Miten luemme Raamattua? Mikä maailmankuva on värittänyt silmälasimme?
Kaksituhatvuotinen kulttuurikuilu erottaa meidän aikamme siitä yhteiskunnasta, jossa Raamattu kirjoitettiin. Tämä on eräs syy siihen, että monet hylkäävät kristinuskon.
Mutta olisiko niin, että Raamatussa todella puhaltaa Jumalan tuuli, mutta se ei avaudu meille ennen kuin opimme lukemaan tätä kirjaa oikein?
Raamattua voidaan nimittäin lukea monella tavalla. Yksi on lukea trendisormenpäät hyvin kostutettuina. Hyväksyn sen, mikä vastaa joukkoviestimien piirtämiä todellisuudenkuvia ja niitä käsityksiä elämästä ja olemassaolosta, jotka sopivat minulle. Jos luen näin, minun on tietenkin mahdotonta ajatella, että Raamattu voisi olla Jumalan inspiroima.
Toinen, vastakkainen tapa lukea on pitää jokaista välimerkkiä Raamatussa lähes yhtä pyhänä kuin itse Jumalaa. Pienikin viittaus suuntaan, että Raamattua olisi jotenkin tulkittava nykypäivän kielelle, jotta se voisi antaa avaimet elämäni arvoituksen ratkaisemiseen, on yhtä kuin epäusko.
Sekä subjektiivinen 'ota mikä miellyttää' -asenne että yksiviivainen fundamentalismi ryöstävät Raamatun dynaamisuuden. Lukiessani ensin kuvatulla tavalla en koskaan anna Raamatulle oikeutta korjata minua; se vain vahvistaa omat mielipiteeni. Oma arvioni Raamatusta on toisin sanoen parempi kuin Raamatun arvio minusta. Toinen tapa lukea Raamattua merkitsee, että joudun elämään kuin laput silmillä välttyäkseni näkemästä kaikkea sitä, mitä en saa sopimaan yhteen yksittäisistä jakeista löytämäni kanssa.
Eikö sitten ole muuta lukemisen tapaa? Tapaa, jossa ei kouristuksenomaisesti takerruta kirjaimeen kysymättä lainkaan, mihin yhteyteen sanat kuuluvat ja miten ne ovat syntyneet?
Oikea tapa lukea Raamattua on nykyisin kateissa siksi, että se on katsottu "epätieteelliseksi". Aika, joka tahtoo ratkaista kaiken järjen avulla, on opettanut meidät lukemaan kriittisen etäisyyden päästä. Mutta Raamatun kanssa pitää seurustella odottaen, että se vie minut syvemmälle suureen ja ainoalaatuiseen Kohtaamiseen.
Ratkaisevaa ei silloin enää ole, mitä lukiessani opin, vaan miten lukeminen muuttaa minua. Ei ole tärkeää, miten paljon tekstiä kahlaan läpi, vaan se, että teksti saa upota minuun, johtaa rukoukseen ja katseluun.
Tämä tapa on vanhassa kielessä lectio divina, hengellinen lukeminen. Se on sukua rukoukselle. Sanan on saatava tunkeutua minuun ja asua minussa. rukouksena, joka muuttaa sydämen ja elämän.
Tämän lukutavan myötä tulee selväksi, että kristillisen uskon keskus ei ole tieto, vaan rakkaus. Oppikirjan keskipisteenä on tieto, suhteiden kirjan rakkaus. Rakkaus lämmittää suhteemme, niin Jla-suhteemme kuin ihmissuhteemmekin. Paavali: "Vaikka tuntisin..kaiken tiedon...mutta minulta puuttuisi rakkaus, en olisi mitään." Gregorius Suuri 500-luvun loppupuolella: "Jumalan sanaa ei koskaan voi tutkia ilman Jumalan viisautta. Ellei jollakulla ole Jumalan Hengen lahjaa, hän ei voi koskaan ymmärtää Jumalan sanaa."
Lukutavoista
5
171
Vastaukset
- Armahdettu syntiraukka
(Olen seuraavia muuallakin mainostanut...)
Raamattuperiaatteesta:
Pekka Huhtinen on kirjoittanut aiheesta:
http://www.teolinst.fi/luennot/ph020115.html (vuodelta 2002) "Raamattu ohjeena ja ongelmana".
Myös inspiraatio-oppia käsitellään mm. Juha Muukkosen luennossa: http://www.teolinst.fi/luennot/jm030206.html.
"Fundamentalismin Raamattukäsitys":
http://www.teolinst.fi/luennot/mv980323.html (vuodelta 1998, Matti Väisänen).
Matti Väisänen on kirjoittanut kirjasen/vihkosen aiheesta:
http://matti.vaisanen.sekl.fi/kirjat/sula2f.html "Raamattu - Jumalan Sana".
Tämäkin taitaa olla hyvä:
http://www.teolinst.fi/luennot/le980218.html "Raamattu - uskon lähde ja normi" Leif Erikson, 1998
http://www.teolinst.fi/luennot/tl980204.html "Tunnustuskirjojen Raamattukäsitys" Timo Laato, 1998
(Itse en ole nykyisen STI:n linjoilla, mutta nuo kirjoitukset ovat varmastikin hyviä.) - Ihminen
Perimmäinen syy siihen miksi Raamattua ei oteta vakavissaan sillä ihmiset ovat heränneet huomaamaan että raamattu on vain ihmisten kirjoittama kirja eikä jumalan sanaa.
Herää sinäkin jo valheistasi!- ggt
ainahan se on tiedetty että se on ihmisten kirjoittama! kenen muunkaan?
Jumalan innoittama se kyllä on ja kertoo totuudesta!!
- jli
Monet yrittävät lukea Raamattua (tai sitten eivät lue) omien periaatteiden ja ennakkoluulojen silmälaseilla, eivätkä ymmärrä mitään (eivätkä tule ymmärtämään).
Miten olisi jos ensiksi yrittäisi vähän paneutua niihin periaatteisiin, joilla Raamattua tulisi lukea. Silloin Raamattu alkaa avautua ja siitä tulee rikas aarrekammio.
Raamatun selittämisen ja tulkinnan perusteet http://www.nic.fi/~jlindell/raamluku.htm - mui
Voi, kun mahtavasti todettu kirjoituksesi lopussa "että kristillisen uskon keskus ei ole tieto vaan rakkaus". Se on niin tosi. "Mutta kaiken kruunuksi tulkoon rakkaus, sillä se tekee kaiken täydelliseksi." (Kol.3:14) Niin ja se rakkaus on tietysti Jeesus.
Jumalan sanaa todellakin luetaan Pyhän Hengen avulla. Ei puiseva ihminen Raamatusta muuten muuta ymmärrä kuin vaan tyhjiä sanoja. Joo, se muuttaminen on kanssa tärkee juttu. Kun sana todella vaikuttaa...Hienoa, Jumala puhuu meille Raamatussa. Kiitos Herralle! siunausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243