On muotia pitää itseään suvaitsevaisena. Samalla siitä saa sen ilon, että enemmän tai vähemmän tietoisesti ylenkatsoo niitä, jotka eivät ole "suvaitsevaisia"(nämä ovat siis erilaisia kuin suvaitsevaiset itse; suvaitsevaiset leimaavat yleensä erilaiset ihmiset kuin itse ovat vanhoillisiksi tai suvaitsemattomiksi).
Itseasiassa suvaitsevaisuus on yleensä ihmisillä vain sitä, että (saa) pitää itseään parempina kuin "suvaitsemattomat".
Jos jollakulla on esim periaate "ei pidä valehdella", niin tämä periaate sanoo samalla ei kaikelle valehtelemiselle ja samalla se sanoo välillisesti ei kaikille niille, jotka valehtelevat.
Ei-valehteleva on siis suvaitsematon niitä kohtaan, jotka valehtelevat (valehtelevat saadakseen joitain etuja yleensä)
Ne, jotka haluavat hyötyä valehtelemisesta pitävät sitten sellaista ihmistä jolla on periaatteita(periaate olla valehtelematta) suvaitsemaatomana, koska hän suhtautuu "kielteisesti" valehteluun, ja välillisen kielteisesti valehtelijoihin.
Suvaitsevaiset taas haluavat olla suvaitsevaisia valehteluakin kohtaan, koska siten he omissa silmissään osoittavat "paremmuutensa" valehteluun suvaitsemattomia kohtaan.
Suvaitsevaisuus on siis sellaisten ihmisten ominaisuus, joilla ei ole periaatteita. He tekevät heikkoudestaan hyveen, koska heillä ei ole voimaa sanoa millekkään ei, eivätkä he halua tunnustaa tätä heikkouttaan vaan kultaavat sen.
Suvaitsevaiset ovat siis käytännössä ihmisiä, joilla ei ole periaatteita. Tämän moraalisen selkärangattomuutensa he itseltään kieltävät, ja pitävät sitä hyveenään.
Suvaitsevaiset ovat siis nykyajan fariseuksia.
Periaatteen ihmiset he leimaavat vanhoillisiksi, koska entisillä ajoilla ihmisillä oli periaatteita, joita nämä pyrkivät noudattamaan jopa oman maallisen edun kustannuksella.
Tästä tosiasiasta seuraa suvaitsevaisten alitajunnasta kumpuava määrittely, jossa "vanhanaikainen" eli periaattellinen ihminen leimataan vanhoilliseksi.
Sitten tulee suvaitsevaisten joukossa se pieni vähemmistö, jossa on oikeata suvaitsevaisuutta: heillä on siis siis periaatteita joita he noudattavat ja samalla näkemystä(hysäksyntää) muiden ihmisten periaatteita ja erilaisia uskomuksia kohtaan.
Suurin osa suvaitsevaisista on kuitenkin rupusakkia, ulkokullattuja.
suvaitsevaisuus
jokuvaan
1
<50
Vastaukset
- kokeilu iskee läpi
tällä kymppisivulla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",225131Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012331- 1352018
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee501899Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171720"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551286Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu120974Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää54879Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.307850Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24674