Uskonratkaisu on kuitenkin henkilökohtainen sanovat uudestikastetut, mutta mitä he puhuvatkin uskosta on väärää turmiollista harhaoppia..
Uudestikastetut joita me kutsumme lahkolaisiksi sanovat: jotkut löytävät Jeesuksen itse, mutta jotkut tarvitsevat myös muita ihmisiä, kertomaan, kuinka ihmisiä uudesti alhaalta lahkoissa uudesti kastetuille ihmisille, opetetaan kuinka pelastua.
Jotkut myöntävät olevansa kaikilta osilta "vajaita" eivätkä voi itseänsä pelastaa, ilman Kristusta, He liittävät Kristuksen heidän opillisiin käsityksiinsä, jota he kutsuvat "paketiksi" koska eivät kykene yksilöimään Jumalan tekoja Kristuksessa.
Pelastuksesta he omistavat itse tehdylle päätökselle joka pitää heidän mielestään "ottaa vastaan". Lutherilaisuudessa Jumala vanhurskauttaa, ottaa vastaan. Herra päättää kenet ottaa vastaan,eikä ihminen, mutta huonosti käy nk. itseuskoisille kun luulevat "hengen" heille antaneet erilaisissa käsityksissä, poikkeavissa uskomuksissa kehittyneen valheellisen totuuden.
Uudestikastetut joita me kutsumme lahkolaisiksi sanovat: jotkut löytävät Jeesuksen itse, mutta jotkut tarvitsevat myös muita ihmisiä, kertomaan, kuinka ihmisiä uudesti alhaalta lahkoissa uudesti kastetuille ihmisille, opetetaan kuinka pelastua.
Jotkut myöntävät olevansa kaikilta osilta "vajaita" eivätkä voi itseänsä pelastaa, ilman Kristusta, He liittävät Kristuksen heidän opillisiin käsityksiinsä, jota he kutsuvat "paketiksi" koska eivät kykene yksilöimään Jumalan tekoja Kristuksessa.
Pelastuksesta he omistavat itse tehdylle päätökselle joka pitää heidän mielestään "ottaa vastaan". Lutherilaisuudessa Jumala vanhurskauttaa, ottaa vastaan. Herra päättää kenet ottaa vastaan,eikä ihminen, mutta huonosti käy nk. itseuskoisille kun luulevat "hengen" heille antaneet erilaisissa käsityksissä, poikkeavissa uskomuksissa kehittyneen valheellisen totuuden.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Miten selität nämä seuraavat Raamatun kohdat:
Matt. 3:2
Tehkää parannus, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle.
Uusi käännös: "Kääntykää” (kreik. metanoeite, perusmuoto metanoeo, noeo = ajatella, meta = toisin, muuttaa ajatustapansa, muuttaa mielensä, katua, kääntyä)
Mark. 1:15
Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi. (Jeesuksen omat sanat.)
Uusi käännös: ”Kääntykää ja uskokaa hyvä sanoma!" (kreik. metanoeite) (Mark
tähkis:
Matt:3:2. Miten sinä voit tehdä parannuksen???
-kääntykää, sinä voit kääntyä sinä voit muuttaa ajatustapaasi???
Mark. 1:15. Sinä voit tehdä parannuksen???
Sinä voit ja kykenet uskomaan Evankeliumin???
Uusi käännös: sinä voit kääntyä ja uskoa hyvän sanoman???
Kaikki mitä sinä "voit" tehdä on syntiä ja helluntailaisuutta.
koetelkaa usko jne . helluntaioppi on harhaoppi
Kyllä helluntailaisuus täyttää raamatun mukaan harhaoppisuuden, joka vain saa uusia ilmenemismuotoja sen jäsenissä.
(paholaisen jäsenet)
millä SINÄ sen koettelet . etukuormaajallako vaiko talikolla !
Valitettavasti näin on. Miten voit kuvitellakaan tuollaiella omahyväisellä Raamatun tutkimisella pelastuvan
Hyvä että tunnustat kempelesittäin että helluntailiike on harhaliike.
Jos sinä Eenokki tarkoitat esitellä luterilaisuutta hyvässä valossa ja mainostaa sitä oikeana uskona ja samanaikaisesti haukut ja suorastaan häpäiset muita seurakuntia ja niiden uskovia ja ennen kaikkea helluntailaisia ja helluntailaisuutta, sinä mielestäni teet hallaa luterilaisuudelle. Sen sijaan että sinä saisit lukijat ajattelemaan negatiivisesti helluntailaisuudesta, sinä mainostat helluntailaisuutta. (Me helluntailaiset emme tarvitse sinun "mainostamisasi"). Jos heluntailaisuutta haukutaan paljon, se herättää lukijassa epäilystä että ehkä se onkin Jumalasta jota paljon solvataan.
Jos minä olisin pinttynyt luterilainen ja uskoisin sen olevan oikea usko, minä kuitenkin nyt kyseenalaistaisin luterilaisuutta luettuani sinun toisia seurakuntia ja niiden uskovia herjaavia kirjoituksia. sinä et ole hyvä luterilaisuuden edustaja palstalla. Asialliset kritiikit ovat eri asia kuin sinun esittämäsi jatkuvat herjaukset. Minä luterilaisena uskovana häpeäisin sinun kirjoituksiasi. Onneksi olen helluntailainen.
En minä ketään häpäise vaan väärät opit selityksineen tuomitsen armottomasti. En tuomitse sitä joka ei tiedä jostain opin asiasta. Sellainen ei ole harhaoppinen ja myönnän kyllä että helluntailainenkin voi pelastua samoin katolinenkin.
Helluntailaisten on muututtava ja tultava valoon ja sen opin seuraajaksi joka varmasti vie perille.
En minä ketään luterilaiseen kirkkoon ole taluttamassa enhän kuulu itsekään sinne saati että kuuluisin luther-säätiöön vaikka sinne on hyväksytty.
Lutherilaiset kunnioittavat minua eikä nykyään kukaan(lahkokarismaattinen) uskalla aukoa kitaansa.
Kyllä näköjään sanan säilä on osunut kohteeseensa kun noin kiukkuinen ukkeli vihansa vimmansa kommentoi. ps. menikö tämä päivä ilman syntiä?
Meneppäs siitä koloosi taas !
* Sinä eenokki 12, et edes huomaa omaa tyhmyytäsi ! Jokainen oikeasti uudestisyntynyt tietää sen sisimmässään, koska silloin saadaan , ja ihan Raamatun mukaan, Pyhän Hengen sinetti , joka säilyy siellä Herran ilmestymsien päivään saakka, silloin usko muuttuu näkemsieen, niin se sinetti on todellisuutta iäti, koska se on PH: sinetti, se ei voi kadota minnekkään eikä koskaan !
* Sinä solvaat ja nimittelet itse Herraa, kun muita, varsinkin helluntailaisia haukut, aika rumastikkin monesti, mieti vähän, ennen kuin annat lihallisedelle ilkivallesi periksi, mitä suusatasi päästelet, ne on sammakoita syvyydestä, ja sinä lankeat niiden komentoon. Vai kuvitteletko , että Pyhä Henki on saastasi takana?
* " Ei se, mikä menee suusta sissän, saastuta ihmistä, vaan se, mikä tulee suusta ulos." Jeesuksen omaa sanaa !
Kyllä minä löydän tyhmyyttä ja taitamattomuutta itsestänikin. Mohikaanista löydän sitä ihteänsä monin verroin enempi ja siksi tunnen olevani palstalla uskonpuhdistaja, jolla on paljon sanottavanaan h-laisille, joiden kiukku on nostatettu myrskyämään h-palstalla.
Kaiketi tarkoitit sinetillä pelastusvarmuutta????
Se minulla on eivätkä "öiset syöjättäret" kommunistit ja ateistit sun muut nimikristityt ja eräs lahko jota kutsutaan h-lahkoksi saaneet saaliikseensa.
Oppini on Jumalan ja en usko kirjoittavani väärin onhan harhaoppisille sanottava samoin kuten Jeesus fariseuksille. Samoin Paavali kirjoitti sen ajan lahkolaisille ankarin sanoin.
Oppini on taivaasta oikeaksi todistettu(minulle) vastaan lahkokarismaattisia.
Oletko sinä Mohikaani uudestisyntynyt helluntailainen.
Kyllä se on niin että kukaan ei itse uskollaan itseään pelasta, Kristus se on joka pelastaa sekä luterilaisen että helluntailaisen!
Kyllä se näin on, mutta on vaarallista vaihtaa "junaa" joka on viemässä matkustajia kuumaan paikkaan.
Sinähän sen tiesät, hyppää pois, jos tulee vastamaa, ja vauhti hiljenee, ette suistu rotkoon !
Kannattaako sitä muiden uskoa mittailla ja tarkastella, varmaan siinä omassa uskossasi on ihan tarpeeksi mietittävää, onkohan se oikeaa vai väärää.
Ei ole oikein määritellä kenenkään uskoa.On väärin sanoa myös jotain uskovaista nöyräksi.
Sydämeen emme näe ja Jumala joka tuomitsee sydämen laadun mukaan näkee ja vaikuttaa tai on vaikuttamatta uskovissa ja siitä voimme jotain nähdä.
Usko on vain uskoa - onneksi.
Tässä on uudestikastajille ja :
♥ Tämä on Sinulle, joka et vielä ole uskossa Jeesukseen:
http://youtu.be/RDwSpN71wIo
Kuuntelin vain vähän antamaasi videolinkkiä, mutta kuuntelen myöhemmin loppuun, joten en ole vielä aivan jäävi arvioimaan tätä kokonaisuudessaan.
Mutta ainakin yhteen asiaan kiinnittyi huomioni videon alussa; "minä aion nyt ottaa vastaan Jeesuksen". -Jeesushan kutsuu ihmistä kaksi tai kolme kertaa, jolloin kutsuun olisi vastattava. Jos silloin ei kutsua ota vastaan, ei voi muulloin päättää sellaisen kutsun vastaanottamisesta, mitä ei silloin ole. Eli Jos Jumala ei kutsu, ei ihminenkään voi tehdä "ratkaisua". Olen kuullut helluntailaisuudessa juuri tästä ratkaisun tekemisestä. Mitä merkitystä sellaisella ratkaisulla on, jos ei ole valittu eikä Jumala kutsu?
luterilainen kirkko ja sakramentit ! enough said!
Luterilaisuuden pilaa nämä pakanalliset sakramentit =)
Itsekkin näin pakana uskossa luterilaisena osaan sanoa, jotta ei ole raamatusta sakramentit. sakramentti sanakin tarkoittaa mysteeriä.
Do your own research,,,
Meille lutherilaisille tunnutaville uskoville on selvää uskomisen aihetta että Kristus itse on läsnä ehtoollispöydässä.
Kun sen on omin korvin kuullut rukouspyyntönä on helppo uskoa mitä kuuleekin Herralta ja tunnustaa myös lutherilaisen opin ehtoollisesta olevan tosi.
Olet hölmö suunsoittaja ja kaiken terveen Kristillisen elämän vääristelijä.
Selittääkö tuo vuodatuksesi avauksesta opilliselta kannalta katsottuna mitään?
Pisamanaama on kovin puutteellinen ja kaukana oikeasta uskosta. Pisamanaama katselee ihmisten tyttäriä takarivistä uneksien mutta turhaan.
On siinä huuliharppu.
Mitenkäs Eenokki on sinun pelastuksesi laita, jos et ota armoa vastaan?! Kuinka turhaksi teetkään Pyhät Kirjoitukset ja Sovintoveren!
Tätä vastaan olen edellä ja myös aiemmin perinpohjaisesti osoittanut, että sellainen voima, kuten hurmahenget opettavat eli valmistautuminen armon vastaanottamiseen, vapaalla tahdollaan, ratkaisuna. ottamalla pelastus vastaa.Tällainen väärä harhaoppinen käsitys uskoon tulosta on hyljättävä. Se nimittäin pelastus ei ole peräisin meidän omista luonnollisista kyvyistämme vaan yksinomaan Pyhän Hengen vaikutuksesta.
Ja harhaoppisten uskoessa omia julistettuja valheita pitäytyessään niissä itsepintaisesti ei anna pelastusta, henkeä eikä elämää kunnes palaavat uskossa ja katumuksessa sanaan jonka ovat hyljänneet. Näin hereetikotkin pääsevät meidän lutherilaisten kanssa iloitsemaan pelastuksesta ja omistamaan Pyhän Hengen lahjoja sen mukaan kuin Pyhä Henki niitä antaa.
Rakennat suuren olkikuhilan ja sitten rakennat omatekoisen panssarivaunun jolla hyökkäät tätä hirviötä vastaan.
mitä sanot siihen kun Jeesus suurena iimeisenä päivänä huusi mm, joka janoaa, tulkoon ja juokoon !
kuka siinä oli minkäkin voimanlähteeni ja kenelle jäi vastuu lopputuloksesta !
Kukaan ei voi otaa vastaan, jos Jumala ei kutsu. Mutta jos Jumala kutsuu, oletko niin veltto, että et sano kyllä Jeesukselle! Sinähän tuolla koroitat itseäsi etkä Kristusta!
Et näköjään pysty luopumaan itsestäsi ja kaikesta mikä pitää sinuakin perkkkeleen omana.
Jotka nyt ottivat kutsun vastaan... Oletko lukenut Raamattua vai ollut jonkun gurun opetuslapsena? Suosittelisin kuuntelemaan Jeesusta enemmän kuin ihmistä!
Kykenetkö minkäänlaiseen ajatteluun vai onko ainoa vaihde sinulla tuo suunsoitto ja sammakoitten jakaminen.
Tässä sanomaa uskossa oleville Jumalan rakkaille:
http://www.youtube.com/watch?v=S_QpVEkYEbs
Miten Eenokki ymmärtää sen kun Raamatussa puhutaan Elämän kirjasta. Jumala pyyhkii joidenkin nimet sieltä pois. Sinun oppisi mukaan siellä olisi alunperinkin vain valittujen nimet? Miksi niitä sitten pyyhittäisiin, sehän tekisi Jumalasta erehtyväisen, ja erehtyväinen Hän ei ole.
Olisiko silti niinkuin Raamatussa lukee, eikä sen mukaan mikä ihmiselle näyttäisi olevan kulloinkin edullista! Tee parannus ja usko evankeliumi.,se on ilmaiseksi tarjolla, ja niin pelastuvat ne jotka sen uskovat. Jeesuksen veri pesee pois synnit, ja He saavat tulla Jumalan lapsiksi. Usko on Jumalan lahja niille jotka ottavat sen vastaan. Ne, jotka eivät siitä huoli, eivät pääse siitä myöskään osalliseksi. Sitä kutsutaan ylpeydeksi, ja lopulta kadotukseksi!
Onko Kristus sinun elämäsi Herra?
Tee parannus ja usko evankeliumi.,se on ilmaiseksi tarjolla, ja niin pelastuvat ne jotka sen uskovat
Eli nostat omat ajatuksesi Jumalan Sanaa korkeammalle? Ei ole Eenokki hyvä tuo!
Jospa lukisit enemmän Raamattua. Kuuntelemalla oppii enemmän kuin puhumalla.
Kuten kirjoitit, usko on Jumalan lahaja. Usko annetaan,sitä ei voi ottaa.
Totta kirjoittaa nimimerkki Voi1.
Tässä vahvistusvideo sille:
http://www.youtube.com/watch?v=RDwSpN71wIo
Tuo olikin tosi selkeä video! Tuo kannattaisi kaikkien katsoa!
Eenokille ei kannata vastat amuuta kuin korkeintaa päivää ja hyvää yötä.
on niin pihalla kuin pakettipelto.
Jumala iloitsee omistaan, jotka pyrkivät olemaan raitishenkisiä kristittyjä.
Olla raitishenkinen kuten Eenokki ja pyrkimällä olla jotain muuta kuin raitishenkinen on h-laisten pyrkimys.
Niitä varjoja..pilviä on joskus esteenämme, me emme siksi aina näe koko totuutta. Kyllä uudestisyntyneitä on ihan varmasti joka puolellamme, ei ole rajoja seurakuntien välillä, ei voi ollakaan koska on sama Jumala kaikilla.
Sulle tään laulun myötä Eenokki 12 siunausta!
http://www.youtube.com/watch?v=EC-DC3U1C5A
Kiitti tomis. Niitä varjoja ja niiden mukana liikkuvia olentoja emme näe selvästi ja harvoin joku näkee..
Minä olen kyllä sellaisen nähnyt ja se piti minua Jeesuksen omana ollen varovainen ettei poikennut siitä mitä sille oli edeltä sanottu(etten kuoloon kangistuisi pelosta)
Oppi on Jumalan ja sen pitäisi olla sama. Kyllä Jumala muuttaa ajatuksia ja vääriä opillisia käsityksiä ja ainakin minä olen ollut herkkä muuttamaan käsityksiäni, mikäli olen havainnut jotain väärää itsessäni.
Valtakunnan evankeliumia saarnataan .
Ollaan samaa mieltä että Jeesus pelastaa, mutta uudestikastetut opettavat pelastusta siten että Jeesus ja siihen liittyvä ihmisen osuus.
Jätän näin opettavien nimet mainitsematta koska se saattaisi johtaa yleiseen kalabaliikkiin.
>Uskonratkaisu on kuitenkin henkilökohtainen sanovat uudestikastetut, mutta mitä he puhuvatkin uskosta on väärää turmiollista harhaoppia..<
Jos oikein tarkkoja ollaan, niin tuossa sinun mielipiteessäsi on hitusen totuutta. Aikoinaan ihmettelin , mutta nyt jo ymmärrän kun helluntaipaimen kehoitti lausumaan perässä hänen kertomansa sanamuodon uskoontulemiseksi.
Niin, ihmettelin siksi kun JUMALA oli jo tehnyt minuun uskon eli olin jo uudestisyntynyt ja toisaalta paimen ymmärsi miten nyt vasta tulen uskoon kun luen sen loitsun/kuin vastaava vauvakaste rituaali.
Niin, totuus on kun JUMALA tekee ihmiseen uskon, niin ihmisen osa on vain havainnoida tämä itsestään ja piste. Kaikki vauvakaste rituaalit tai loitsut tai käden nostot ovat turhia ihmisen tekemiä rituaaleja.
Helluntailaisuus on rituaaliuskontoa josta ei ole kaukana ihmisuhrit. He kyllä ovat alusta saakka uhranneet kastetut lapset riivaajilleen, jotka myös vihaavat lapsia ja lapsenmielisiä tosi lutherilaisia.
En minä 3 vuotiaana itsestäni puhunut, mutta tunnustin Jeesuksen jota rakastin ja Jeesus minua. En minä mitään havainnut muut sen havaitsivat kun aina puhuin Jeesuksesta, kyselin ja siunasin jopa saunankin. Uskoni havaittiin kuulemalla, eikä kukaan asettanut 3 vuotiaan uskoa vääräksi. Silloin Jumala puhui vanhemmilleni. Äiti on nyt taivaassa.
Lapsenkaste on pyhä, rakas toimitus jossa Jumala ottaa pienen ihmisen tykönsä, liittääkseen kastetun vauvan sanan ja sakramenttien osallisuuteen, eikä siihen tarvita lahkojärkeä lahkoymmärrystä. Usko ja uudestisyntyminen tapahtuu silloin kun Jumala osoittaa aikuisille kuinka valittunsa pelastuu jopa 3 vuotiaana, yllättäin ja yllättäen vanhemmat ja muutkin ei uskoiset.
Muuten huomioinet ja ymmärtänet miten luterilaisuuskin on lahko/uskonnolinen puolue kun myös muutkin.Mitä vauvakasteeseen tulee, niin ymmärtänet, ettei vauva ole edes kuullut pelastuksesta ja siten ei voi edes teoriassakaan uskoa.
Kastettavan ihmisen tulee uskoa siihen mitä oli kuullut eli kuulla turmeltuneesta tilastaan ja uskoa miten JUMALA on aivoittanut pelastuksen Kristuksessa.
Itse näen helluntalaisuuden lähellä JUMALAN ilmoittamaa opetusta. Kun/jos JUMALA tekee uskon ihmiseen, niin vesikasteen ottaminen on uskon teko. Siis ihminen ohjaantuu siihen mitä JUMALA on ilmoittanut Raamatussa. Siis sydämestä käsin,- ei toisen ihmisen tekemänä kutebn vauvakasteessa on kysymys.
Niin, ei se muutta ihmistekoa JUMALAN teoksi, jos vauva kastetaan toisen ihmisen , pappien /vanhempien uskomuksesta käsin. Ihminenhän on kyhännyt repullisen jos kaksikin rituaaleja, joilla pyritään lepyttämään tai korvaamaan JUMALAN tekoja.
Ei lapsikaste sinua kadotukseen vie,vaan pilkka henki jonka vallassa olet.Luovu siis ja rakasta Veljeä ja siskoa seurakunnasta riippumatta.
Ylihengellisyyttä on yhtä useassa Helluntai seurakunnassa,kuin Pyhäähenkeä Luterilaisessa kirkossa.
on oma palstansa.
Ei tunnustuksellisille lutherilaisille ole mitään omaa palstaa.