Luovuin uskosta.

Ei ollut sittenkään minua varten.
Liikaa ristiriitoja ja väitteitä ilman todisteita.
1479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Älä ihmisten takia luovu uskosta.
Lue evankeliumeja, joissa Herra Itse sinulle puhuu. Uskosta saa todisteet Jumalan kansa.
Jumala lupaa olla kansansa kanssa lopuun saakka. Merkit seuraavat uskoa. Ei niitä ulkopuolella olevilla ole, eikä niistä voi todistaa ulkopuolella oleville.
Usko Sanaan, ota Sana vastaan ja näe, että merkit alkavat seurata uskoasi. Usko on suurin lahja, mitä ihmiselle koskaan tarjotaan. Usko muuttaa kaiken. Se muuttaa ihmisen rauhalliseksi, iloiseksi, rohkeaksi ja rakastavaksi. Ota ihmeessä vastaan kutsu ja ala ahkeroida Herran tuntemiseksi. Kuuntele ja lue Evankeliumeja, sillä vain Evankeliumin kautta syntyy Jumalan lapset.

Äänestä
  • En usko Sanaan enkä usko että Jumalalla on ollut mitään tekemistä koko kirjan kanssa.
    Näin se nyt vaan on. Satuja ne taita olla.

    Äänestä

  • Hyvästi Jumala kirjoitti:

    En usko Sanaan enkä usko että Jumalalla on ollut mitään tekemistä koko kirjan kanssa.
    Näin se nyt vaan on. Satuja ne taita olla.

    Pyydä uskonlahjaa. Se lahja on välttämätön, jos tahtoo uskoa:) Raamattu on totta. Kaikki on syntynyt Jumalan Sanan kautta ja pysyy pystyssä vain Sanan kautta. Joka ei usko Sanaa, kaatuu.

    Minäkin olen saanut pysyä vapaudessa, rauhassa, ilossa, rohkeudessa vuodesta 1985 lähtien. Jumala on pitänyt minusta huolen. Olen saanut tulla tuntemaan Herran. Jouduin käymään kovan koulun läpi ennen Herran tuntemista, mutta se kuuluu uskon tien vaeltajille. Pakanoillekin on annettu parannuksen tie. Ensin on kuljettavat tuota tietä. Sen jälkeen alkaa Pyhä Tie, jossa on vapaus, rauha ja kaikkinaiset hyvät Jumalan annit.

    Äänestä

  • Hyvästi Jumala kirjoitti:

    En usko Sanaan enkä usko että Jumalalla on ollut mitään tekemistä koko kirjan kanssa.
    Näin se nyt vaan on. Satuja ne taita olla.

    Tälle Pyhälle Tielle Jumala nostaa omansa. Heidät, jotka on sovittanut. Tällä Tiellä murhe ja huokaus pakenee.
    Jesaja 35
    1 Erämaa ja hietikko iloitsee, aromaa riemuitsee ja kukoistaa kuin lilja.
    2 Se kauniisti kukoistaa ja iloitsee ilolla ja riemulla. Sille annetaan Libanonin kunnia, Karmelin ja Saaronin ihanuus. He saavat nähdä Herran kunnian, meidän Jumalamme ihanuuden.
    3 Vahvistakaa hervonneet kädet, voimistakaa horjuvat polvet.
    4 Sanokaa hätääntyneille sydämille: "Olkaa lujat, älkää peljätkö. Katso, teidän Jumalanne! Kosto tulee, Jumalan rangaistus. Hän tulee ja pelastaa teidät."
    5 Silloin avautuvat sokeain silmät ja kuurojen korvat aukenevat.
    6 Silloin rampa hyppii niinkuin peura ja mykän kieli riemuun ratkeaa; sillä vedet puhkeavat erämaahan ja aromaahan purot.
    7 Hehkuva hiekka tulee lammikoiksi ja kuiva maa vesilähteiksi. Aavikkosutten asunnossa, missä ne makasivat, kasvaa ruoho ynnä ruoko ja kaisla.
    8 Ja siellä on oleva valtatie, ja sen nimi on "pyhä tie": sitä ei kulje saastainen; se on heitä itseänsä varten. Joka sitä tietä kulkee, ei eksy-eivät hullutkaan.
    9 Ei ole siellä leijonaa, ei nouse sinne raateleva peto; ei sellaista siellä tavata: lunastetut sitä kulkevat.
    10 Niin Herran vapahdetut palajavat ja tulevat Siioniin riemuiten, päänsä päällä iankaikkinen ilo. Riemu ja ilo saavuttavat heidät, mutta murhe ja huokaus pakenevat.

    Äänestä

Aloitukseen vastaus.



Kuis sinä olet voinut luopua uskosta, kun et ole edes suusi tunnustuksen mukaan ollutkaan uskossa.

Usko ei ole jokamiehen, eli usko on uudestisyntymisen kautta Jumalan Hengen työ, ei kirjapäätelmiä.

Ei kannata sekoittaa asioita ja puhua sen pohjalta jostain luopumisesta.

Äänestä

Tässä ketjussa jo joku ehti kertoa sinulle että et ole luopunut uskosta.
Minulle tuli sama ajatus kun luin aloituksesi. Uskoon tullut ei vaadi
todistuksia. Hän on itse todistus ja Pyhä Henki todistaa hänen hengessään
että hän on Jumalan lapsi. Ei sitä tarvitse kysellä naapurilta olenko
Jumalan lapsi vai en. Sen tietää. Vain Jumalan lapsi voi luopua uskosta.
Sinä todennäköisesti et ole koskaan ollut uskossa. Taisit vain provoilla.

Äänestä

helluntaioppi on täynnä ristiriitja joka ikisestä asiasta, on niin montamieltä kuin on vanhemmistossa jäseniä ja sitten vielä saarnaajilla omat näkemykset. ei ihme että moni saarnaaja on siirtynyt kirkon pastoriksi . monet seurakuntalaiset ovat jättäneet lahkon vaikka vanhemmisto on heitä uhannut helvetillä

Äänestä
  • Ei kannata liittyä helluntailaisuuteen.

    Äänestä

  • kö se..
    Jokos olet avannut kirkkosi oven olisi hyvä käydä siellä senkin jälkeen kun vesitipalla tulit autuaaksi !

    meneppäs heti jo ensi sunnuntaina kuulemaan pastoriasi hopihopi !

    Äänestä

  • Oho untako näit tuollaista !?

    Äänestä

  • samaa mieltä kirjoitti:

    Ei kannata liittyä helluntailaisuuteen.

    Helluntailaisuutta on kadonneet hengelliset johtajat. Keskenkasvuiset pyrkivät opettajiksi. Tälläkin palstalla saamme nähdä, miten aikuiskastetut pilkaavat muita. Sitä ei juurikaan tapahdu muiden toimesta. Eenokkia lukuunottamatta. Eenokki on yhtynyt aikuiskastettujen ilkeyteen, mutta syytä sille ei ole tiedossa.
    Aikuiskastetun vaikka murhaisivat muut hengellisesti, jos se on mahdollista, puolustaessaan omaa puoluettaan. En koskaan menisi helluntailaisuuteen. En anna sille mitään hengellistä arvoa käytyäni lukemassa tätä palstaa.

    Äänestä

  • No joo, sama virsi jatkuu, eli ei uskoontullut vain valittaa omia valituksia.

    ts. henki tunnetaan, mikä puhuu.

    Äänestä

Joo, ei ihmisten takia kannata uskosta luopua. Jos minäkin niin tulkitsisin, että maamme kristillisyys on yhtä kuin parin-kolmenkymmenen äärivanhoillis-israelmielisten netissä kiljuva kökköfanittajalössi niin olisin jo aikoja luopunut uskostani mutta suojeleehan Jumala moraalisia periaatteitaan ja pitää huolen siitä, että ENEMMISTÖ maamme kristityistä tukee palestiinalaisia!

Kirkon Ulkomaanapu;
http://www.eappi.fi/

Fida:
http://www.fida.info/tyomme/kummilapsityo/kummikohteet/lahi-ita/palestiinalaisalueet-gazan-majakka-koulu/

http://www.rauhanpuolustajat.fi/lahi-ita/suoma/fida.html

Patmos
Arabiapu Länsirannalla, Raamattukoulu- ja seurakuntatyö. Rami Fellemon ja Nimeh Louhivuori Palestiinassa.

HYVÄ!

Äänestä

En tiedä, mikä on aloittajan tilanne, mutta mielestäni on ylimielistä väittää, ettei hän ole voinut ollakaan uskossa, mikäli nyt on uskonsa menettänyt. Totta, että uskossa jo oleva ei kaipaa enää todisteita, mutta silloin kun epäilyt kasvavat ja uskonsa menettää, alkaa uudestaan kaivata niitä todisteita, joita ennen uskoontuloa kaipasi. Mieleen voivat tulla ihan ne samat vanhat peruskysymykset, joihin jo aikoinaan koki saaneensa vastaukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvästi Jumala kirjoitti:

Ei ollut sittenkään minua varten.
Liikaa ristiriitoja ja väitteitä ilman todisteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu