taloustiedon perusteet

Vasemmistoliitossa tulisi aloittaa marxilaisen kansantaloutieteen opinnot tai tukea jäsenkuntaa tutustumaan niihin.

Marxin Pääomassa esittämät tavaratuotannon lainalaisuudet ovat ehtaa tavaraa vieläkin.
Reaalisen kansantalouden perustan tunteminen poistaa mututiedon näkemykset päätöksenteossa.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Missä ovat Marxin opit tuoneet taloudellista hyvinvointia ja vakautta? Kannattaako lukea jos ainoa tulos on konkurssi?

Äänestä
  • Kerro myös "ehdotusaloite" missä näet marxismin reaalisuuden nykymaailmassa? Jossain Kuuban ja Pohjois-koreanko tiimoilla?

    Äänestä

"Vasemmistoliitossa tulisi aloittaa marxilaisen kansantaloutieteen opinnot.."
Vassissa keynesiläisen teorian kannattajatkin ovat jääneet uusliberalistien jalkoihin, marxilaisuudesta puhumattakaan. Kuinka se sitten ryhtyisi edistämään marxilaisen talousteorian omaksumista?

Äänestä

Onko nyt näin että Vasemmistoliitto on muuttunut pikkuporvarilliseksi työväenpuolueeksi kuten SDP!
Sehän merkitsisi sitä, että sillä on aina taloudelliset perustelut kapitalismin ja omistajien etujen pohjalla ja tämän jälkeen esitellään "arvoja" hurskaina toiveina ja kitistään, jos porvarit eivät välitä hurskaudesta mitään.

Äänestä

Vasemmistoliitossa tulisi vaatia marxilaisen kansantaloustieteen alkeiden opiskelua ja kirjoittelua talousopin periaatteista sen lehdistössä.

Jäsenistön aliarviointia on syöttää sille "arvoja" ja jotka eivät perustu mihinkään oleelliseen.

Äänestä

Höpö,höpö joka kansantaloustieteen opiskelua kaipaa niin opiskelee..Se ei ole puolueen tehtävä!Sinäkö olet instanssi kuka päättää mikä on oleellista?

Äänestä

Jos vasemmistoliitossa ei ymmärretä ottaa onkeen aloittajan viestistä, on puolue tuhoon tuomittu. Sulaudutaan sitten suoraan SDP:hen. Siinä vassille viiteryhmä!

Äänestä
  • Juu,näkemiin vaan ja onnea opintoihin.

    Äänestä

ex... esittää kummmallista ja järjetöntä. Ihan kuin Marxin mainitseminen olisi ollut punainen vaate!

Jos kansalaisille syötetään näkemystä, että taloudellisten juttujen tunteminen ei sille kuulu, ollaan kokoomus-perussuomalaisakselilla ja puhutaan kerran neljässä vuodessa arvoista ilman sisältöä

Äänestä

Marx ei ole punainen vaate.Taloudellisten "juttujen" opetus kun ei ole puolueen tehtävä.Sitä voi opiskella avoimessa yliopistossa tai kansalaisjärjestöjen kursseilla. Mutta ei sitä varten perusteta tointa.Kaikkien ihmisten pitäisi lukea ja opiskella kieliä,matematiikka ja yleis-sivistäviä aineita,uskonto on turha!Ei vaan talouspolitiikkaa vaan kaikkea.Yksin marx ei ketään autuaaksi tee.Halkolan oppimisen ylistys on sanomaltaan hyvä.
Marxin opetus on turhaa jos kolmannes ei osaa nimetä hallituspuolueita..
Yhteiskuntaoppi olisi paljon tärkeämpää..Miten valtio toimii ja rahoittaa toimintaa.Kuka päättää,mitä päättää.Kuka maksaa.Miten valitaan ja yhteisiä asioita hoidetaan..
Täälläkin huomaa että harvalla on edes ne perus asiat edes auttavasti hallussa.
Opeta siinä sitten kansantaloustieteitä,aapinenkin olisi parempi..

Äänestä

Porvarilliset puolueet selostavat päätöksiensä perusteluja, erittelevät lehdissään tekojen tarkoituksia, toistavat kv-juttuja yhden totuuden (USA) näkövinkkelistä ja koettavat olla kertomatta olennaista.
Näennäisesti saa höpistä sitä sun tätä mutta pääasia on, että oltaisiin kritiikittä jokaisen lännen sotaretken takana ja höpötetään....sota on vapautta ja silleen.

Porvarit osaavat popagandanteon. Kun vassin lehdissä ei paneuduta asioiden taustoihin, tieto tulee porvarilehtien kautta.

Vassi kertoo olevansa uudenaikainen, ei sorru entiseen ja sortuu tosiasiassa kv-porvariston totuuksien julistamiseen.

Äänestä

Kenen totuutta sinä toitotat?
Apsoluuttista totuuttakaan ei ole ,ei ainakaan talouspolitiikassa.
Mitä sotiretkiä mahdat tarkoittaa?Minkalaisia siunauksia niille?Kuka sodan vapauttavasta puolesta on puhunut?
Taitaa tuo propagandanteko sinultakin sujua..
Äläpä nyt yleistä,näin alkuun..Meitä vasemmistolaisia äänestäviä on tässä maassa pitkästi yli 100000 niiden kaikkien lyöminen yhteen nippuun ei ole järkevää.Jos kuvittelet olevasi ainoa lehtesi lukenut ,voisit nostaa katseesi navastasi!
Tiedon saanti nykypäivänä ei liene ongelma.Sitä saa joka väriin ja ajatukseen sopivaa.
Enemmänkin on tiedon syötön ähky.Pitää haistella mikä on tietoa ja mikä viihdettä tai propagandaa.Kaikkea lukemaansa ei pidä uskoa,itse asiassa hyvin vähää..
Sinä taas sorrut lapsellisuuksiin ja höpötykseen.Sinun kannattaisi hieman vanheta ja opiskella elämää.Sitten sinullakin voisi olla kompitenssia opettaa joitain.
Nyt sinusta ei ole siihen!!

Äänestä

Aina voidaan pyörittää huttua puurokattilassa ja katsoa mitä kuvioita se synnyttää.

Yheiskuntaelämän perusta on kuitenkin taloudessa. Tavoitteet ja pyrkimykset ovat mahdollisia vain työn tulosten perustassa.
Valitettavasti työn tuloksia kähvelletään yritysten veronkierrolla ja myös niiden piilottamisessa veroparatiiseihin rahan muodossa.

Suurin valhe vassissa oli vast'ikään kun johtajat väittivät että valtionvelka ei vaikuta työkansan elämään. Valhe oli edesvastuuton.
Viime vuonna otettua valtionvelkaa maksetaan jo nyt kohonneissa kunnallisissa tariffeissa.
Kreikkaan kuulemma valtionvelka vaikuttaisi mutta ei Suomeen. Talouspoliittinen tietämys raapi ojanpohjia.

Äänestä

Kylläpä sinun totuutesi hieman oikoo mutkia.Yritykset kikkailee veroilla ei kaikki mutta kyllä näinkin tapahtuu..Onko se syynä tähän globaaliin kriisiin,ei!!Mutta ei se sitä helpotakkaan.Missäs tässä puurossa on ne suurimot??

Äänestä

Suurimot ovat työkansan toiminnassa yhdessä Kreikan ja muiden maiden työläisten kanssa ja toden puhuminen pääomien liikuttelujen vaikutuksista.

Yksikään eduskuntapuolue, vähiten eu-kriittinen ps-puolue, ei ole tukenut Eu-maiden työläisten yhteistä toimintaa.
Esim. Kun Kreikan työläisiä kuritetaan, täällä pitäisi järjestää tukimielenosoituksia Kreikan työväenluokan puolesta.

Äänestä
  • Eipä kukaan valittanut silloinkaan kun Kreikassa jaettiin ansaitsematonta rahaa joka nyt näkyy ylivelkaantumisena. Nyt vain maksetaan ne lihavat vuodet jotka lainalla elettiin.

    Eiköhän kreikkalaiset ihan itse ne hallitsijansa demokraattisesti valinneet? Sieltähän se taisi meillekin kopioitua se demokratia.

    Äänestä

"Eipä kukaan valittanut silloinkaan kun Kreikassa jaettiin ansaitsematonta rahaa joka nyt näkyy ylivelkaantumisena"

Herranen aika. Eihän Kreikassa jaettu työväestölle yhtään mitään mitä eivät omalla toiminnallaan saaneet puristettua pääomalta.

Kohta 1. Kreikassa valtavat sumat verovaroja menivät ja menevät Naton äärräyksellä ylisuureen armeijaa.
Kohta 2. Kreikassa on vuosikausia mennyt rahaa huijareille, huijariyrityksille, katteettomalle yritystoiminnalle, muutenkin varakkaille tai suurelle kreikkalaiselle pääomalle. Toisin sanoen suuret kreikkalaiset omistajat putsasivat valtion (käyttivät apuna huijaripolitiikkoja ja huijariveijareita).
Kohta 3. Kreikkatuki on tukea kreikkalaisen ja eurooppalaisen suursijoittajaväestön tukemista, niiden entistäkin painavampien tilien tukemista.
Kohta 4. Tämä sama koettiin jo 90 luvun Suomessa. Aivan samanlainen konnuus. Rikkaat nylkivät ja köyhälistö pantiin maksumieheksi.

Loppukaneetti. Perussuomalaisten linja on selvä. Kreikan työläiset ovat syyllisiä, kärsitkööt nahoissaan. Suomen työläiset ovat loiseläjiä, kärsikööt. "Eläköön isänmaallinen pääoma niin Kreikassa kuin Suomessakin.
Valitettavasti vassit myötäilevät nationalistisia perusuomalaisia oppeja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ehdotusaloite kirjoitti:

Vasemmistoliitossa tulisi aloittaa marxilaisen kansantaloutieteen opinnot tai tukea jäsenkuntaa tutustumaan niihin.

Marxin Pääomassa esittämät tavaratuotannon lainalaisuudet ovat ehtaa tavaraa vieläkin.
Reaalisen kansantalouden perustan tunteminen poistaa mututiedon näkemykset päätöksenteossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu