Hornet-kauppojen vastaostot?

Miten menivät Hornet-kauppojen vastaostot aikanaan? Muistelen wanhaa aikaa kun Draken-, Mig- tai Hawk-kauppojen myötä Ruotsi, N-L ja Britit ostivat suomalaisvalmisteisia tavaroita kaupan arvosta ja näin tuli kaupat maksettua työllä.
Miten meni Hornet-kauppojen yhteydessä? En muista että olisi uutisoitu vientimääristä mitään ja tuleekin epäilys toteutettiinko vastakaupat yrityskaupoin eli että jenkkiläiset ostivat suomalaisyrityksiä omistukseensa ja joko jatkoivat niiden toimistaa täällä tai ajoivat toiminnan sitten alas.
(Ryssän kätyriksi epäilijöille tiedoksi; olen sitä mieltä ollut alun pitäen, että Hornet oli paras valinta).
6112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"(Ryssän kätyriksi epäilijöille tiedoksi; olen sitä mieltä ollut alun pitäen, että Hornet oli paras valinta)."

Tuolla saat ainakin ne kätyrit ynnä kaikki jenkkikaunaiset vastaasi. Sitten on tietenkin se porukka, joka aina tietää homman asiantuntijoita paremmin.

Äänestä
  • Siksi laitoin siihen sen, että nuo Nato-vouhkat (tämän päivän taistolaiset) eivät ala huutamaan heti, vaan kertoisivat tietämistään vastakaupoista, montako kännykkää tai kenkää meni Amerikkaan.

    Äänestä

  • Tykki-Mikko kirjoitti:

    Siksi laitoin siihen sen, että nuo Nato-vouhkat (tämän päivän taistolaiset) eivät ala huutamaan heti, vaan kertoisivat tietämistään vastakaupoista, montako kännykkää tai kenkää meni Amerikkaan.

    Ne taitavat olla liikesalaisuuksia. Ehkä Elisabet tietäisi.

    Äänestä

Annettu sotilaslentäjäkoulutus on näköjään laskettu 2,3 miljardin arvoiseksi vastasopimukseksi. Kouluttiko ne valmiista lentäjistä vielä valmiimpia, vai kävikö siellä koulussa kaikki muut, paitsi minä?

Haukka- kaupassa mm. Englanti osti meiltä yli 390 tonnia 390 000 kg lakritsaa! Sitä keitti yötä päivää Halva, Panda, Fazer ja pari pienempää tehdasta. Samoin sinne vietiin mm. tyylihuonekaluja tuhansia pöytiä, tuoleja ja sohvia. Se oli työtä kotimaassa, mutta USA:han ei kai viety todellisuudessa mitään. Ei ainakaan mainita virallisessa tavaranvaihtopöytäkirjassa ohi normaaliviennin.

Äänestä
  • Tätä hieman tuolla aloituksellani hainkin, että mitään kauppoja ei julkisuudessa puhuttu kuten esim Hawk-, Draken- tai Mig-kaupoissa.Ja otten huomioon hiljaisuus ihmetyttää kun kysymyksessä Suomen historian suurin asekauppa ja syvin lama samaan aikaan, niin totta kai merkittävistä työllistämisvaikutuksia olisi tullut tietoon jos niitä olisi ollut.
    Amerikkalaiset rahastothan sijoittivat 90-luvulla Nokiaan paljonkin, kirjattiinko ne sijoitukset vastakaupoiksi ym muut yritysostot?

    Äänestä

Amerikkalaisten sijoitusyhtiöiden ostaessa Nokian osakkeita katsottiin nämä vastaostoiksi samoin kuin Nokian paperin siirtyminen jenkkiomistukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tykki-Mikko kirjoitti:

Miten menivät Hornet-kauppojen vastaostot aikanaan? Muistelen wanhaa aikaa kun Draken-, Mig- tai Hawk-kauppojen myötä Ruotsi, N-L ja Britit ostivat suomalaisvalmisteisia tavaroita kaupan arvosta ja näin tuli kaupat maksettua työllä.
Miten meni Hornet-kauppojen yhteydessä? En muista että olisi uutisoitu vientimääristä mitään ja tuleekin epäilys toteutettiinko vastakaupat yrityskaupoin eli että jenkkiläiset ostivat suomalaisyrityksiä omistukseensa ja joko jatkoivat niiden toimistaa täällä tai ajoivat toiminnan sitten alas.
(Ryssän kätyriksi epäilijöille tiedoksi; olen sitä mieltä ollut alun pitäen, että Hornet oli paras valinta).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu