Hyvä Jumala ota pois minulta tämä humala ja anna rahani takaisin!
Vitsit sikseen. Olen juonut nyt todella paljon. Mutta kerron teille tositarinan. En tiedä kuuluisiko tämä vuodatukseni tälle palstalle, mutta kirjoitan tämän tänne koska tiedän, että te täällä otatte Jumalan todella tosissanne.
Niin nuoresta kun pystyn muistamaan rukoilin, että perheemme olisi tasapainoinen ja hyvin voiva, hyvä kristillinen perhe. Jatkuvat riidat ja isän mielenterveysongelmat ovat raunioittaneet perhe-elämäämme. Ne valvotut yöt, ne kyyneleet joita olen lapsena vuodattanut ovat pala palalta syöneet henkisiä sisuskalujani.
Niin nuoresta kuin pystyn muistmaan on perhettämme kohdannut kovat vaikeudet vaikka vanhempani ovat parhaansa yrittäneet. Kun olin 5-vuotias isäni menetti viikoiksi puhekykynsä kovien työpaineiden takia. Kun olin 6-vuotias isäni poliisina silloin palvellut veli (myöhemmin poliisista erotettu) uhkasi perhettämme virka-aseellaan...
Isäni yritti tappaa itsensä kännipäissään kaksi kertaa samana päivänä kun olin 18 vuotta. (Tähän väliin kuuluu koko tuo aika perhehelvettiä.) Silloin olin jo muuttanut pois kotoa; pois sieltä missä ongelmia oli. "Pois silmistä, pois mielestä" - ajattelin. Ei se vaan niin mene. Lähdin äitini kanssa katsomaan isääni mielisairaalan suljetulle osastolle. Se paikka oli kamala - seinissä oli reikiä nyrkin jälijistä, hoitajat olivat kaapin kokoisia miehiä, tunnelma siellä oli todella apaatinen ... masentava. Äitini kävi tapaamassa isääni ja sanoi, että parempi jos nyt vaan heti lähdetään...
Kun kasvoin mieheksi, ei äitini enää pystynyt harjoittamaan fyysistä minuun kohdistuvaa väkivaltaa, mutta se, mitä on joskus tapahtunut ei ikinä pyyhkiydy mielestä. Kun paineet ihmisessä kasvavat eikä niitä pysty purkamaan niiden aiheuttajiin, ne purkautuvat helposti läheisiin. En syytä tästä äitiäni. Arvostan häntä kovasti koska hän on kuitenkin elättänyt minut aikuisikään asti.
Tässä on vain pieni osa siitä, mitä on tapahtunut. Kaikkein pahimpia en viitsi edes kertoa jottei minua tästä tunnistettaisi...
Kuitenkin...
Kaikki tämä ajaa minua pakoon todellisuudesta, alkoholismin tielle jossa on suunta aina vain alas päin. Pian valmistuttuani koulusta (semiakateeminen) olen vapaa mies. Maailma on periaatteessa auki, mutta menneisyyden jäljet vaikuttavat kaikkeen mitä teen ja mitä tulen tekemään. En pysty sitoutumaan patisuhteeseen. En usko, että pystyn ikinä aidosti rakastamaan ketään muuta kuin veljeäni. Naissuhteeni ovat yhden illan mittaisia. Sekoilen jopa naisten kanssa joiden tiedän seurustelevan. Tunne-elämi on todella köyhää. Olen tehnyt toisille ihmisille perusteetonta väkivaltaa, jota en edes osaa aidosti katua.
Synnyin viattomana lapsena kristittyyn perheeseen. Uskoin Jumalaan, enkä vieläkään uskalla kieltää Häntä. Mutta miksi kaikki tämä kärsimys? Miksi rukouksiini ei ole vastattu? Lapsuudensänkyni yläpuolella oli ukkini hankkima enkelitaulu jossa suojelusenkeli piti huolta kahdesta lapsesta, jotka olivat vaaran paikassa. Missä oli minun enkelini?
Rukoukset eivät auta. Tuntuu että niitä ei kuulla. Jokaisen rukouksen jälkeen asiat vain menevät pahempaan suuntaan. Siltä ainankin tuntuu. Olen hakenut jopa apua helluntaiseurakunnasta, tuloksetta.
Jos ja kun Jumala on aito, ei hän ole minun olemassaoloa noteerannut.
Raamattu väittää, että paha on voitettu, mutta raamattu on vain ihmisten tulkinta asioista. Kokemuksieni jälkeen uskon, että osa maailmaan syntyvistä lapsista syntyy pahan omiksi ja, että minä olen yksi heistä. Pelini oli menetetty ennen kuin synnyin.
Jos sinä tunnet olevasi Jumalan hyvin voiva lapsi niin toivoin sinulta yhtä pientä palvelusta: kun ruumiisi on haudattu ja sielusi sienattu niin omistaisit pienen hetken taivaan porteilla minun sielulleni joka tahtomattaan on joutunut ikuisesti helvetin liekkeihin kärventymään.
Hyvä Jumala
2
179
Vastaukset
- nettirabbi
Olet kokenut elämässäsi kovia!
Meillä ihmisillä ei ole tyhjentävää vastausta kysymykseesi - jos olisi, olisimme jumalia!
Jumala on rakkaus ja hänellä on hyvät ajatukset meitä jokaista kohtaan. Jumala on antanut kuitenkin ihmiselle rakkaudessaan vapaan tahdon tehdä ratkaisuja ja päätöksiä elämänsä suhteen. Jumala ei ole diktaatori joka määrää ja alistaa ihmisen tahtoonsa!
Jumala on pyhä, puhdas ja hän ei ole liittoutunut synnin ja pahuuden kanssa. Hän on kuitenkin saadessaan autaa ihmistä voimallinen, vapauttava ja parantava Jumala. Hän ei toimi kuitenkaan ihmisen oman itsemääräämisoikeuden eli tahto maailman ylitse. Ihmiset pyyttävät monesti Jumalalta apua, mutta pyytävät itseasiassa Jumalaa tekemään yhteistyötä synnin ja pahuuden kanssa ilman, että ihmiset haluaisivat luopua synnistä ja pahuudesta. Pyhä ja saastainen ei voi yhdistyä! Jumala haluaa koko ihmisen auttaakseen häntä, koska Hän on Pyhä!
Olet joutunut elämässäsi kärsimään toisten tekemistä päätöksistä ja vääryksistä. Nyt kun olet omillasi ja et ole enää riippuvainen vanhemmistasi tms. voit pyytää Jumalalta viisautta luovuttaen kokonaan itsesi ja ongelmasi Hänelle.
Katkekoon tämä kierre ja menneisyyden varjo!!!!!
Suosittelen, että menet keskustelemaan jonkun uskovan terapeutin tai muun asiaasi ymmärtävän kanssa. Tätä asiaa ei kannata miettiä yksin! Voit myös tutustua Päivä Oy:n kustantamien terapeutti Seppo Jokisen kirjoihin tähän aiheeseen liittyen. Esim. Rikotusta eheä -kirja. Kirjoja löytyy mahdollisesti joka kirjastosta.
Toivotan tsemppiä sinulle! - Maahinen
Olen niin pahoillani. En osaa sanoa miksi tuo kaikki on tapahtunut. Se satuttaa minua. Mutta varmaa on se että Jeesus rakastaa Sinua vaikka ei ehkä siltä tuntuisi.
En puhu omasta menneisyydestäni sen enempää. Sanon vain että se oli synkkä. Kokeilin monia asioita joista etsin lohtua sisäiseen tyhjyyteen. Liian monia. Kunnes päätin kokeilla Jeesusta noin kolme vuotta sitten. Olen myös kristillisen kodin kasvatti, mutta tiettyjen rankkojen elämänkokemusten seurauksena päädyin lopulta siihen ratkaisuun ettei usko ole minua varten.
Jumalan etsiminen oli kuitenkin pitkä prosessi. Luin välillä jotain kirjoja, rukoilin välillä, välillä taas totesin että en vain pysty tähän. Ongelmani oli pitkälti se että koin olevani liian paha Jumalalle. Ettei Hän kuitenkaan huolisi minua ennenkuin olin tehnyt parannuksen. Mutta se menikin toisin päin. Jumala otti minut ensin ja sitten Hän auttoi vähitellen pääsemään eroon kaikesta siitä mikä vei minua kauemmas Hänestä. Oma uskoontuloprosessini kesti vähän yli puoli vuotta, siis siitä hetkestä kun tajusin että todella haluan sitä siihen hetkeen kun Pyhä Henki lopulta täytti minut ja synnyin uudesti.
En tiedä onko tästä mitään apua. Haluan vain sanoa että Jeesus rakastaa Sinua. Se, että kirjoitat tänne, kertoo että haluat todella apua. Mitä syvemmät haavat, sitä pidempi ja kivuliaampi parantumisprosessi. Ikävä kyllä. Se on kuitenkin mahdollinen. Jumalalle on kaikki mahdollista. Ja kuten minäkin silloin aikoinaan, myös Sinä uskot sydämessäsi että Jumala todella on olemassa. Se on hienoa! Voin vain kehottaa jatkamaan etsimistä. Kyse ei ole lopulta siitä että pystyt nyt heti ja saman tien lopettamaan kaiken sen minkä koet synniksi. Kyse on siitä että Jeesus haluaa rakastaa Sinut terveeksi, vähitellen.
Sinun kannattaa varmasti etsiä uskovia ihmisiä jotka voivat auttaa Sinua eteen päin. Voisin myös yrittää auttaa Sinua jos se olisi jotenkin mahdollista. Ainakin voin rukoilla puolestasi. Ja kaikkein tärkeintä on varmasti se että uskot Jeesuksen hyväksyvän Sinut sellaisena kuin olet. Uskot että Hän haluaa omistaa Sinut tässä ja nyt. Uskot että Hän haluaa myös vapauttaa Sinut kaikesta mikä kahlitsee elämääsi, mutta se vapautuminen tapahtuu usein vähitellen. Hän voi tehdä sen kuin salamaniskusta. Tai Hän voi tehdä sen vähitellen. Ajattelin vain, ethän ajattele olevasi toivoton tapaus... En minäkään ollut ja jos minä en ollut niin ei sitten ole kukaan.
Jeesus rakastaa Sinua!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa562551Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631692SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631535Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241061Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964