Hyvä kaverini täyttää ensi viikonloppuna täydet 18 ja pitäisi hänelle ostaa lupaamani kuohuviiniä! Hän ei alkoholia juurikaan alaikäisenä ole juonut, mutta kuoharia haluaa heti maistaa. Joten nyt ehdotuksia kehiin, mikä olisi nuoren mieleen.!
Tuttavani ehdotti tätä: http://www.alko.fi/tuotteet/fi/008901 , onko kokemuksia?
mitä kuoharia 18-vuotiaalle?
6
3470
Vastaukset
- näin meillä
Tuosta Asti Gancia:sta ei ole kokemuksia, mutta miten olisi espanjalainen Marqués de Monistrol Selección Especial Semi Seco (http://alko.fi/tuotteet/fi/550007)? tästä meillä on ainakin tykätty!
- vii1
Tuossa ainakin hinta-laatu-suhde kohillaan!
- Espanjalaista Cavaa
minäkin ostaisin. En ole maistanut "näin meillä" nimimerkin suosittamaa kuoharia -mutta maistanen tulevaisuudessa- joten suositan itse Codorníu Clasico Sec;iä. http://alko.fi/tuotteet/fi/008911
Nuoret kuulema pitävät alkoholijuomissa makeudesta, mutta ehkä se pätee lähinnä humalahakuiseen juomiseen? Joka tapauksessa, jos kaverisi haluaa maistaa miltä shampanjan kaltainen kuohuviini maistuu, niin kuivuus kuuluu asiaan.- Espanjalaista Cavaa
... Toisaalta Cavassa pieni makeuskaan ei ole huono asia.
:) - Brutalissimo
Espanjalaista Cavaa kirjoitti:
... Toisaalta Cavassa pieni makeuskaan ei ole huono asia.
:)On se, jos minulta kysytään. Ainoa kyseeseen tuleva makeusaste on brut. Sitä makeammat litkut tosin irvistellen juon, kun toiset tarjoavat.
”Samppanjan tulee olla kuivaa, kylmää ja ilmaista.”
- Sir Winston Churchill -
Tätä cavaa tuli ostettua taas pari laatikkoa viime Tallinnan-risteilyllä (Viking XPRS):
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/008961
- cava
Makea Asti on tuttu vappujuoma vuosien takaa, Marques de Monistrolia on usein otettu, kun olen tehnyt nyyttejä taatelista, vuohenjuustosta ja ilmakuivatusta kinkusta.
Jos kuivempi kuohuviini maistuu, niin suosittelen Freixenet Vintage Reservaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145