Mykyrokka

Special III

Tiiättäkö työ etelän vetelät mikä on mykyrokka?

12

1513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toki tiedetään

      Mykyrokka on pohjoissavolainen Kiuruvedeltä lähtöisin oleva perinneruoka. Se on keittoruoka, joka sisältää perunoita, lihaa (yleensä sianlihaa), sydäntä, sisäelimiä, kuten maksaa ja munuaisia sekä oleellisesti mykyjä. Mykyt (myvyt) ovat jauhosta ja verestä valmistettavia sattumia, jotka kypsennetään kiehuvassa vedessä. Perinteisesti mykyrokka on ollut syksyllä (kekrin aikoihin) tapahtuvaan teurastukseen liittyvä sesonkiruoka.Mykyrokkaa tarjotaan paikallisissa kouluissa kouluruokana ja myydään torilla annoksina ja litramyyntinä. Mykyrokan erityislaji on hirvirokka. Metsästysseurat tarjoavat sitä peijaisissa.

      Pohjoispohjalainen rössypottu muistuttaa hieman mykyrokkaa. Rössypotussa mykyt kuitenkin korvaa paloiteltu veripalttu.

    • Negerlein

      Mykyrokka on pohjoissavolainen Kiuruvedeltä lähtöisin oleva perinneruoka. Se on keittoruoka, joka sisältää perunoita, lihaa (yleensä sianlihaa), sydäntä, sisäelimiä, kuten maksaa ja munuaisia sekä oleellisesti mykyjä. Mykyt (myvyt) ovat jauhosta ja verestä valmistettavia sattumia, jotka kypsennetään kiehuvassa vedessä.Perinteisesti mykyrokka on ollut syksyllä (kekrin aikoihin) tapahtuvaan teurastukseen liittyvä sesonkiruoka.

    • A MykyRokka

      Mykyrokan aika ei ole nyt, etkö tiennyt pohjoisen vetelä? Mykyrokan aika on syksyllä, silloin teurastetaan possu, perunannnoston aikoihin, tai heti sen jälkeen.

      • raakkuna1

        Tiedättekö että "NykyRokka" valmistetaan luomu perunoista, sipulista, porkkanasta parsasta ja soijaliha tai Tofu kuutioista. Ja maustetaan useinkin kunnolla öljyssä makeutetulla vahvalla Currylla.


      • Special III

        Sitä tehdään milloin vain, mutta oikeassa olet, syksymmällä perinteisesti..

        Olisipa mukava maistella erilaisia perinneruokia, onko etelässä millainen


    • Nam nam

      Kumma kun EU ei vielä kiellä näitä perinneruokia SUOMESSA.

      • kuopiolainen1

        Kalakukon myynti suoraan uunilämpöisenä kuopion torilla on taidettu jo kieltää.


    • le cordon bleu

      Ikävä kyllä tiedän. Asuin lapsena ja nuorena mummini kanssa joka pakotti tekemään ja syömään sitä kulinaarisen keittiön aarretta...

    • Nami nami
    • hyvää se oli

      Tuohan nyt on samaa kuin tappaiskeitto, hyväähän se oli, sitä tehtiinkin iso kattilalline ja syötiin sitten monta päivää.
      Ei taida vaan eineenä olla.

    • 42342342342352

      Hernenenä on parempi ruoka, se sisältää: 1 herne laitetaan nenään, sitten se aivastetaan ulos ja padassa keitetään haulikonhylsyjen sekä pienoiskiväärin hylsyjen kera.

      Perunat voi unohtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe