Suomessa heikkoja upseereita

Suomenmaa kirjoittaa tylyä tekstiä: "Akateeminen, strategisesti pätevä aines puuttuu kokonaan".
Valitettavasti jo itsenäisyyden alkuajoilta oleva perinne jatkuu.
1377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Olen kyllä lukenyt, että suomalaiset ammattiupseerit ovat esim. kansainvälisissä tehtävissä olleet erittäin päteviä ja arvostettuja. Jospa ne eivät ulkomailla lue Suomenmaa-lehteä?

Äänestä

jääkäreissä oli melkoinen joukko akateemisen loppututkinnon suorittaneita.

Huomattavan usea upseeri suoritti sotakorkeakoulun tai muita opintoja ulkomailla. Kotimainen sotakorkeakoulu alkoi 1925.

#Suomenmaa kirjoittaa tylyä tekstiä: "Akateeminen, strategisesti pätevä aines puuttuu kokonaan".#

Täyttä puppua. Akateeminen opetus alkaa jo Kadettikoulussa. Sitten seuraa maisterintutkinto ja yleisesikuntaupseeri rinnastetaan lisensiaattiin.

Startegista pätevyyttä tarvitaan lähinnä vain eräissä korkeissa tehtävissä. Niihn annetan koulutus uran myötä.

Tohtoreiksi väitelleitä upseereita on kymmeniä. MPK:ssa pyörii jatkuvasti tohtorikoulutusohjelmat.

Suomalaiset upseerit selviytyvät erittäin hyvin kansainvälisissä korkeimmissakin tehtävissä.

Suomenmaa lienee lainannut taannoista väittelijää, joka kritisoi upseerien valintaperusteita. Tosin hän ei ollut niihinkään kunnolla perehtynyt, vaan esitti omia kuvitelmiaan.

Rateki on aina yhtä tietämätön. Vain upseerikauna on pysyvä.

Äänestä
  • Niin, mielelläänhän opistotasoinen kadettikoulu rinnastetaan vaikka mihin, mutta eihän ne oppisisällöt kestä vertailua esimerkiksi ammattikorkeakouluihin. Paitsi ehkä poliisiammattikorkeakoulun miehistökurssiin. Pääsykokeissa juoksua, jumppaa ja punnerrusta, kummassakin.

    Äänestä

  • Akakakakakateemi kirjoitti:

    Niin, mielelläänhän opistotasoinen kadettikoulu rinnastetaan vaikka mihin, mutta eihän ne oppisisällöt kestä vertailua esimerkiksi ammattikorkeakouluihin. Paitsi ehkä poliisiammattikorkeakoulun miehistökurssiin. Pääsykokeissa juoksua, jumppaa ja punnerrusta, kummassakin.

    Kadettikoulussa annetaan upseerille kandidaattitason peruskoulutus. Jo se kestää vertailun ammattikorkeaan. Sitten tulevat maisteriopinnot ja yleisesikuntakoulutus.

    Poliisikorkean miehistökurssia vastaa reilusti varusmiesaika johtajakursseineen.
    Kadettikoulun pääsykokessa on fyysinenkin osio, jolla ei ole ratkaisevaa merkitystä.

    Äänestä

Eikö tämä Ruotsin kanta ole tarpeeksi?

Suosittelen lukemaan aiheesta mielenkiintoisen kirjan eli Turtolan väitöskirja Torniojoelta rajajoelle, joka antaa melko realistisien kuvan Ruotsin todellisesta asenteesta Suomen avustamiseen: Mitäpä se Ruotsille kuului, sillä sehän oli Suomen käymä sota. Ruotsi oli ajanut armeijansa 1920-30 -luvulla niin alas, että se oli varmaankin yhtä kehnossa jamassa kuin Suomen armeija. Ruotsalaiset oli varmoja, ettei uutta suursotaa tulisi eurooppaan sen "ison kapinan" jälkeen. 1939 syksyllä oli karu paluu todellisuuteen ja silloin alkoikin varmaan kova varustautuminen. Kuvaavaa Ruotsin asevoimien tasosta edustaa Suomen Lappiin tullut lentorykmentti 19, jonka 2-tasoiset koneet, 12 kpl, edustivat huomattavaa osaa Ruotsin "ilmavoimista". Oliko niiden osuus peräti kolmannes vai ihanko lie ollut jopa puolet...

"Osastolla oli 12 Gloster Gladiator I -hävittäjää sekä viisi Hawker Hart -tiedustelukonetta sekä joitain yhteistoimintakoneita."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Flygflottilj_19

Suomi ja Ruotsi tekivät lähes pari vuosikymmentä suunnitelmia ja loivat sotilaallista yhteistoimintamallia sellaisen tilanteen varalta, jossa NL hyökkää Suomen kimppuun. Kun 1939 sitten näin kävi ja helmikuussa 1940, tilanteen mentyä nopeasti huonompaa suuntaan, Suomi pyysi apua jo tosissaan. Tämä episodi tapahtui Tukholmassa 21.2.1940 ja juuri Talvisodan Mannerheim-linjan murruttua:

Martti Turtolan väitöskirja, s. 13: "Ruotsin puolustusesikunnan päällikkö, kenraali Axel Rappe ehdotti, että Per Albin Hanssonin hallituksen oli ryhdyttävä auttamaan Suomea entistä aktiivisemmin ja voimakkaammin. Esityksessään Rappe vaati, että Ruotsin oli suoritettava avoin interventio Suomen hyväksi lähettämällä sinne 80 000 -100 000 miestä käsittävä armeija. Yhteisvoimin Suomen sotavoimien kanssa se vakauttaisi murtuneen rintaman ja valtaisi takaisin menetetyn pääpuolustusaseman. Samalla ruotsalaiset joukot ottaisivat vastatakseen Ahvenanmaan puolustuksesta. Näillä toimenpiteillä saataisiin Neuvostoliitto taipumaan sovintorauhaan Suomen kanssa." Ruotsin pääministeri Hanssonin kommentti Suomen sotilaallisesta auttamisesta oli: "Helvetin paskapuhetta"!

Turtola Martti Torniojoelta rajajoelle - Suomen ja Ruotsin salainen yhteistoiminta Neuvostoliiton hyökkäyksen varalle vuosina 1923-1940 - Puolustuspoliittinen vaihtoehto, WSOY, 1984, 259 s.

Kirja aiheesta kuinka pysyä irti sodasta:

Suominen Tapani (toim.) Itsekkyyttä vai valtiomiestaitoa - Ruotsin idänpolitiikka ja Suomi vuodesta 1812 vuoteen 2002, Tammi, 2002, 289 s., 1. painos

Äänestä
  • 1935 varustautua uudelleen. Tosin tulokset eivä't olet erityisiä, sillä se oli vastoin demarien periaatteita.

    Äänestä

  • Ruotsi aloitti kirjoitti:

    1935 varustautua uudelleen. Tosin tulokset eivä't olet erityisiä, sillä se oli vastoin demarien periaatteita.

    -- Ruotsi ei tarvitse puolustusta muualla kuin norbottenissa, -- ruotsi periaatteessa pitäisi osallistua samalla myös pohjois- suomen puolustukseen -- sanoisin "pohjoinen puolustus liitto" olisi paikallaan ,johon myös norja osallistuu.

    upseeeri aines suomen armeijassa on kyllä kauheen homogeenisen näköistä elikkä homoja ,joka helvetin paikka taäynnä , niin ku aristoteleen akatemiassa.

    Äänestä

  • moppe evp kirjoitti:

    -- Ruotsi ei tarvitse puolustusta muualla kuin norbottenissa, -- ruotsi periaatteessa pitäisi osallistua samalla myös pohjois- suomen puolustukseen -- sanoisin "pohjoinen puolustus liitto" olisi paikallaan ,johon myös norja osallistuu.

    upseeeri aines suomen armeijassa on kyllä kauheen homogeenisen näköistä elikkä homoja ,joka helvetin paikka taäynnä , niin ku aristoteleen akatemiassa.

    tiedä muut kuin palstan homot?

    "upseeeri aines suomen armeijassa on kyllä kauheen homogeenisen näköistä elikkä homoja ,joka helvetin paikka taäynnä , niin ku aristoteleen akatemiassa. "

    Äänestä

  • Miksei tuota kirjoitti:

    tiedä muut kuin palstan homot?

    "upseeeri aines suomen armeijassa on kyllä kauheen homogeenisen näköistä elikkä homoja ,joka helvetin paikka taäynnä , niin ku aristoteleen akatemiassa. "

    Yksi niistä ammateista jotka vetävät homoja puoleensa kuin magneetti. Ilmeisesti saappaat, koppalakit ja muut gay-artefaktit ovat osaltaan vaikuttamassa.

    Äänestä

  • Tutkittua tietoa kirjoitti:

    Yksi niistä ammateista jotka vetävät homoja puoleensa kuin magneetti. Ilmeisesti saappaat, koppalakit ja muut gay-artefaktit ovat osaltaan vaikuttamassa.

    Suomen homovapain ammattikunta. Muuta väittävät vain palstan homopojat toiveunissaan.

    Upseeriksi ryhdytään edellen paljolti kutsumuksesta. Muita syitä ovat mm. ilmainen koulutus ja kohtalaiset etenemismahdollisuudet. Ja onhan uralla mahdollisuus monenlaisiin tehtäviin ulkomaanpalvelua myöten..

    Homoilusta kiinnostuneet suuntautuvat ihan muualle,kuten tutkimukset osoittavat.

    Äänestä

  • Mitä siitä, siinähän koko tutkimus asetetaan kyseenalaiseksi. Niinluin oikein onkin

    Äänestä

Täällä jotkut poikaset luulevat, että upseereilla on pistooli sitä varten, että komento tehoaa. Tosiasiassa pistooli on itsemurhaa varten. Kaikista ei kuitenkaan ole tähän Upseeriaines pitäisi testa Kauriinmetsästäjistä tutulla tavalla, niin suunsoittajhat jäisivät upseeriston ulkopuolelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rateki kirjoitti:

Suomenmaa kirjoittaa tylyä tekstiä: "Akateeminen, strategisesti pätevä aines puuttuu kokonaan".
Valitettavasti jo itsenäisyyden alkuajoilta oleva perinne jatkuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu