PARAHIMMAT KYLÄPÄÄLLIKÖT
Arvasittaki varmahan, notta tarkootan Keskustapualueen, eli oikiammin Maalaasliiton kenttäorkanisaation kyläkohtaasia puuhamiähiä. Aattelin ensin, notta pränttään Vanhasen Tatulle pualustuspuheenvuaron, mutta meirän kunnan Nelivetoneuvoston tyävaliokunnan Alakio-opistos viisastunu puheejohtaja Oskari tyrmäs mun aatokseni. Oskari sanoo, notta jos meet pränttäämähän siitä asiasta, oot Vanhasen Tatun kans viälä kevätkylyvöjenki aikahan Vaasanlinnas, eikä siällä auta eres pualueen vehriäänen jäsenkirjakaan.
Olokohon. Pränttäänki täs teille kyläpäälliköölle vaalimateriaaliks meirän kunnan ylimmäs torellises päättäväs elimes , Nelivetoneuvostos tehryn tutkimuksen pualueen jäsenistä ja kannattajakunnasta. Täs tutkimukses saarun tiaron perusteella jaettihin pualueen jäsenet ja kannattajat viitehen ryhmähän seuraavasti:
Ryhymä 1 ( paras A luakka )
Talonpoikaas sääryn jäsenet, jokka omistaavat vähintäänki 100 hehtaaria vilijeltyä maata. Korkiaottaasia ulukomuaroltasa ja vilijellyn pinta-alan määrä osoottaa kykyä suaranaasiin innovaatioohin. Ovat ollehet tilaisuures päästä vähintäänki maakunnallisiin luattamustehtäviin.
Ryhymä 2 (A luakkaa )
Talonpoikaas sääryn jäläkelääset suarahan alenevas poloves. Omistaavat alle 100 hehtaaria vilijeltyä. Meleko korkiaottasia muaroltasa ja vilijelty pinta-ala osootta, notta kykenöövät aattelemahan. Perinet tärkiöötä luattamustehtäviä.
Ryhymä 3
Eivät suarahan polveuru erellisistä, muttovat isooja kihooja valtionapulaitoksis, kunnas tahi ainaki kuvitteloovat olevasa jonku sortin porvaria. Toimiivat vähintäänki kunnallispolitiikas, tahi pualueen puuhamiähinä isoos kylis. Saattaavat omistaa tilikun maata ja asiaa korostaakseen ovat keskustalaasia. Saattaavat kyetä aattelemahan, jos ittellä tarve hyätyä pualueen toiminnasta.
Ryhymä 4
Muutoon sama ku erellises kohras, muttovat piänepiä kihooja ja usiammin kunnas tyäs. Saanehet tyäpaikkasa pualueen jäjestelyys. Tärkiöötä tekemähän pualueelle pikku palaveluksia, notta säilyttäsivät tyäpaikkasa. Ulukomuarosta ei tiäteellistä näyttöä. Ainaki itte luuloovat pystyväsä aattelemahan, vaikkeivät yleensä omistakkaa maata.
Ryhymä 5
Rengit, piiat, maatalouslomittajat ja muut tyhymät ruunarit, jokka kuvitteloovat hyätyväsä pualueen kannattajuuresta ja jokku jopa jäsenyyrestäki. Näiton lukumäärääsesti yhtä palajo ku muita ryhymiä yhteesä. Pualue ei tarvihte näitä ku äänestäjinä ja maksajina. Näitä pitää muistaa kehua komiooks ennen vaalia kaikis kekkeriis ja kyläkaupas, notteivät oo masennuksen tilas vaalipäivänä. Ulukomuorosta voi sanoa, notta ovat väsynehiä.
Täs kyläpäälliköölle tiaroks meirän pikaasesti tekemän tutkimuksen tulokset. Tutkimukses ei ollu mukana enklantilaista asiantuntemusta, muttta se on tairolla tehty. Oskari oli mukana. Voitta hyäryntää tutimusta vapaasti vaalityäs.
Enempi en ny joura pränttäämähän. Lähren rehuntekohon ja puimahan. Huamenna luen taas Ilikkaa tuata maan parahinta ja raikkahinta meeriaa, jos on totuus joka plaris.
Kyläpäälliköölle tiarote
3
285
Vastaukset
- Late
Kyllä mua ainakin auttoo veheriäänen jäsenkirija Vaasan linnas. Kai muistanette, notta mä pääsin vapahaksi ennen EU-vaaleja ja muutin Helsinkiin.
Mä pärjäsin hyvin Vaasas, ku sanoon, notta mä oon kepulaanen. Sain käyrä netissä ja muutoonkin henkilökunta suhtautu mukavasti, ku tiesivät, että kepulaaseen voi aina luottaa.- Kauhavan valtesmanni
lait ku reheellisil ihimisil!
Sellaasilla, jokka kulukoo vapahal jalal.
Veheriääset kirijaaset auttaavat pelekästänsä muurien sisäpualella, sielä ku on kaikilla sellaaset kirijaaset.
Eihän ne muutoon oliskaan sisäpuolella.
Sun on paree siellä Helsingi humuus olla mainoostamatta kepulaasuuttas, sun tarttee ny muistaa, notta sä oot reheellises maalimass, ekkä Vaasan Linnaas!
- (0)
oli minkä ajatusmaailman kannattaja tahansa. On sen verran nasevaa ironiaa, että mallia saa otta moni. Varsinkin Oiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."422106Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1701878- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711140- 91895
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73879Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78839Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54681