Pakkoruotsin kustannusten selvitys on työn alla perussuomalaisten toimesta.
Asia otetaan julkistukseen ja uutisointiin ihan erikseen ja omana ulostulonaan.
Seuraaviin eduskuntavaaleihin asiasta tulee niin kovaa faktaa että pakkoruotsista tulee paitsi vaaliteema myös sen poistamisesta ( virkamiesruotsin poistamsiesta) seuraavaan hallitusohjelmaan pykäkä.
RKP, herätkää ja alkaa tunnustaa tosiasiat, kun vielä voitte ..
Asia otetaan julkistukseen ja uutisointiin ihan erikseen ja omana ulostulonaan.
Seuraaviin eduskuntavaaleihin asiasta tulee niin kovaa faktaa että pakkoruotsista tulee paitsi vaaliteema myös sen poistamisesta ( virkamiesruotsin poistamsiesta) seuraavaan hallitusohjelmaan pykäkä.
RKP, herätkää ja alkaa tunnustaa tosiasiat, kun vielä voitte ..
Vastaukset 53
Vanhimmat
Juuri näin !
JA kun muisttaan , että kaikista pahin kustannus on se epäsuora, valtava negatiivinen vaikutus kielten osaamiseen kun pakkoruotsi estää tarpeellisten vieraiden kielten opiskelun englannin lisäksi , on lopputulos selvä..
RKP nuijitaan maanrakoon pakkoruotsineen !
Toivottavsati tajuavat arvioida suuret seurannaiskustannukset, jotka syntyvät menetetystä kielitaidosta ja tuhlatusta ajasta ja vaivasta.
Myös ruotsinopettajien koulutus ja palkkaus ovat pelkkä kustannuserä, koska kyse on hyödyttömästä tai peräti haitallisesta kielestä. Ei siis voida vedota siihen, että heidät korvaavat muiden kielten opettajien koulutus ja palkkaus maksaa myös.
Tala on selvittänyt jo kustannukset omissa päissään!
"Suomalaisuuden Liiton puheenjohtaja Heikki Tala käyttää tätä samaista summaa (2 miljardia) faktana avoimesti omassa vaalikampanjassaan vuoden 2007 eduskuntavaaleissa. Hänkään ei ole suostunut erittelemään mistä summa koostuu tai mistä valtion budjetin momenteilta ko. summa voidaan nipistää kustannussäästönä mahdollisen kaksikielisyydestä luopumisen yhteydessä."
Joku järkevämpi on päässyt alle persujen säätiörahojen!
"
Oletetaan, että kulut yhdestä opettajasta sivukuluineen ovat n. 50.000 euroa vuodessa. Oletetaan lisäksi varsin realistisesti, että noin 1/3 ruotsinopetuksesta (ja suomen ruotsinkielisille) jää pois vapaaehtoisen toisen kotimaisen myötä. Pakkokotimaisen kokonaiskustannukset eli bruttosäästöt olisivat siten luokkaa 2000/3 x 50.000 = 33 miljoonaa euroa vuodessa. Perusopetuksen oppimateriaaleista saadaan vastaavasti laskettua kustannukset seuraavan kaavan mukaisesti: 65.000/3 (koko ikäluokka, josta 1/3 lopettaa toisen kotimaisen) x 3 (ikäluokkia opetuksen piirissä) x 20 euroa (yhden kirjan kustannus) = 1,3 miljoonaa euroa vuodessa. Lisätään mukaan vielä alla tarkentuva yleiskustannuslisä 35%. Kokonaiskustannuksiksi saamme siis 1,35 x 34,3 miljoonaa = 46,3 miljoonaa euroa vuodessa. Toisen asteen koulutuksessahan oppikirjat jäävät oppilaiden itsensä kustannettavaksi, joten ne jätetään juomioimatta tässä laskelmassa."
http://freygeir.blogspot.fi/2007/01/myytti-kaksikielisyyden-kustannuksista.html
Opettajien palkat, käännöskulut ja katukyltit ovat lähes merkityksettemiä verrattuna siihen, että joka ikäluokka käyttää huomattavan osan opiskeluajastaan vieraan lilliputtikielen opiskeluun. Kysymys on siis resurssien allokoinnista tarpeettomaan ja vähiten hyödylliseen kieleen. Jos se olisi todella järkevä ja edullinen valinta, kaikkihan rientäisivät kilvan sitä opiskelemaan.
Ruotsin opettajathan ovat käytännössä suojatyöpaikassa, joka hävettää heitä itseäänkin. Täysin tarpeeton oppiaine ja kuluerä valtiolle ja kunnille.
Jos eivät osaa opettaa jotain toista kieltä ( esim saksaa tai ranskaa) niin ei muuta kuin kortistoon. Se on kansantaloudelle hyväksi ! Suurin osa varmasti oppii opettamaan toistakin kieltä !
STX myötä katoaa 10 000 työpaikkaa, Nokia vähentää 1000 tms tms, jotka ovat kansantaloudelle tärkeitä, tuottavia työpaikkoja.
Opethan ovat vain pieni kuluerä kokonaisuudessa, keinotekoiset kaksikielisyyskulut kunnissa ( valtiontuet) , tupla koulut, päiväkodit, katukyltit, virallisten asiakirjojen käännökset..
Ja muistakaa: mm. YLE FEM vie 20 %: ia YLE budjetista !
Yksikin euro pakkoruotsista on liikaa!
Miksi pitää laskea juuri ruotsinkielen opiskelun kustannukset? Miksi ei kemian, uskonnon tai fysiikan kustannukset? Maksaahan eri aineiden opiskelut karkeasti yhtä paljon.
Jos opiskeluohjelma täydennetään uudella aineella, kysytäänkö silloin, mitä uuden aineen opiskelu tulee maksamaan?
Taatusti ei, vaan kysytään, pitääkö ja kannattaako aine pitää opiskeluohjelmassa?
Jos on pelkästään rahasta kiinni voisimme lopettaa kaikki aineet, rahat säästyisi.
Pakkomatematiikka EJ ole svekojen vahvin laji:
"Finskatalnde av Sveriges befolkning är 2,9%. Tvångsfinska borde införas.
Svenskatalande av Finlands befolkning är 5,4%. Tvångssvenskan borde slopas."
Ruotsissa on 723.000 suomea puhuvaa (>7%) ja Mannersuomessa on 263.000 ruotsia puhuvaa (4%).
Kyse onkin siitä että opetetaan ja opiskellaan TARPEELLISIA aineita !
Pakkoruotsi kun on täydellistä turhuutta... kielen pakkoopettamista oppilaille, joista 95 %:ia ei koskaan tarvitse sitä elämässään.
Matematiikka ei ehkä ole vahvin lajini, sitä varten otinkin Tilastokeskus avuksi.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomenruotsalaisten määrä kasvaa/1135260552114
Ruotsin Wikipedian mukaan suomalaisia Ruotsissa on jopa 300 000…550 000 josta 210 000…260 000 ovat suomenkielisiä.
"Sverigefinnar (finska ruotsinsuomalaiset, eller ruosut) är en finsktalande nationell minoritetsgrupp i Sverige, som vanligen uppskattas till 300 000 till 550 000 personer, varav 210 000 till 260 000 finsktalande"
Luetun ymmärtäminen EJ ole PISA -tutkimusten mukaan svekojen vahvin laji:
Svekon aloituksessa puhuttiin "Finskatalnde av Sveriges befolkning" EIKÄ "Sverigefinnar (finska ruotsinsuomalaiset, eller ruosut)" (kirjoitusvirhekin on alkuperäistä tekstiä)
"Finskatalnde av Sveriges befolkning är 2,9%. Tvångsfinska borde införas.
Svenskatalande av Finlands befolkning är 5,4%. Tvångssvenskan borde slopas."
Ruotsissa on 723.000 suomea puhuvaa (>7%) ja Mannersuomessa on 263.000 ruotsia puhuvaa (4%).
_________
Ruotsissa erotetaan meän -kielen puhujat suomenkielen puhujista, vaikka nämä kielet ovat huomattavasti lähempänä toisiaan kuin riikinruotsi ja muumiruotsi (ja närpessvenska) ja ns. skeune -ruotsi.
Tilastokeskus:
Ruotsinkielisten osuuden väestöstä arvioidaan pysyvän lähivuosina ennallaan. Viime vuonna se oli 5,4 prosenttia. Suomenkielisten osuus laskee, koska maahanmuutto kasvattaa muunkielisten osuutta.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomenruotsalaisten määrä kasvaa/1135260552114
”Kyse onkin siitä että opetetaan ja opiskellaan TARPEELLISIA aineita”
Lainasit minun sanomaani!
Sanoma ilmeisesti kelpaa nyt kun sen itse kirjoitit.
Luetun ymmärtäminen EJ ole PISA -tutkimusten mukaan svekojen vahvin laji.
Yllä kirjoitettiin näin, mikä on edelleen täyttä faktaa:
Ruotsissa on 723.000 suomea puhuvaa (>7%) ja Mannersuomessa on 263.000 ruotsia puhuvaa (4%).
Huom. Kysymys oli siis Mannersuomesta, missä on SE PAKKORUOTSI ja missä on 263.000 ruotsia puhuvaa (4%).
Ahvenanmaalla ei ole edes PAKKOSUOMEA, vaikka siellä on yli 6% suomenkielisiä.
.
"Ruotsinkielisten osuuden väestöstä arvioidaan pysyvän lähivuosina ennallaan."
Koulutusta ja virkakoneistoa koskevissa kielipoliittisissa väittelyissä Ahvenanmaan väkiluku (noin 30 000) on jätettävä huomiotta.
Suomenkielisiä on Ahvenanmaalla 4,8% (2011)
ahvenanmaalaisista.
Koska muun kielisiä on Ahvenanmaalla runsaastikin, ruotsinkielisiä on vain 89,4%.
Jopa minun laskutaidollani riittää laskemaan että Ahvenanmaan 28355 asukkaista 25349 ovat ruotsinkielisiä.
Ruotsinkielisiä ahvenanmaalaisia on Suomessa siis 0,47% suomen väestöstä, joten laskelmasi on aika pielessä.
.
Valikoitua PAKOTTAMISTA
Vain ruotsalaisuuteen on PAKOTETTAVA
.
Miksi pitää laskea juuri ruotsinkielen opiskelun kustannukset? Miksi ei kemian, uskonnon tai fysiikan kustannukset?
Juuri siitä yksinkertaisesta syystä, että ruotsi on turha hyödytön aine kun taas kemian , fysiikan ja jopa uskonnon opiskelu ovat kansainvälisiä globaaleja aineita ja joiden osaamiseen ja ymmärtämiseen moni tieteenala perustuu.
Höpsis. Niillä ei ole normaalissa elämässä mitään tekemistä. Paitsi uskonnolla, joka on jokaisen oma asia.
Perussuomalainen ei tiedä fysiikasta ja kemiasta mitään.
Aika monta vuotta selvitys on kestänyt...eikös ne kustannukset ole esitetty tällä palstalla jo moneen kertaan? Ai niin, Terhon raportissa on mukana vain oikeita laskelmia, kuten eräs fenno asian ilmaisi.
Eivätkö fennojen laskelmat olleetkaan oikeita? Eräs palstan fenno jo kyllä myönsi, että säästöjä ei pelkän pakkoruotsin lakkautuksella saavutetakaan.
"Eivätkö fennojen laskelmat olleetkaan oikeita? Eräs palstan fenno jo kyllä myönsi, että säästöjä ei pelkän pakkoruotsin lakkautuksella saavutetakaan."
Jifki vanha torsoilija. Välittömiä säästöjä ei saavuteta käytännössä, mutta älä laita suuhuni sanoja, jotka viittaisivat siihen ettei pakkoruotsia pidä ja kannata poistaa. Pakkoruotsin poistaminen lisää pitkällä aikavälillä tuloja, sekä oikeudenmukaisuutta, joten on rinnastettavissa säästöön. Koska kysymyksessä on pidempi prosessi, niin se ei ole lyhyen strategian keino, joilla nyt haetaan nopeasti säästöjä valtiontalouteen. Asia on myös kompleksinen johtuen valtarakenteista, joten se täytyy viedä läpi aivan omana asianaan.
Laskelmat on saatava sellaiselta viralliselta taholta, johon jifkilläkään ei ole nokan kopauttamista. Olemme odottavalla kannalla, että tabu murtuu ja laskelmien tekeminen aloitetaan.
Lohjan kunta saa valtiolta noin 5-10 milj euroa vuodessa , kun julistautui "vapaaehtoisesti kaksikieliseksi".
Kyse on siis valtion, veronmaksajien rahoista, joita käytetään tälläiseen täydelliseen älyttömyyteen , kun samalla karsitaan valtion menoja lakkauttamalla poliisiasemia, rajavartiostoa,varuskuntia tms tms .
Tälläisiä kukkasia löytyy loputtomiin, ja joiden karsiminen töysin turhina kuluina on 100 %:sta säästöä meille suomalaisille !
Ruotsalainen ministerihän ilmoitti, kun tutustui Suomen "kaksikielisyyteen" ,että "Ruotsilla ei olisi tähän varaa ".
Lipsautti aikamoisen totuuden.
Ei Suomellakaan ole enää varaa tähän..
Tätä on jo odotettu.
Miten laskuissa otetaan huomioon ne tappiot, joita Suomelle on koitunut mykäksi ja tarpeettomaksi jäävän pakkoruotsin opiskelun syrjäyttäessä tarpeellisten kielten opiskelun.
Miten lasketaan 2000 ruotsinopettajan kouluttamiseen kuluneet varat?
Miten lasketaan pakkoruotsin takia keskeytyneiden tai pitkittyneiden opintojen vaatimat resurssit, miten oppilaiden turha työ?
Mutta loistavaa, jos saadaan vihdoin hintalappu edes välittömille menoille.
Oikein hyvä juttu! Samalla voisi joku laskea suomen- ja ruotsinkielisen suomalaisen hinnan.
Tällä palstalla jatkuvasti meikäläisiä nimitetään loisiksi ja kerrotaan "pakkorutosin" (?) kalleudesta ja suomenkieliset kertovat maksavansa yhteiskunnassa kaiken YLE'n ruotsinkielisistä ohjelmista meidän koulutukseen.
Ennen kuin voi syyttää jotakuta kalliiksi pitäsi tiettä mihin verrataan. Siis joku nyt laksemaan mitä maksaa suomalainen keskimäärin ja mitä suomen- ja ruotsinkieliset suomalaiset erikseen.
Voitaisiin laskea vaikkapa ensin pelkät menot / capita ja sitten ottaa laskelmiin vielä mukaan tulot (kaikki keskimäärin ja sitten vielä kieliryhmien keskimääräiset tulot per capita) ja tarkastella erotusta.
Jään odottamaan että joku sen tekee. Kiitos jo etukäteen.
P.S.
Moinen laskelma saattaa tietty tuntua jostakusta hieman epäeettiseltä mutta koska syytökset jatkuvasti fennoleiristä niskaamme lentelevät niin toivoisin ihan oikeita numeroita puolustuksen tueksi. Kiitos - Tack!
Tiedätkö, minkä verran tuetaan esimerkikis oopperalippua ja musiikkikoulupaikkaa?
Muutama vuosi sitten laskettiin, miten paljon ns. tukia saa tavallinen tallaaja ja miten paljon varakas kulttuuria harrastava perhe. Eivät olleetkaan köyhät niitä voittajia.
Mutta mitä luulet, että "suomalaisen hinnan" laskemisesta seuraisi? "Suomalaiseen hintaahan" korottaa mm. turha pakkoruotsi ja siitä aiheutuvat tappiot sekä mahdollisuuksien rajautuminen koulutuksessa.
On turhaa heitellä epäilyjä, että suomalaiset ovat niin alkoholisoituneita sosiaalitapauksia, että keskiverto suomenkielisen hinta on todellisuudessa suurempi kuin muiden kieliryhmien. Tästähän Ankdam sinä haluaisit puhua.
"On turhaa heitellä epäilyjä, että suomalaiset ovat niin alkoholisoituneita sosiaalitapauksia, että keskiverto suomenkielisen hinta on todellisuudessa suurempi kuin muiden kieliryhmien. Tästähän Ankdam sinä haluaisit puhua."
Miksei sitä saisi laskea? Koska te jatkuvasti syyttelette meitä siitä että tulemme kalliiksi niin kaipa pohjana tulisi olla jonkinlainen vertailuhinta.
Pelkäätkö ettemme me tulekaan niin kalliiksi kuin väitätte?
Kyllä siihen hintaan tietysti laskettaisiin muutkin kuin teidän suomenkielisten alkoholismin ja hoitokulut jos siitä olet huolissasi.
"Tiedätkö, minkä verran tuetaan esimerkikis oopperalippua ja musiikkikoulupaikkaa?"
Aika paljon varmaan mutta kaipa sitä nyt sentään yhden opiskelijan vuotuisella vuokratuella (opiskelijoiden on kuulemma pakko asua kaksioissa kun yksiöstä ei saa tukea) tai jonkun työtä vieroksuvan vuotuisella toimeentulotuella pari oopperalippua vuodessa sentään kuuluis saada omillaan toimeen tuleva meikäläinenkin. Tosin en kovin usein käy vaikka muuten oopperasta tykkäänkin, eniten on kotimaassa tullut käytyä Savonlinnassa.
Itse kun en ole lapsilisän loppumisen jälkeen saanut mitään yhteiskunnan tukea mistään mihinkään.
Kolme vuotta kävin yhteiskunnan kustannuksella kansakoulua mutta sen jälkeen ja ennen sitä (tarhat) vanhemmat maksoivat kaiken ja minä itse sitten lainalla ja duunilla rahoitin opiskeluni.
Päivääkään en ole ollut työttömänä, yleensä tehnyt vähintään kahta työtä aina. (en suinkaan tulojen pienuuden takia vaan siksi että työ on ollut hauskaa)
No mutta tämä menee nyt asian vierestä. Siis joku nyt laskemaan suomalaisen yhteiskunnallisen kappalehinnan ja sitten vielä suomenkielisen ja ruotsinkielisen suomalaisen hinnat erikseen. Tulot ja menot tulee luonnollisesti huomioida loppusaldoa laskettaessa.
Ei se nyt aivan niin mene. Pitää muistaa miehittäjän kovat otteet ja siten ruotsinkielisten parempi yhteiskunnallinen asema. Vaikka miehittäjän perillisten (wannabe tai mikä vain luopio) vaikutusvalta onkin hiljalleen heikentynyt, niin silti rahan mahtia vielä on. Emme voi vertailla ilman että ottaisimme huomioon historiasta juontuvat surujen etuoikeudet, suojatyöpaikat ja vastaavat tekijät.
Että kalliksi ovat tulleet suomensuomalaisille.
Tässä kustannukset on hienosti ja järkiperäisesti laskettu.
Tätä listaa voidaan tarvittaessa jatkaa, mutta käsittääkseni valtion ja kuntien kaksikielisyyden todennettavissa olevista konkreettisista kustannuksista on saatu varsin kattava kuva. Yhteensä summaksi tulee em. kohdista 46,3 51 30 12 6,8 7 0.5 1 3,6 71 7,8= 237 miljoonaa euroa vuodessa ja jos tähän lisää Yleisradion kaksikielisyyskustannukset, saadaan yhteensä 275,5 miljoonaa euroa vuodessa
MYYTTI ON MURRETTU - Ei päästy lähellekään esitettyä 2 miljardia, tosin yksityissektorin ja kirkon kustannuksia ei ole käsitelty eikä yksittäisille ihmisille ruotsinopetuksesta mahdollisesti aiheutuneita henkisiä ja taloudellisia kärsimyksia hinnoiteltu.
http://freygeir.blogspot.fi/2007/01/myytti-kaksikielisyyden-kustannuksista.html
Aiheellisesti dfgdfgs kysyy 26.1.2013 10:10 tältä nimimerkkini sieppaajalta (On sentään pienen pieni ero!): "Miten laskuissa otetaan huomioon ne tappiot, joita Suomelle on koitunut mykäksi ja tarpeettomaksi jäävän pakkoruotsin opiskelun syrjäyttäessä tarpeellisten kielten opiskelun? Miten lasketaan 2000 ruotsinopettajan kouluttamiseen kuluneet varat? Miten lasketaan pakkoruotsin takia keskeytyneiden tai pitkittyneiden opintojen vaatimat resurssit, miten oppilaiden turha työ?"
Kysymyksiä riittäisi pilvin pimein ja laskettavaa.
Törkeää panettelua! Vai nimimerkin sieppaaja, paraskin puhuja. Olet varmaan taas juovuksissa.
Miten lasketaan yhteiskunnalle se kustannus, joka muodostuu siitä, että oppilaat istuvat LAINKAAN OPPIMATTA historian, uskonnon, kemian tai fysiikan tunneille? Miljoonia turhia tunteja, vaikka ne voitaisiin käyttää muihin tunteihin!
