Ovatko helluntailaiset ainoita Suomessa jotka eivät tiedä miten ihmiset (ja muut eläimet) tulivat maapallolle?
Tietääkö joku lestadiolaisista tai jehovan todistajista?
Ymmärtävätkö he jotain biologiasta, vai onko heilläkin pronssiajan käsitys luonnosta?
Tietääkö joku lestadiolaisista tai jehovan todistajista?
Ymmärtävätkö he jotain biologiasta, vai onko heilläkin pronssiajan käsitys luonnosta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei taida olla muita.
Hei... opiskelleet, niin että montakos tuhatta biljoonaa vuotta sinä taas menikään kun alkumeren limaklöntti alko ajaa pyörällä !!
eli menkää kuulkaa muualle noita naurettavia tarinoita kertomaan.
Näytä minulle pyörällä ajava limaklöntti ensin niin voin sen jälkeen arvioda kauan sillä meni siihen.
Jaahas ja tuolla äolla olet täällä tarjoamassa mentorointia niikö ?
mene kuule matkoihisi ihan äkisti trolli !
Tyhmä kysymys ansaitsee tyhmän vastauksen.
http://www02.oph.fi/etalukio/biologia/kurssi1/evoluutio.html
Huvittavinta tässä luomiskertomus vs. evoluutioteoria-keskustelussa on se että helluntailaiset jotenkin luulevat että kumoamalla evoluutioteorian todistetaan luomisoppi oikeaksi.
Näin asia ei tietenkään ole.
Vaikka koko evoluutioteoria olisi väärässä, puuttuisi silti kaikki todisteet siitä että maailma olisi luotu.
Jos löytäisimme esimerkiksi 400 miljoonaa vuotta vanhan kirahvi-fossiilin, saisi evoluutioteoria aikamoisen kolauksen. Mutta vaikka näin tapahtuisikin, olisimme tilanteessa "emme tiede"., emme olisi tilanteessa "maailma on luotu".
Tähän mennessä ei ole löytynyt mitään joka kumoaisi evoluutioteorian vaikka sitä on testattu jo yli 150 vuotta.
Vasta oli uutinen jostain dinosauruksesta jossa oli eläviä verisoluja ;)
Luuk 3 kertoo Jumalasta sukupolvet Jeesukseen, come on...
http://www.biblebelievers.org.au/panin2.htm
Ensinnäkin se "löytö" tapahtui noin 15 vuotta sitten ja se on todistettu vääräksi ajat sitten.
Näitä todisteita ei tietenkään löydy uskovaisten sivuilta koska propagandakoneiston pitää pyöriä.