Maailmassa on kaksi paholaista uskonto ja raha. Tyhmyydellä ja tietämättömyydellä on ihmisiä tuhansii vuosia ohjailtu. tätä uskonnot käyttää hyväkseen. Raha on pilannut taiteet ja urheilun ja kaiken muun. Ihmisil ei oo muuta taivoitetta ku rikastuu vitusti. Porvarit tavoittelee toisten porvareiden omaisuuksia. Näistä syistä syntyy sotia. Kuten myös eri uskonnon harjoittajat keräävät massii, Mihin?
Paholaiset
12
746
Vastaukset
- Verna
joka on unohtanut, että uskonto luetaan tieteiden ja taiteiden lisäksi kulttuuriin kuuluvaksi. Se, joka pitää uskontoja paholaisena, pitää ilmeisesti myös sitten taiteita sellaisena ja hyväksyy vain tieteet kulttuurin osaksi.
Sotia syntyy siksi, koska ihminen on lajina aggressiivinen. - Gonzales
Sosiaalipsykologi Erich Fromm muistaakseni oli sitä mieltä, että mammona käsitteenä juontaa muinaishebreasta ja tarkoittaa pirunpaskaa.
Ihmiset sitä tavoittelevat henkensä edestä, koska kuvittelevat siten löytävänsä onnen.
Näin on kurjaan jamaan jutut kehittyneet rakkauden puutteessa.- Verna
vai pirunpaskaksi Erich Fromm on selittänyt mammonan. Pidän Erich Frommia arvossa, mutta tuossa asiassa hän kyllä taitaa puhua pelkkää potaskaa tai sitten sinä muistat täysin väärin.
Otavan Iso tietosanakirja selittää sanan näin: mammona ( aram. mamon = rikkaus ), omaisuus, eritoten rikkaus ihmisen epäjumalaksi ajateltuna. - evp luterilainen
jossain, että jos kaikki ihmiset olisivat aivan pikkuriikkisen verran ystävällisempiä toisiaan kohtaan, niin tämä maailma olisi paljon paljon parempi paikka elää.
- Gonzales
Verna kirjoitti:
vai pirunpaskaksi Erich Fromm on selittänyt mammonan. Pidän Erich Frommia arvossa, mutta tuossa asiassa hän kyllä taitaa puhua pelkkää potaskaa tai sitten sinä muistat täysin väärin.
Otavan Iso tietosanakirja selittää sanan näin: mammona ( aram. mamon = rikkaus ), omaisuus, eritoten rikkaus ihmisen epäjumalaksi ajateltuna.Olisikohan tuon Fromm veitikan vaikutusta, että olen viehtynyt jossainmäärin paradoksaaliseen ajatteluun.
Jos Otavan Iso tietosanakirjakin selittää mammonan epäjumalarikkaudeksi, eikö se silloin voisi olla juuri vaikkapa pirunpaskaa?
Ihminen onneaan tavoitellessaan rikkaudesta, saakin juuri sitä päinvastaista? - niin
Gonzales kirjoitti:
Olisikohan tuon Fromm veitikan vaikutusta, että olen viehtynyt jossainmäärin paradoksaaliseen ajatteluun.
Jos Otavan Iso tietosanakirjakin selittää mammonan epäjumalarikkaudeksi, eikö se silloin voisi olla juuri vaikkapa pirunpaskaa?
Ihminen onneaan tavoitellessaan rikkaudesta, saakin juuri sitä päinvastaista?Ihmisen osa!
- Gonzales
niin kirjoitti:
Ihmisen osa!
Taitaa olla noin ainakiin 99:ssä tapauksessa sadasta tai kenties vieläkin huonommalla suhteella.
Ongelma on siinä, että kunkin sukupolven on tultava toimeen edellisen sukupolven antamilla eväillä.
Tällä periaatteella ei maalia löydy, jos on kerran eksytty.
- Minä
> Maailmassa on kaksi paholaista uskonto ja raha <
Sanoisin että Maailmassa on kaksi asiaa uskonto ja raha.
> Tyhmyydellä ja tietämättömyydellä on ihmisiä tuhansii vuosia ohjailtu. tätä uskonnot käyttää hyväkseen <
Näin valitettavasti on. Ihmiset uskovat kaikenmaailman hömppään koska ovat laiskoja ottamaan tosiasioista selvää. Jotkut "viisaat" kansankiihoittajat osaavat ottaa rahat pois näiltä tyhmiltä uskovilta. Kaikki kunnia heille.
> Raha on pilannut taiteet ja urheilun ja kaiken muun. <
Minusta raha on vain ihmisten keksimä kaupankäynnin väline. Keksi itse parempi.
> Ihmisil ei oo muuta taivoitetta ku rikastuu vitusti <
Tämä on arvokysymys. Miksi pitäisi tehdä näin?
> myös eri uskonnon harjoittajat keräävät massii, Mihin <
Tämän minäkin haluaisin tietää. Tietääkseni yksikään uskonto, kirkko, tai lahko ei ole ilmoittanut olemassaolonsa perustaksi rahankeruun.=kertonut totuuden.
Tästä syystä en ole näiden kelkkaan lähtenyt. - prkl
Eivät uskonto ja raha ole mitään muuta kuin välineitä, joilla se todellinen satan, ihmisen ahneus, pyrkii tavoitteisiinsa. Sodat soditaan aina pohjimmiltaan vallan tai vaurauden vuoksi, ja valtaa ja vaurautta halajaa ihmisen pohjaton, loputon ahneus, jota ei saa kylläiseksi koko maailma. Ja mikä kamalinta, tuota ahneutta tunnutaan suorastaan ihannoitavan nykypäivänä.
- niinpä
nykyään ahneutta kutsutaan taloudellisten realiteettien tajuksi.
- aWW
>
raha ei ole pilannut yhtään mitään, maailma ei toimisi ilman rahaa.
>
minulla no muitakin tavoitteita kuin rikastua, esim. minä en opiskele ohjelmointia rahan takia - Jason Dax
Taas joku valittelee rahan olemassaoloa. Totuus on, että raha ei tee onnelliseksi, vaan rahalla saatavat tavarat ja palvelut. Minut tekisi onnelliseksi baarikaappi, viinikellari, Snelmanninkadun kämppä Jugend-sisustuksella. Sen jälkeen voisi vain nauttia olemassaolostaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3716677Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483906Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava341480Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard321239Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2101128- 981101
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue18966- 52940
- 56896
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v9867