pakko-oireinen häiriö ja psykoosilääkitys

_Utelias_

Onko kenelläkään muulla kokemuksia psykoosilääkkeiden vaikutuksista pakko-oireiseen häiriöön? Eli onko se auttanut vai ei. Yleensähän pakko-oireiseen häiriöön käytetään masennuslääkitystä, mutta minulla eivät erilaiset masennuslääkkeet auttaneet juurikaan.

Itselläni oli aikoinaan vaikea pakko-oireinen häiriö, vaikea ahdistus yms. Minulla myös alkoi ilmaantua jossain vaiheessa sen verran harhaisia ajatuksia, että minulle suositeltiin psykoosilääkitystä. (Ei kuitenkaan tiukimmassakaan tilanteessa lainkaan näkö- tai kuuloharhoja). Oikeanlainen lääke jota vastahakoisesti aloin ottamaan minimiannostuksella auttoikin tilanteeseen hetkessä poistaen kaikki ihme ajatuskuviot, uhan tunteen, epätodellisuuden tunteen ja mahdottoman epävarmuuden tunteen. Sain takaisin turvallisuudentunteen ja samalla kaikenlaisiin ajatuksiin / uhan tunteeseen käyttämäni pakkoajatukset poistuivat, koska nämä ajatukset / tunteet poistuivat. Näin sain suurelta osin helpotusta pakkoajatuksiinkin. Ahdistus myös lieveni lääkityksellä, mutta poistui vasta parin vuoden terapiassa olon myötä, jossa takaa paljastuivat ikävän / surun tunteet.

Nykyään elän normaalia elämää. Ahdistus on poissa ja olo on normaali, mutta pakkoajatuksia on edelleen vähän. Ne ovat kuitenkin niin nykyään niin lieviä etteivät ne haittaa elämää juurikaan. Ja toisaalta tuo lääkityskin on minimiannostuksella.

10

3606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinnostunut3

      Hei,

      minua kiinnostaa kovasti tuo, mitä kerrot.

      Millaisia harhaisia ajatuksia koit tuolloin kun aloitit lääkityksen? Puhut ajatuskuvioista, uhan ja epätodellisuuden tunteesta ja epävarmuudesta. Millaisiin tilanteisiin epävarmuus ja pakkoajatuksesi tai uhan tunteet liittyivät? Ihan konkreettisiin asioihin vai ajatuksiin?

      Liittyivätkö ne ulkopuolelta tulevaan uhkaan? Vai liittyikö epävarmuus lähinnä siihen, että epäilit omaa toimintaasi tai muistamistasi?

      • _Utelias_

        Hei,

        Ennen lääkityksen aloittamista minulla oli jos jonkinlaista harhaista ajatusta / tunnetta. Ja ihan jonkun mielestä filosofisiakin ajatuksia. Erityisesti nämä olivat ahdistavia: Mitä jos koko maailma onkin vain mielikuvitustani ja muita ihmisiä ei ole olemassakaan. Miten voin luottaa omiin muistoihini. Jos vaikka muistankin väärin ja niin rakkaat muistoni ovatkin vain omaa mielikuvitustani. Minusta myös tuntui, siltä etten voi luottaa muistoihini. Olin kuin olisisin menettänyt ne ainiaaksi. ja vähintään olin niistä varsin epävarma. Lisäksi minulla oli välillä enemmän ja välillä vähemmän hyvin epätodellinen tunne muutenkin. Järki kuitenkin vielä sanoi, että ajatukseni eivät voineet olla totta. Tottakait muistoni oli totta ja samoin muut ihmiset. Pystyin keksimään vaikka kuinka monta "todistusta" tunteitani ja ajatuksiani vastaan, mutta tunne oli aina voimakkaampi ja niin tuohon tuli pahimmillaan hyvin voimakkaita pakkoajatuksia, kun koetin pakkoajatuksilla vakuuttaa itselleni mikä oli totta ja mikä ei.

