yksinkertaisuus voi estää anteeksipyynnön ellei edes ole tajunnut mitä on tehnyt.Ellei omaa mitään kotikasvatusta ei edes ymmärrä pyytää anteeksi.Silloin täytyy pyrkiä vaan Yliopistoon hakemaan Gum Laudea ja muuta Maisterin tutkintoa myöhemmin tuota tuota ööö.Niin anteeksiannon tarve hieman laantuu arvon mitalla.Pohjakoulutuksena Peruskoulu jossa tuskin on arvosanoissa edes käytöstä ja huolellisuutta riittää asian alkuun.Mikä ennen oli jokaisen intiimi henkilökohtainen asia opetetaan peruskoulussa oppilaiden kesken julkisesti,kuinka kondomia käytetään peniksessä? Oppiaine sekin?On koteja joissa ei muu pelaa kuin valheet,kenen asia pyytää anteeksi?
Anteeksipyyntö on henkilökohtainen julkisestikin.
1
144
Vastaukset
- kaunis kohtelu
Ja erilaiset arvot estävät anteeksipyynnön.
I***i ei pyydä anteeksi sitä, että heilui pyssyjen kanssa, asetti meidät kaikki vaaraan ja lopulta tapatti itsensä niiden kanssa. Ei, koska hänestä se oli oikein.
Ä**ini ei pyydä anteeksi, sitä että on vihannut minua koko ikänsä ja sen olen saanut tuntea nahoissani. Ei, koska asia vain on niin.
V****ni ei pyydä anteeksi sitä, että hakkasi minua, koska hänestä se oli silloin niin hauskaa. Hän oli lapsi ja hänellä oli sellainen malli. Kaiken pahan olon voi purkaa minun hakkaamiseeni.
Ex-ystäväni ei pyydä anteeksi kylmyyttään, koska sellainen hän on. Hänessä ei ole mitään muuta käytöstä. Vika on minussa, että annoin hänen olla lähelläni.
Sitten mietin, mitä minun pitäisi pyytää anteeksi? Tietysti itseltäni, että lakkaisin syyttelemästä itseäni. Olen pyrkinyt elämään loukkaamatta ja toisia kunnioittaen, mutta olenko pystynyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360