Miten lasketaan yhteiskunnalle se kustannus, joka muodostuu siitä, että oppilaat istuvat LAINKAAN OPPIMATTA biologian, kuvaamataiteen, musiikin tai yhteiskuntaopin tunneille? Miljoonia turhia tunteja, vaikka ne voitaisiin käyttää muihin tunteihin!
Älä kuule, pelle, ala mulle yhtään. Kaikille pitäisi oppivelvollisuuden lisäksi asettaa velvollisuus osoittaa oppimansa loppukokeessa, kuten yo-kirjoitus. Yhteiskunnalle tulee kalliksi kouluttaa opettajat, kun oppilaat eivät opi mitään.
Kunnon natsimeininki päälle vaan.
"Törkeää panettelua! Vai nimimerkin sieppaaja, paraskin puhuja. Olet varmaan taas juovuksissa."
Juovuksissako sieppasit nimimerkkini?
Nyt aloitetaan siitä, että ruotsinkieli on turhake ja jäänne menneiltä ajoilta! Meillä ei ole enää varaa kahteen viralliseen kieleen. Joten pois turha asioiden vääristely, se on ajanhukkaa.....pannaan töpinäksi nyt!
Kuinka vähemmistö pystyy orjuuttamaan vähemmistöä niin, että joudumme vielä maksamaan täysin turhasta kielen ylläpitämisestä!?Minäkin luin ruotsia seitsemän vuotta enkä ole sitä missään tarvinnut.
Suomessa vähemmistö on aina päättänyt koko kansakuntaa koskevista linjauksista ja niin tulee olemaan jatkossakin!
Suomessa vähemmistö ei ole koskaan päättänyt koko kansakuntaa koskevista linjauksista. Näiden lakien voimassaolo on aina vaatinut enemmistö taakseen ja niin tulee aina olemaan.
Ankdamille tiedoksi että turha isotella tuloillaan, meikäläinen maksaa taatusti enemmän veroja kuin teikäläinen.. ja omaisuuttakin on taatusti enemmän kuin keskiverto rkp:läisellä.
Ja kun muistetaan että rkp säätiöt eivät maksa veroja ollenkaan, ja joiden rahoihin koko suomalaisen korruptio perustuu, on parempi alkaa olla ihan hiljaa verotuloista.
Säätiöt laitetaan kyllä verolle, siitä pitävät perussuomalaiset huolen. Ja samalla puututaan muihinkin rkp:n kieroilemiin verohelpotuksiin ja asuntokeinotteluun mitä vartsinkin rkp taustaiset ovat harrastaneet ( mm taxell pienenä esimerkkinä).
Ionihan laski näitä kustannuksia asiantuntevasti, ei ole tainnut kirjoitella tänne viime aikoina, Onko näitä ionin laskelmia tallessa ?
Kustannuksia:
1. Ruotsinopettajien kouluttaminen ylipistoissa.
2. Ruotsin opettaminen. Jos jokainen suomalainen on käynyt vaikkapa keskimäärin 400 ruotsintunnilla elämänsä aikana, on Suomessa opetettu ruotsia yhden sukupolven aikana noin 40 000 0000 tuntia.
"Ruotsin opiskelu ei ole mistään muusta pois." Mitä nyt vain noin 40 miljoonaa tuntia.
3. Ajan menetys muiden taitojen opiskelussa.
4. Erikseen voi mainita ajan menetys muiden kielten opiskelussa, mikä vaikuttaa suoraan Suomen kilpailukykyyn globaalissa taloudessa.
5. Ruotsinkieliset palvelut, jotka voitaisiin järjestää huomattavasti kustannustehokkaammin, kun ne demokraattisesti suhteutettaisiin ruotsinkielisten määrään viranomaisen alueella.
Edellisessä on tietenkin virhe eli ei 40 000 0000 tuntia vaan pyöreästi 2 000 000 000 tuntia.
En tiedä paljonko suomenkielinen keskimäärin on opiskellut koulussa ruotsia, mutta korkeakoulun käynyt on opiskellut jopa noin 700 tuntia eikä tässä ole edes peruskoulun kotiläksyt mukana.
Kieltenopettajan kokonaisansio kuntasektorilla vuonna 2011 oli 2963 eur/kk.
http://www.kuntatyonantajat.fi/SiteCollectionDocuments/palkat_2012/frameindex.html
Suomen ruotsinopettajat ry:hyn kuuluu 2 000 jäsentä.
http://www.suomenruotsinopettajat.fi/pages/content/Page.aspx?menuid=164
Jos tämä on ruotsinopettajien lukumäärä ja jokainen ansaitsee 2963 eur/kk, menee ruotsinopettajien palkkoihin Suomessa noin 72 000 000 eur/vuosi. Tästä ainakin 2/3 osaa on täysin turhaa opetusta.
"Ruotsin opiskelu ei ole mistään muusta pois."
Mitä nyt vain 48 miljoonaa euroa joka vuosi turhaan ruotsin opetukseen.
Laki on laki ja meidän perustuslakimme - oikeesti - on seuraava:
"Perustuslain mukaan valtiovalta kuuluu kansalle. Kansanvaltaan sisältyy RKP:n oikeus vaikuttaa yhteisten päätösten tekemiseen. Perustuslaissa on turvattu RKP:n perusoikeudet.
Perustuslaki korostaa Suomen poliittisen järjestelmän parlamentaarisia piirteitä ja eduskunnan asemaa ylimpänä valtioelimenä. Valtioneuvoston on nautittava RKP:n luottamusta. Tasavallan presidentti tekee päätöksensä valtioneuvoston valmistelusta ja ratkaisuehdotuksesta.
Eduskunta valitsee pääministerin, jonka presidentti nimittää. Muut ministerit presidentti nimittää pääministerin esityksen mukaisesti.
Tasavallan presidentti johtaa Suomen ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa valtioneuvoston, etenkin RKP:n kanssa. Presidentin toiminta myös ulkopolitiikassa perustuu valtioneuvoston ja RKP:n valmisteluun ja myötävaikutukseen.
Perustuslain mukaan Suomi osallistuu Pohjola-Nordenin toimintaan rauhan ja ihmisoikeuksien turvaamiseksi.
Suomi on Pohjoismaiden neuvoston jäsen."
Terveisin:
Duurikansan edustaja. Elämä on ha-ha-hauskaa. La- la-la...Sataa RKP:n laariin...
275,5 miljoonaa euroa vuodessa.
MYYTTI ON MURRETTU - Ei päästy lähellekään esitettyä 2 miljardia, tosin yksityissektorin ja kirkon kustannuksia ei ole käsitelty eikä yksittäisille ihmisille ruotsinopetuksesta mahdollisesti aiheutuneita henkisiä ja taloudellisia kärsimyksia hinnoiteltu.
http://freygeir.blogspot.fi/2007/01/myytti-kaksikielisyyden-kustannuksista.html
Kysymys svekoille:
Olisiko Amerikassa orjuus pitänyt säilyttää, koska demokratia ja tasa-arvo maksavat enemmän? Suomenkielisethän on kielilainsäädännön mukaan ruotsinkielisten orjia.
sinusta ei muuksi olekaan.
lait muutetaan, se ei ole ongelma.
Pakkoruotsituksen ja virkamiesruotsin kustannukset ovat törkeät, kun ajatellaan niiden johtuvan täysin pienestä marginaaliporukasta, alle 4 % :ia väestöstä.
Afrikassa moinen ei olisi ongelma.. .
Huomatkaa lukijat, että tältä palstalta aktiivisesti poistetaan ruotsinkieleen ja sen opiskeluun liittyviä viestejä. Tiedän, että tänään su 27.1. tänne on kirjoitettu ueita viestejä - eikä mitään ole näkyvissä. Hyi hitto!
Älkää uskoko persujen ja talaksien hurjia valheita.
Nettifennot ovat Suomen syöpä.
Nettifennoja on 5 miljoonaa, rantaruotsalaisia 300 000.
Suomenruotsalaisia on vähemmän kuin Espoossa on asukkaita. Ja näille pilalle hemmotelluille vähemmistökielen puhujille järjestetään jos jonkinlaista etuisuutta ja ohituskaistaa, aina kulloisenkin tarpeen mukaan.
Kyllä me suomenkieliset olemme aikamoisen kyykytyksen kohteeksi joutuneet. Eihän tyhmä ole se, joka pyytää - vaan, kuten kaikki varmaan tietävät - tyhmä on se, joka maksaa..... Ja Suomessa kansa maksaa.
Talan kannattajia on hieman yli kolmesataa, loput ovat kirppuja ja täitä.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/60 Käykää äänestämässä lakialoitetta: ruotsin opiskelu vapaaehtoiseksi.