        Lopulta pelko muuttui kauhuksi ja kauhu uhkaksi. Muut ihmiset alkoivat tuntumaan uhkaavilta. Ei sillei etten olisi järjellä tajunnut tunnetta mielettömäksi, mutta jonkinlainen uhan tunne oli silti ja siitä huolimatta olemassa. Terapeutti sanoi tuota projektioksi. Eli uhka tuli aina minun ulkopuolelta. Ei silleen että olisin pelännyt muiden tappavan minua tms., mutta jonkinmoinen voimakas uhka oli minuuttani kohtaan.

        Tajusin tilanteen varsin hyvin itse ja niin tajusivat psykoterapeutti ja psykiatri, joten minulle suositeltiin psykoosilääkitystä. Aluksi ei löytynyt sopivaa, mutta sitten sain Abilifyn, joka minimiannostuksella korjasi tilanteen nopeasti. Ja kun uhka ja kyseiset tunteet katosivat, loppuivat myös niihin liittyvät pakkoajatukset ja oloni helpotti huomattavasti.

        Kysyin psykoosilääkityksen vaikutuksesta pakko-oireisiin täällä siksi, että olen omasta kokemuksesta ja muiden kirjoittelusta täällä huomannut, että todellisuudentaju saattaa laskea pakko-oireisessa häiriössä. Näin ainakin olen asian itselleni selittänyt järkeenkäyväksi. Pakko-oireinen ihminen yleensä tajuaa näiden ajatusten ja tunteiden mielettömyyden, mutta ei voi asialle mitään. Todellisuudentajua ei ihminen tajua helposti itse. Sitä voi pitää itseään ihan normaalina terveenä ihmisenä vaikka hallitus vainoaisi ja hyväveliverkostot ahdistelisivat. Näin ajattelin, että auttaisiko oikea psykoosilääke myös joissakin tilanteissa pakko-oireisiinkin. Ainakin niin minulle kävi. Mutta onko asiaa juuri tutkittu?


    • _Utelias_

      Löysikin netistä tutkimuksen kyseisestä aiheesta koskien Aripipratsolia eli kauppanimeltään Abilifyä. Tutkimuksen nimi on

      EFFECTS OF ARIPIPRAZOLE AUGMENTATION IN TREATMENT-RESISTANT OBSESSIVE-COMPULSIVE DISORDER (A DOUBLE BLIND CLINICAL TRIAL)

      Tutkimuksessa kyseisestä lääkkeestä on todettu olevan merkittävää apua aikaisemmin hoitovastikkeettoman pakko-oireisen häiriön hoidossa. Tutkimus on varsin uusi, joten tämä ei taida vielä olla kovin laajassa yleisessä tiedossa, vaikka viitteitä lääkkeen toimivuudesta pakko-oireiseen häiriöön on ollut aiemminkin.

      • kysyn vaan

        minkäs lääkeyhtiön listoilla teet töitä? Kun noin lääkemyönteinen ja kehuva olet?


    • JJI

      NIINKÖ

    • ahdistaa3

      Hei, te jotka syötte abilifyä. Kuulin, että sitä syödessä tulisi säännöllisesti seurata jotain kalium tmv. arvoja, joihin lääke voi vaikuttaa. Osaako joku kertoa tarkemmin mikä juttu tämä on, millainen testi se on ja mitä maksaa yksityisellä?

      Jos nykyiset lääkkeeni ei auta, siirrymme seuraavaksi abilifyihin.

    • pakkoketittäjä

      Pakko-oireisiin annettiin ketipinor 25mg kerran päivässä iltaisin. neuroosit katosi ja kropan valtaa taas turvallisuuden tunne. nyt olen lopettanut ne. lihottivat ymsyms

    • paroxetin

      onko kenelläkään käytössä paroksetiini lääkitystä ja onko se hyvä
      pakko-oireiden poistaja. tiedosta kiitollinen.

      • erdggt

        Paroksetiini sopii hyvin kemialliseen kastroimiseen sekä kemiallisen lobotomian aiheuttamiseen. Sen vaikutuksista pakko-oireisiin ei ole valitettavasti minulla tietoa.


    • paroxetin

      Mitä tarkoitit kastroimisella ja lobotomialla? Onko se niin paha lääke eli onko
      omakohtaisia kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2575
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1741
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1345
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      321
      1221
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      336
      1194
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      24
      1111
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1083
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      956
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      932
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      863
    Aihe