joka syntyi yli 100 vuotta Kristuksen kuoleman jälkeen,
auttaa meitä näkemään,
mitä monet varhaiskristityt ajattelivat sotimisesta ja siihen osallistumisesta:
”Luulen, että meidän täytyy ensin tiedustella,
onko sodankäynti lainkaan sopivaa kristitylle. – – Onko laillista pitää hallussaan miekkaa, kun Herra julistaa, että se, joka miekkaan tarttuu, miekkaan hukkuu?
Ja osallistuuko rauhan lapsi taisteluun,
vaikkei hänen ole sopivaa edes nostaa oikeusjuttua?”
jahvelaiset pitää samaa linjaa varhaiskristittyjen kanssa.
auttaa meitä näkemään,
mitä monet varhaiskristityt ajattelivat sotimisesta ja siihen osallistumisesta:
”Luulen, että meidän täytyy ensin tiedustella,
onko sodankäynti lainkaan sopivaa kristitylle. – – Onko laillista pitää hallussaan miekkaa, kun Herra julistaa, että se, joka miekkaan tarttuu, miekkaan hukkuu?
Ja osallistuuko rauhan lapsi taisteluun,
vaikkei hänen ole sopivaa edes nostaa oikeusjuttua?”
jahvelaiset pitää samaa linjaa varhaiskristittyjen kanssa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joo, kyllä Jeesuksen opetuslapsi ei ihaile aseita
eikä
ihaile pyssyvilmejä.....
Jep. Vaan jeesuksella ja enkeleillä saa olla kaikenmaailman henkimaailman miekat ja pyssyt , millä tuloo lahtaamaan kaikki paitsi jehovantodistajat.
,,," Kiristitty kirjailija Tertullianus .."-
Kirkoisi Tertullianus , jos oli olemass , oli viimeksi Montanoslainen , siinä vaiheessa vaihtanut Oppia jo pari kertaa , -
Hän ei liene ollut oikeast olemassa, vaan oli jonkun , tai joidenkin Filoasofi -isukkien ns , kirjallinen Pseudo- nimimerkki , kuten Pseudo -Areiopagitakin ,
Sen verran vähän hänetä on jäänyt mitään muuta tietoa , kuin jonkun verran kirjoituksia , Hänen tekstinsä alkuseurakunnasta viittaavat ennemminkin 2- 300 -luvun Roomaan ,
Tertullianus ja kirkkoisi Sabellius ovat pääasiallisessa syyssä Kolminaisuusopin syntyyn , Mikä lienee ollut tarkoituskin .
Tertullianus julisti vimetöikseen Montanoksen olevan jumala , - mitä hän nyt sillä tarkoittikin ;
Tulisiko sinun uskoa kolminaisuuteen- kirjassa vääristellään aivan erityisellä tavalla varhaisten kirkkoisien lausuntoja.
Kirjoittajat yrittävät jopa antaa ymmärtää, että Tertullianus, jolta kristikunta sai ilmaisun "kolme persoonaa - yksi Jumala", ei olisi uskonut kolminaisuuteen.
Lisäksi vihkossa väitetään täysin paikkansapitämättömästi, että Justinus Marttyyri olisi sanonut tai väittänyt Jeesuksen olleen luotu enkeli ennen ihmiseksi tuloaan.
Christian Research Journal s 30 (Fall1989).
Tulisiko sinun uskoa kolminaisuuteen-vihkosessa ja muissakin järjestön julkaisuissa on useita harhaanjohtavia lähdelainauksia. Jehovahs Witnesses, Jesus Christ & the Gospel of John (Tri Robert M.Browman; baker Book House, 1989, Why You Should Believe in the Trinity (baker Book House1989).
.." Että Justinus marttyyri olisi sanonut tai vättänyt ..." -
latinaksi kääntäjät Hieronyumus ja Rufinus myönsivät tehneensä lisäyksiä Origeneen teksteihin , sama on sanottava Augustinuksesta . Myös Eusebios Kesarealainen , kirkkohistoriansa varhaisemmasa osassa ennen Nikeaa, myöntää , että alkuseurakunta kastoi -" minun nimeeni , " siis Jeshuan nimeen , -
Siis alkuseurakunta kastoi Jeshuan nimeen , mutta Eusebios sanoo " isän , pojan jne, " olevan luonnollinen jatko Kirkon rakentamiselle .
Vielä nykyajan Luterilaiset tutkijatkin piispa Nikolainen ja prof, Antti J Pietilä , myöntävät , ettei Matteuksessa 28 ; 18- oleva kastekäsky tapahtunut Isän , pojan ja Pyhän Hengen nimeen , mutta he väittävät , että Kirkonisät saivat "uuden hengen " , ja he muuttivat Jeshuan sanaa sen mukaan , mutta ,
Mm , Nestle- Alandin Novum-tekstilaitos ja monet varhemmatkin , osoittavat tarkasti , ettei käsky vesikasteesta , -" Hydatos Kai , " -tarkoita vesikastetta , vaan kuten Marialle sanottiin ; " - Korkeimman Voima laskeutuu sinun yllesi ," -
Ja Matteuksen ja Markuksen ns, kastekäsky tarkoitti alkutekstin mukaan tapahtuneen kertomista yksityisille ihmisille ,
Luukkaan mukaan myös alkuseurakunta kastettiin " tulella , "- eikä vedellä, kun Korkeimman Voima lakeutui seurakunnan ylle ,
JOS kolminaisuus olisi totta,
Raamatun tulisi __kauttaaltaan-_ opettaa sitä
ja s e l v ä s t i. ...
Onko se siis Raamatun _-selvä-_ opetus?
Mistä se löytyy VT:sta?
Missä kohtaa Jeesus Kristus kertoo UT:ssa olevansa yksi osa kolminaisuudesta?
Olen kyllä löytänyt kohdat joissa Jeeus sanoo olevansa Jumalan
POIKA
ja että
Isä on häntä
SUUREMPI...
Ei ihme jos ei löydy Raamatusta:
”Raamatussa ei ole toistaiseksi yhtään sanaa,
jolla nämä kolme jumalpersoonaa ilmaistaisiin yhdessä.
Sana τρίας [tri′as] (josta latinalainen trinitas on käännös)
tavataan ensiksi Teofilus Antiokialaisella noin vuonna 180. – – Kohta sen jälkeen se esiintyy latinalaisessa muodossaan trinitas Tertullianuksella.”
The Catholic Encyclopedia
Ei sieltä kolminaisuutta löydy, mutta sanotaan, että Isä ja Poika ovat yhtä.
Johannes 1:1: "Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala."
Johannes 10:30: "Minä ja Isä olemme yhtä"
”Oppi kolminaisuudesta
oli ilmeisesti tuntematon Jeesukselle ja Paavalille; – – he eivät puhu siitä mitään.” – Origin and Evolution of Religion./
Yalen yliopiston professori E. Washburn Hopkins
Tertullianus on joko "kristitty kirjailija" tai sitten "luopiokristkuntnan" edustaja. Se on tapauskohtaista, riippuen siitä, käytetäänkö hänen kirjoituksiaan järjestön opin puolustamiseen vai kaikkien muiden tuomitsemiseen.
"onko sodankäynti lainkaan sopivaa kristitylle " - alkuseurakuntaa nimitettiin alussa nasarealaisiksi , ja vasta kreikkalaisten myyttien pääkaupungissa Antiokiassa keksittiin nimi " Khristoksensa seuraajat , " ..
Siellähän palvottiin itse asiassa muinaista maanäitiä , Demeteriä , jonka katolinen Kirkko sitten muunsi Marian palvonnaksi ,
Itse asiassa tässäkään Opissa ei vastusteta sotaa , vaan se ulkoistetaan , kuten Bush nuoremman masinoiman toisen Irakin sodan aikana sotatoimet ulkoistettiin kaikenkarvaisille firmoille , kuten asefirma Raytheonille ,
Ulkoistus merkitsee sitä , että otetaan raamatusta , tai jostain muusta kirjoituksesta tekstejä , joissa kirjurienkelit ja - teloitusenkelit ryysii areenalle , ja muussaavat kuvitellut " muut , " -ihmiset ,
kaikki jotka ei tee Justiin nin kuin minä käsken ,
ja kuvitellaan , vuodesta toiseen , miten heille käykään ,
Tarkoitan sitä , että näissä tuhojulistuksissa on kyse samanlaisista ,kuin nykyäänkin niin suosituista sotapeleistä ,aikoinaan sotilaat kävivät karttasotia savisotilailla, myöhemmin tinasotilailla ,
Nykyään tietokonepleillä , joita nyt on tavallisten ihistenkin saatavissa ; -
Uusin tietokonesotapeli Call of Duty , ; Black Opr ii tuotti kahdessa viikossa muhkeat 2 miljardia dollaria ,