Varainsiirtovero

50 / 50

Ei nyt sopivampaakaan ryhmää löytynyt joten kysytään täällä:


Miten menee varainsiirtovero tilanteessa jossa toinen täyttää verovapauden kriteerin eli on 18-40 -vuotias ensiasunnon ostaja mutta toinen onkin yli-ikäinen ? Jos asunto ostetaan 50/50 niin onko toisen verovapaus vapauttava koko asunnon vaiko vain puolet ?

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokranantaja3

      Alle 40v (jos ensiasunto) saa siitä osuudesta verot pois, minkä ostaa (pitää olla vähintään 50%). Vanhempi maksaa verot itse omasta osuudestaan.

    • välittäjä

      Jos haluaa säästää varainsiirtoverovapauden tulevaisuutta varten esim. on nyt ostamassa edullisempaa osakehuoneistoa ja tietää ostavansa lähivuosina kalliimman omakotitalon. Pariskunta ostaa molemmat 49% osuuden ja 2% osuuden ostaa joku vanhemmista tai sisaruksista. Riskinä on, että varainsiirtoverovapaus voi poistua tai sitten ei suunnitelma omakotitalosta toteudu.

      Toinen tapa - jos ollaan avioliitossa - on se, että ensimmäisen asunnon ostaa kokonaan toinen ja toisen asunnon kokonaan toinen. Tällöin saa kaksi asuntoa ilman varainsiirtoveroa ja avioliiton purkautuessa kaikki menee kuitenkin puoliksi, mikäli ei sitten ole avioehtoa.

      • jurid

        Älähän suolla tuubaa välittäjä. Pitää olla melko hyvätuloinen, että perheasunnon ostaa pelkästään omilla tuloillaan/ säästöillään. Jos verottaja sattuisi huomaamaan, että toinen puolisoista sponssaa toisen asuntolainaa säännöllisesti, niin siitä rapsahtaa lahjavero. Verot on luotu maksettaviksi, ja kikkailulla pitää olla rajansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      89
      2102
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      24
      1995
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      100
      1283
    Aihe