Dick Harrison pähkäilee VBL:ssä

Dick on toisaalta ihan innoissaan, kun on päääsyt julkisuuteen Rkp:n avulla taas.
Vasabladetissa hän erittelee tunnelmiaan Tv-.sarja tiimoilt., jota hän pitää mainiona.
Ainoastaan yksi asia harmittaa Dickiä. se on se, että koska ohjelman maksajat olivat Rkp-rahastoja ja instituutioita, ei sitä oikein voinut sitten ohjelman lopussa salatakaan, vaikka ne tiedot nopsaan ajetaankin ettei ehdi suomalaisen silmä perässä.
Vasabladetin kirjoituksessaan, että

"Olisi ollut parempi, jos ohjelman olisi maksanut kokonaan Yleisradio".

Tämä johtopäätös on kuulkaas niin verratonta logiikkaa, että oksat pois....
14194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Suomalainen silmä on harjaantunut kaksikielisten kylttien takia havainnoimaan nopeasti ja tarkasti. Kyllä suomalainen huomasi lopputekstit. Katso vaikka miten rahoittajat luetellaan täällä monessa ketjussa. Niin, olisiko ollut parmpi, että maksaja olis ollu yle. Taas meitä viedään kun pässiä narussa. Yle tarkoittaa meitä eli me olisi jouduttu itse maksamaan. Nyt sentään säätiöt köyhty ja kirkko joutui laittamaan käden kolehtihaaviin!

Äänestä

Dick on ruotsalaisen rasismin ja svekomanian ilmentymä. Haluaa ajaa ruotsalaista nationalismia Pohjoismaiseen kaapuun piilotettuna.

Kähmijä, ahdistelija luonteeltaan, joka yrittää asemaansa hyödyntäen pakottaa opiskelijansa hyväksikäyttöön. Huorittelee opiskelijoita jotka eivät suostu hyväksikäyttöön.
Kuin Tampereen tanssikoulu-opettajat.

Samanlainen suhtautuminen sillä on Suomi/Ruotsi tapaukseen. Yrittää ajaa Ruotsin ylivaltaa Suomeen.

Äänestä

Surusveko on tottunut, että suomalaiset maksavat oman pakkoruotsituksensa.

Saunan taa.....

Äänestä
  • Kielisaunaan? Kielikylpyyn?

    Äänestä

Dick Harrison kirjoittaa Vasabladetissa 21.1.2013:

"...on sääli, että suomenkielinen Yle ei tuottanut sarjaa omilla rahoillaan vaan teki se tehtiin suomenruotsalaisten säätiöiden ja Åbo Akademin avulla. Tämä antaa salaliittoteoreetikoille vettä myllyyn. "Tämä on rikkaitten suomenruotsalaisten rahastojen totuus! Ohjelmantekijät ovat ostettu!""

("..det är synd att finska Yle inte producerat serien med egna pengar utan att det sker med hjälp av finlandsvenska stiftelser och Åbo Akademi. Det ger konspirationsteoretiker vatten på sin kvarn. "Det är är de rika finlandsvenska fondernas sanning! Programmakarna är köpta!"")

Dick- rukka ei varmaan tiedä, että "suomenkielisen Ylen rahat" ovat meidän, suomenkielisten maksamia, nyt jopa veroista. Ja että ohjelman teko viivästyi juuri siksi, että suomenkielinen Yle ei suostunut tekemään sarjaa "omilla rahoillaan", Rkp:n käsikirjoituksen mukaan. Rahastot tulivat sitten apuun ja "tekivät ohjelmasta oman tahtonsa mukaan. Mutta ne oli pakko laittaa lopputeksteihin, jossa ne ovat nyt kaikkien nähtävillä.

Dick Harrisonhan itse on aikamoinen epeli. Lundissa hän aiheutti suuren skandaalin haukkumalla huorraksi hänet jättäneen tyttyöystävän, oppilaansa , tuomittiin oikeudessa tästä ja melkein menetti virkansa. Opetti sitten pikakurssina prinssi Danielille Ruotsin historian, josta Daniel ei peruskoulussa ollut oikein saanut mitään käsitystä.

