten kannata olla tuallaisten köyhien vatussien kanssa missään tekemisissä.
Aivan turha on rakentaa reuna-alueille Kauhavan rahoilla mitään. Jos joku haluaa asua sivussa, niin maksaa itse kustannukset, tai muuttaa ihmisten ilmoille. Kentältähän vapautuu asuntoja nyt ja kunnolla - muuttakaa sieltä härmien perukoilta sinne. Pääsette samalla kaupungialueelle.
Kauhavan rahoilla!!??Ylihärmähän sinne puliuhun rahansa antoi ja niillä Kauhavaa petratahan. Meni Ylihärmän omat ja "varaastetut".
töissä käytte muunmuassa, eiks olekin. HÄRMÄT= kauhavaasten AMERIKKA
Kyllä te kauhavaaset vielä vänäjättä härmäläästen kans.
Pyytäkää jo apua lähikunnista.
sanoppa se kavotusten jollekin....
Joo ja taisi siinä joku melkein konkankin tehdä.....
Vitun köyhät,nostetaan äyriä.sillähän kaikki maksetaan,vähästä kiinni.Palvelut pitää pelata,maksoi mitä maksoi.
Kuinka Lauttamukseen onnistuttiin tekemään uusi silta, kun Kankaan sillasta on tällainen itku ja valitus ?
Kyse on aivan eri asiasta näiden kahden sillan välillä. Toinen sijaitsee keskusta-alueella kirkkoon johtavan tiellä ja maksoi paljon vähemmän, kuin tämä joutava miljoonia maksava tie/silta, jota jokunen ihminen päivittäin käyttää. Kaiken lisäksi silta/tie rikkoo pahasti alajokialueen peltomaisemat.
Lauttamusta ei yritettykään liittää kirkonkylähän : Annalan siltaa ei kukaan olisi vastutustanu ennen kuntaliitosta .Mutta nämä härmälääset jokka luuloo jotta Laupua tois niille mannaa ja makiaa Kysyn vaan mikä nyt on huanommin kuntaliitoksen jäläkehen .Vastakkaa rehellisesti
Se on kumma ihimisillä kun pitää vinkua ja voivoottaa vaikka ei oo torellista tarvetta pitääs tulla sota ja kaikki punkkereihin nähtääs mitä elämä oikiasti on ei olisi merkki vaattehia nettiä ei puh yhteyksiä ei kaukosäärintä ruokaa puhurastavettä ei niikun mitään sekö olis kivaa
Se on ainakin huonommi, että veroäyrit senkun nousee ja syynä on vanhan kauhavan ongelmat ja huono kehitys. Vanha Kauhava oli pahasti retuperällä ja sille tuli sentakia kiire saada ympäriltään maksumiehia ja naisia, kun oli pahasti perseauki. Siihen perseeseen uppos Ylihärmläistenkin pankolla olevat rahat, joissa mentiin miljoonissa.
Vanha kauhava on kuin kylärähjä vanhasta lännenfilmistä.
Höpö Höpö Mikä sulla on ny huanommin kerro Äyrit nousoo iliman kuntaliitoksiakin kun on tuallaasia sossun elättiä Käy joskus kantakauhavalla muallakin kun viinakaupas tiärät enemmän kun kuulet
Jospa silta lisääskin viinakaupas käyntiä?? Ja seuraavaksi siitä seuraaski????
Jos vanhalla kauhavalla olis työpaikkoja yhtä paljon kuin ylihärmässä, ei se olis koskaan hakeutunut muiden yhteyteen.
Ylihärmässä on hoidettu aikanaan asiat hyvin, kun taas kauhavalla päin persettä! Kenttä kun lähtee, niin jää suurempia työantajia vanhalle kauhavalle vai Primapower, jonka kauhavalla pysyvyyden aikaa voi vain arvailla. Italia voi kutsua yllättävänkin nopeasti.
Lapuan kanssa ylihärmällä olis ollut paljon enemmän yhteistä, kuin rupuusen kauhavan. Teollisuutta on paljon ylihärmän ja lapuan rajalla ja ne varmaan katsoo ainavaan enemmän nykytilanteessa lapuan suuntaan. Ymmärrettävästi.
Äyrit nousee paljolti siitä, kun härmäläiset joutuu maksamaan laskuja, jotka vanhan kauhavan olis pitänyt jo aikanaan hoitaa alta pois rahalla, sekä auttaa hyvällä taloudenpidolla ja paikkakunnan houkuttavuudella, mutta kaikkea muuta vanha kauhava teki. Nyt rahat kauhavalaasten vanhoihinkin laskuihin lypsetään härmistä ja markista.
No kenessä se vika sitten olisi jos ei muissa?? Kankaalaisten mielestä vika on aina muissa!
Kankaalle on jääny se katkera vinkujaporukka jäljelle. Viisas väki on mennyt Lapualle ja Kauhavalle. Siis OIKEALLE Kauhavalle!
Kankaalta ei vinguta ja tehtailla valituksia lääniin niinkuin kauhavalta, että
valituksista toinenpuoli palautettu bumerangina takaisin asiattomana.
Kankaalta on tehty valituksia ja marmatuskirjeitä aina ministeriötasolle saakka. Tämä on fakta.
Idiootit eivät osaa kun mankua ja valittaa, milloin mistäkin.
Kyllähän se on annalanmäkinen isoo maanomistaja joka omia etujaan valvoo ja teköö valituksia entisen kokoomukselaasen kansanedustajan avustuksella ja kehootuksesta.Apuna käytetähän lakimiästä valitusten kirjoottajana,pojilla on vaan nimi alla.
Sitten löytyy kokkareita entisestä ylihärmästä jokka on katkeria viäläkin liittymisestä kauhavahan,hyviä apupoikia valituksis ja homman jarrutukses kunnan elimis.
Lisäksi löytyy kortesjärveläänen varavaltuutettu joka on saanu tehtäväksi aloottaa oman valitusprosessinsa.Näin myönteesen porukan kans täällä kauhavalla valitusrumpaa pyöritetähän.Kyllä tua sakki on jostain muualta kun kankahalta.
Harvinaisen turha tie&silta. Luonnon raiskaamista, rahat heitetään kankkulan kaivoon tulva-alueelle tehtynä tienä. Valtionapuja ei tule (viimein sekin myönnetään), kustannukset on kaksin-kolmikertaiset kansalle myytyyn summaan verrattuna. Olette te kauhavalaiset varsinaisia hölmöläisiä.
Miksei te "viisahat " kauhavalaaset päästä niitä idiootteja kankahalaasia Lapuahan?
Tie rikkoo ja halkoo nytkin jo maiseman ja lakeudella viljavat kasvustot huojuu kesäisin,
kaunista katseltavaa.
Päätökset on jo tehty vaik miten marmatatte, myös ilkkalehden syytä tämä
jo vihdoin tajuta.
Eipä montaa oo menny, mut parempihin paikkoohin on menny ku lapua ja kauhavan lättäkylälle.
Miksei alajoella oo silloon maisemanpilaamishen puututtu kun larot hävitethin ja pellot salaojithin Larot ja peltosarat oli sitä historiallista kansallismaisemaa Ei sitä voi enempää jollakin sillalla tai tiällä pilata Ja parempihan jäljelle jänyttä maisemaa on audin ja mersun lasista kattelle
Olen ymmärtänyt, että siinä sillan ja tien tekemisessä on joidenkin mielestä kysymys tärkeästä liikenneyhteydestä eikä niinkään maiseman pilaamisesta. Mutta onko se liikenneyhteys tarpeellinen jo hintaakin ajatellen? Näin sivusta katsellen tuntuu, etteivät ne joen kummallakaan puolella olevat kyläläiset suuremmasti välittäisi koko liikenneyhteydestä. Jotkut muut touhuavat, vaikka ei rahaa olisikaan.
Ja kun lukee näitä kommentteja tällä palstalla, saa yleiskäsityksenä tyytymättömyyden, riitaisuuden ja jopa jonkinasteisen halveksunnan tunnun kyläläisiä kohtaan ja yleensä vallitseviin olosuhteisiin. Miksi tosiaan vielä pidetään niitä kyläläisiä kiinni Kauhavassa, kun ei niistä tunnu olevan muuhun kuin valittajiksi ja loiseläjiksi? Eihän Kauhava niistä mitään hyödy!
Käyppä kyselemäs Kankahalla mitä mieltä ne sun jutusta on.Olet aivan oikeassa halveksunnasta mitä juuri osoita kyläläisiä kohtaan.Näitähän kaltaisiasi aina löytyy
joka populaatiosta,toivottavasti mietit mitä todella olet kirjoittanut.
Jos asuisin Kankaankylässä ja lukisin kirjoituksesi,ihmettelisin kijoituksen tarkoitusta,mitä tuolla halveksunnallasi oikein haet,esim."loiseläjä".Kyllä alueen asukkaiden,teollisuuden,yrittäjien verotulot ja valtionosuudet tulevat Kauhavan kaupungin kassaan.Minä olen ymmärtänyt sinun loiseläjälläsi henkilöä joka ainoastaan kuluttaa yhteisiä varoja,tuomatta mitään yhteiseen kassaan.
Aika loukkaavaa alueen asukkaista.
Mitä tulee sitten itse liikenneyhteyteen,kyseisessä kylässä asialla on vankka tuki,lehdissä oli taannoin kyläisten nimilistakin asian puolesta ja eteenpäinviemiseksi.Annalan puolella näyttää olevan voimakastahtoinen henkilö joka puhuu ja esiintyy kaikkien nimissä.Motiivi jää hämäräksi.Asianomainen jos viitataan maisemanpilaamiseen,on ollut toimitsijana tilusjärjestelyissä,jossa maisema on pitetty totaalisesti uuteen uskoon.Aika mielenkiintoista jos silta senjälkeen pilaa maiseman,Suomessa tulee purkuun melkoinen määrä siltoja silläperusteella.
Silloilla on aina tanssittu ja tapeltu kautta Pohjanmaan historian.
Silta kuuluu pohjaliseen kulttuurimaisemaan ja on aina ollut ihmisten kohtauspaikka vuosisatojen ajan.
Joo eihän sitä siltaa muuhun tarvitaasikaan ja sais kankahalaasekki opetella tanssimahan, kun annalalaaset opettaas.
Antti Tuuri ja Heikki Ylikangas sekä Artturi Leiniónen usein kuvaavat teoksissaan pohjalaisia siltoja.
MIKSI ?
Ainakin tätä nyt meinattua siltaa nämä hengissä olevat kirjailijat vastustavat lujasti. Mieti miksi.
Ei tuu niälehe vaikka kuinka oom miättiny miksi.
Voi hellanlettas ku kiriaalijakki vastustaa.
Vieläkö sillä Kauhavan Ylikylässä-- Pahkakangaan tien varsilla asuu ihmisiä, vain onko kaikki muuttaneet pois.Aikoinaan siellä Ylikylässäkin oli kolme kauppaa
Hups
Onneksi Kauhava liitetään pian Lapuaan,päästään surkeista Kauhavalaisista vinkujista.Eihän siellä ole enää kunnantupaakaan.
Eikä Lapualla piispalaa eikä piispaa.
Kauhava on jo taantunu. Siälä ei koskaan piispaa ollukkaan.
Onko Piispa jo sillan allakin ?
Aikuiset ihmiset aivan sekaisin ?
Siellä on Erkki-piispa.
Kummalla puolella körttilääset ovat? Siis enemmistönä?
Kauhavalla on kirjoitusten perusteella kokelma melkoisia sekoboltseja.
Näivetys astuu.
Onkela on siinä että Kanghalaaset ei uskalla ajaa autolla Seinäjella ja viälä eksyyvät siälä.Kauhava on tutumpi , rauhallisempi ja selevempi
heh he
Silta vähentäisi tuntuvasti hiiliniosiinipäästöjä.
Liitytään Seinäjokeen,ainut pitkänpäälle järkevä liike.Ei missään tapauksessa kannata rakentaa mitään uusia homekouluja Kauhavan keskustaan.Tulee paljon halvemmaksi kuljettaa oppilaat Lapualle terveisiin rakennuksiin.Uuden tienparannuksen jälkeen Lapuan ja Seinäjoen välillä,avautuu nopea yhteys siirtää oppilaita myös Seinäjoen kouluihin.Eihän sinne mene uuden nopeamman tieyhteyden ansiost kuin puolisen tuntia.Säästytään turhilta investoinneilta Kauhavalle ,säästöt ovat melkoiset,samalla emme rakenna turhaa rakennusmassaa kuihtuvaan pikkutaajamaan.
Nyt nopeasti viesti valtutetuille,ennenkuin nämä pösilöt alkavat rakentamaan turhia kouluja ja terveyskeskuksia,Seinäjoki tai Lapua voivat järjestää myös terveyspalvelut Kauhavalle.
Olisvaa nii saatanan komiaa ajella uurella sitimaasturilla lakeurenpoikki.