Voinko maksaa ostokseni kun minulle myydään härkää ja tuote nautaa- rahalla joka näyttää rahalta?? Ruokateollisuus huijaa ihmisiä jatkuvasti, tälle pitäisi tehdä jotain ja nopeasti. Aina toi härkä tiedetty vaan hinta paljastanut , sonnia vai nautaa. Eu antaa myöden huijauksiin kun riittää että hyväksytty, syödään vaan makkaraa joka taas näyttää makkaralta. Vituttaa tää skoijaaminen. Irti paskasta kun sitä joutuu syömäänkin ja jugurttia kyytipojaksi!!!
Ruokaa joka näyttää ruualta
Brunner tölikkä
1896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hmmm. Jos ostat lypsylehmää härkänä, etkä maistamalla kykene niitä toistaan erottamaan, niin valitatko vain valittamisen vuoksi ?
Nautaa se on härkäkin, mutta härkiä on Suomessa tosi vähän. Aina on vanhaa lypsylehmää ravintolissa härkänä syöty ja hyvältä on maistunut.
MIKÄ PIHVI. HEI PAHVI, KETÄHÄN SINÄ PUOLUSTAT, HUIJAAMISTA? VALITATKO VAAN TRULLINA TÄÄLLÄ?
Hmmm. Jos ostan esim. karitsaa, en halua sen olevan vanhaa, lemuavaa lammasta. Eron pitää selittyä hinnalla, ai niin, myös karitsa on lammasta. Rehellistä peliä eikä ainaista vedätystä. KIITOS
No jos ero karitsalla ja vanhalla lampaalla on se lemu, niin helppohan on välttää saamasta väärää elukkaa. Haisevia ei osta, niin aina tulee karitsaa.
Kai ihmisillä joku omakin vastuu on asiasta ?
Mikäli tilaan uudet perunat, lihapullilla ravintolassa-ei minulla mitään vastuuta ole! Voivat toki tuoda vanhoja perunoita, voihan niitä "kutsua" uusiksi ja tarjota kanapullia-lihaahan sekin on! Kyllä myyjän pitää tietää mitä myy ja vastata siitä. Pelkkää rahastusta ja asiakkaiden halveksuntaa.
Lihassahan saa nykyään olla mitä tahansa mönjää ja alkuperämaa, piilotetaan. Kieroa peliä ahneuden nimissä, pitäisi alkaa boikotoimaan kauppaliikkeitä että saadaan kunnon ruokaa ja mielummin kiitos-SUOMALAISTA
Turhaan siinä valitat. Einespizzoilla elät kuitenkin, kun rahasi menevät viinaan.
Ahaa, minä kyllä teen itse ruuan ja pyrin ostamaan suomalaista, laadukasta lihaa. Naudan paistia kera porsaan, maksaa itse valmistaen, keittoja. Hinta kohdallaan kun valmistaa itse. Toivon tosiaan että tilaamani tuotteet ovat aina sitä, mitä ostan. Nytkö pitää sitä pelätä. Samaa mieltä että myyjä vastaa aina tuotteesta ja asiakas äänestää jaloillaan. Miettikääpä sitä kauppiaat, ravintolat.
Eu:n myötä meille tuli kaikki huijaus ja peittely rikollisuus.Kauppiailla ei ole mitään moraalia mitä myy, miten, missä valmistettu kunhan saadaan maksimoitu voitto. Asiakas ei enään tosiaan ole oikeassa ja tärkeä, se on raha-tyylistä viis. Kokoomus nauttii ja kerää rahat tyhmiltä pois, liittykää eu:hun-saatte halpaa banaania, pääsette liikkun vapaasti, tavara liikkuu, ei inflaatiota, ei työttömyyttä, rahan arvo säilyy jne. Kaikkea sitä uskottiin ja nyt maksun aika.
Meidän äiti tekee suomalaista ruokaa teille-ties mistä tulleesta lihasta ja hävettää.
Mitä sitä turhaan häpeämään, jos pas-ka myy. Tyhmä kansa ostaa kritiikittä mitä vaan.
Ei EU-n myötä huijaamaan ole opittu, kyllä se on kuule vanhempi taito jo.
Kyllä se ihmisellä kuuluu olla omakin vastuu ostoksistaan. Mikäli on asiaan perehtynyt osaa ostaa ja saa ihankin hyvää ruokaa. Omaa typeryyttä mikäli kaikkea uskoo ilman kritiikkiä.
kuka prkl puolustaa huijaamista? jos ostan cociksen ja siiinä pullossa mustaa teetä, onko se minun vika etten saanut haluamaani? kyllä kauppaan pitää pystyä luottaan tai kohta täällä myydään kissoja, rottia-laatulihana-superhinnoin. VAIN TOSI IDIOOTTI PITÄÄ HUIJAREIDEN PUOLTA, VAI VIELÄ OMAA VALVONTAA OSTOSREISSULLE.
Ruoka joka on meille myynnissä ON HARVOIN SITÄ MITÄ PATKETISSA LUKEE.
Ruoka sana pitäs muuttaa RUOKAVALMISTE tai senkaltainen tuote muotoon.
EU ei ole yksin syyllinen vaikka moni sitä syyttää. Suomessa on omat v-mäiset virastot, jotka huolehtii kaikesta ja määittää sokeriveron tuotteille, jossa ei ole sokeria. Ihmiset TYHMÄNÄ tyytyy tähän. Sama siis jatkuu jatkossa. RAHAT POIS tyhmiltä, se on reilua!
Tässähän tätä omaa vastuuta tarpeeksi. Nyt myydään pollen lihaa pokkana, kyllä se vastuu on vain ja ainoastaan myyjällä. Ala nyt repiin pakkaukset auki kaupassa ja miten tunnistat eri lihat? Ketuttaa tää ainainen kusetus.
POLLE ON PARASTA JA TARKOITAN KONIA..
Tämä ruoka pelleily menee koko ajan eteenpäin, ihmisille myydään kaikenmailman skeidaa-ruokana. Taas otsikoissa kauppiaiden, ravintoloiden kusetus vanhan, pilaantuneen ruuan myymisestä asiakkaille! Luvat pois ja sakot suuriksi, loppuisi tämä vedätys. On se prkle jos en voi luottaa edes lihatiskiltä ostamaani, rafloissa syömiini. Onko ahneus näin pitkällä? Nyt se taho kelle tämä asia kuuluu töihin ja kulut maksaa kaupat, ravintolat ja myyjät yleensä-itse. Prosessoiutua ruokaa myydään koko ajan ja kuumennettaessa siitä syntyy ihmiselle vaarallisia kemikaaleja. Kuka hel sallii tämän, eu vai?
KAUPAN PÄÄLLE LUUSTA PURISTETTUA LAMMASTA, UPEETA EU. KONTROLLISSA OLEVATA SUURTUOTTAJALTA.