Äänestä
  • "...on sääli, että suomenkielinen Yle ei tuottanut sarjaa omilla rahoillaan"

    Ei tämä ole sääli, vaan ylpeyden aihe. Toisaalta olisi hyvä jos YLE kokonaan laukkautettaisiin.

    Äänestä

Yllätyksenä tulee varmaan monelle muullekin, että valtiollisen television rahoitus tulee valtiolta. On se käsittämätöntä. Tästä ei ole keskusteltu avoimesti, vaan vaiettu, niinkuin tavallista. Suo siellä, vetelä täällä. Jos ohjelma olisi rahoitettu ylen rahoilla, se olisi tietysti tehty lahjotun median rahoilla. Tämä yhtälö on aika mahdolton. Olisi pitänyt pyytää perussuomalaisten säätiöltä rahaa, jotta oltaisiin saatu jotenkin tasapuolisempi ohjelma. Mutta näin ei tehty. Herää kysymys, miksi ei. Kuka sveko pystyy tähän vastaamaan?

Äänestä

Ohjelmasarja on Rkp:n propagandaa, se on selvää.
Follow the money.

Äänestä
  • Kirjoita suomea suomessa!

    Äänestä

Ohjelmassa oli hyvä se ruotsalainen, joka sanoi, että Suomen armeija on onnistunut pysäyttämään puna-armeijan kahdesti. ja että siitä Ruotsi on ikuisesti Suomelle kiitollinen.
Ja että Ruotsi ei päästänyt liittoutuneiden joukkoja alueelleen, koska pelkäsi niiden valtaavan malmikentät.
Suomi jäi yksin ja miehiä kaatui. Jos Ruotsi olisi pääsätnyt joukot läpi, olisiko moni säästynyt, olisiko sota loppunut Suomen osalta nopeammin...

Äänestä

Ruotsin malmikentät olivat koko sodan ajan saksalaisten vapaassa käytössä. Malmista ruotslaiset valmistivat aseita ja muita sotatarvikkeita, jotka myivät Saksaan ottaen maksuna juutalaisten kultaisia hammaspaikkoja. Näin toimi "sivistysvaltio" Ruotsi.

Äänestä

Ohjelmasta Suomi on .... oli jälleen keskustelutilaisuus - jo toinen tietääkseni.
Kuulemma siellä jälleen vannottiin Dickin nimeen historian tutkijana.

No mitäpähän tuohon muuta.

Äänestä

Dick on monessa skandaalissa ryvettynyt "historioitsija", joten puhuessani en ainakaan minä haluaisi viitata Harrisonin tietoihin tai taitoihin.

Äänestä

Todellinen munapää on tuo svekoriikki.

Vai suomalaisten pitäisi vielä verorahoillaan kustantaa itseään halveksiva svekopropaganda?

Härskejä ovat svekot kielesta tai maasta riippumatta.....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Käännöststo kirjoitti:

Dick on toisaalta ihan innoissaan, kun on päääsyt julkisuuteen Rkp:n avulla taas.
Vasabladetissa hän erittelee tunnelmiaan Tv-.sarja tiimoilt., jota hän pitää mainiona.
Ainoastaan yksi asia harmittaa Dickiä. se on se, että koska ohjelman maksajat olivat Rkp-rahastoja ja instituutioita, ei sitä oikein voinut sitten ohjelman lopussa salatakaan, vaikka ne tiedot nopsaan ajetaankin ettei ehdi suomalaisen silmä perässä.
Vasabladetin kirjoituksessaan, että

"Olisi ollut parempi, jos ohjelman olisi maksanut kokonaan Yleisradio".

Tämä johtopäätös on kuulkaas niin verratonta logiikkaa, että oksat pois....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu