Limakalvojen turpoamisesta kipua

Onko kellään ollut kipuja poskilla limakalvoturvotuksesta. Mikä siihen on auttanut?
Itselläni on lääkityksenä suihkeet aamuisin ja tarvittaessa nuhatabletti x 3 päivässä, mutta kahdesta tabletista tulee jo päänsärkyä. Voiko limakalvoturvotus heijastua ylähampaisiin paineen tunteena hampaissa vai onko vika sitten vaan hampaassa.
4638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luulisin että jos poskia särkee niin limakalvoturvotus on edennyt silloin poskiontelontulehdukseksi. Tähän auttaa sitten
esim. antibiootit joita lääkärit määrävät tarpeen mukaan. Ylähampaat ja poskiontelot ovat lähellä toisiaan ja joissain tapauksissa poskiontelo-ongelmat johtuvat hampaista. Kannattaa hakeutua korva / nenätautien erikoislääkärin vastaanotolle.

Äänestä
  • Poskiontelot on kuvattu heinäkuussa ja tulehdusta ei ollut ei tosin näkynyt limakalvotusrvotustakaan,mutta hampaissa on meneillään yksi juurihoito ja toinen jo kuukausia valmiissa juurihoidetussa hampaassa on paineen tunnetta. Liekö sitten jonkun muun aiheuttamaa kuin ko. limakalvoturvotuksen. Antibiootteja on jo syöty. Nyt syödään särkylääkkeitä ja otetaan suihketta sieraimiin joka aamu. Apua vain ei tule.

    Äänestä

  • Ontelokipu kirjoitti:

    Poskiontelot on kuvattu heinäkuussa ja tulehdusta ei ollut ei tosin näkynyt limakalvotusrvotustakaan,mutta hampaissa on meneillään yksi juurihoito ja toinen jo kuukausia valmiissa juurihoidetussa hampaassa on paineen tunnetta. Liekö sitten jonkun muun aiheuttamaa kuin ko. limakalvoturvotuksen. Antibiootteja on jo syöty. Nyt syödään särkylääkkeitä ja otetaan suihketta sieraimiin joka aamu. Apua vain ei tule.

    ONKO OLLUT JOTAIN MAKU OIREITA SUUSSASI.

    Äänestä

Minulla tulee ontelosärkyä poskiin ja otsaan. Aiheuttaja vähän epäselvä. Tänäänkin on ollut ko. särkyä. Työpaikalla saan ko. oireet, siellä on kosteusvauriomikrobeja, joiden uskon aiheuttavan itselleni nämä säryt. Minulla menee tukkoon myös hengitystiet siellä. Tällä hetkellä olen sairaslomalla.

Ontelosärkyyn käytän Kestine 2 kpl/aamuisin nenäsumute Nasonex ja tarvittaessa vielä särkylääke Parataps 500 mg

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heinänuha kirjoitti:

Onko kellään ollut kipuja poskilla limakalvoturvotuksesta. Mikä siihen on auttanut?
Itselläni on lääkityksenä suihkeet aamuisin ja tarvittaessa nuhatabletti x 3 päivässä, mutta kahdesta tabletista tulee jo päänsärkyä. Voiko limakalvoturvotus heijastua ylähampaisiin paineen tunteena hampaissa vai onko vika sitten vaan hampaassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu