Hei mitä se tarkoittaa

Mitä tarkoittaa kun 1. Kor. 11:4 sanoo: "Jos miehellä on päähine päässään, kun hän rukoilee tai profetoi, hän häpäisee päänsä."?
867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tässä on kyse vain Jumalan asettamasta järjestyksestä seurakunnassa.
Mies on Jumalan kuva ja kunnia, eli tarkoittaa, että Jumala loi miehen ensin ja asetti hänet tehtävään, viljelemään ja varjelemaan paratiisia, jo enne, kuin vaimoa edes oli olemassakaan. Miehen tehtävä oli siis varjella myös vaimoaan, josta hän lankesi pois. Kun mies on langennut pois Jumalan asettamasta tehtävästä, niin Jumala kutsuu langenneen takaisin siihen tehtävään, mistä hän pois lankesi.
Jeesus ei tullut palveltavaksi vaan palvelemaan. Hän antoi esikuvan. Ja mies on Jumalan kuva, asetettu palvelemaan seurakuntaa ja myös vaimoaan ja ihan hengellisissäkin tarpeissa on miehen tehtävä palvella ja etsiä vastaukset hengellisiin kysymyksiin. Kysymys ei ole arvojärjestyksestä, vaan siitä, että langennut kutsutaan takaisin ja että se kivisydän, joka miehillä on, voisi jälleen pehmitä, ja se palveleva rakkaus tulla esiin.
Sen takia Raamatussa on yhtenään; "Te veljet"

Äänestä
  • Siis miksi ei saa rukoilla tai profetoida hattu päässä? Jos jo vastasit niin en ymmärtänyt.

    Äänestä

  • Tarkemmin kiitos kirjoitti:

    Siis miksi ei saa rukoilla tai profetoida hattu päässä? Jos jo vastasit niin en ymmärtänyt.

    Niin tuossa juuri yritin sitä selittää, että kun mies on se, joka on asetettu palvelemaan, niin siksi tämä merkki, pää peittämätönnä. Ei tää mitään muotomenoa ole, vaan tää kertoo juuri siitä, mitä tuossa huonosti yritin selittää. Joku voi osata paremmin.

    Äänestä

Miehen ja vaimon pään peittäminen on vahvasti esikuvallinen mutta hieno asia niille, jotka sen jujun ymmärtävät. Peittely yleensä koskee vain salaisia tai häpeällisiä asioita, joita ei haluta kaikkien katseltaviksi. Paavali otti tämän asian esille puhuessaan tästä pään peittämisestä 1. Korinttolaiskirjeen 12. luvussa:

23 "ja ne ruumiin jäsenet, jotka meistä ovat vähemmän kunniakkaita, me verhoamme sitä kunniallisemmin, ja niitä, joita häpeämme, me sitä häveliäämmin peitämme;
24 mutta ne, joita emme häpeä, eivät sitä tarvitse. Mutta Jumala on liittänyt ruumiin yhteen niin, että antoi halvempiarvoiselle suuremman kunnian,
25 ettei ruumiissa olisi eripuraisuutta, vaan että jäsenet pitäisivät yhtäläistä huolta toinen toisestaan.
27 Mutta te olette Kristuksen ruumis ja kukin osaltanne hänen jäseniänsä."

"Jumala on Kristuksen pää ja Kristus on seurakunnan pää, koska on "jokaisen miehen pää", [1.Kor.11:3] mutta yksikään mies ei ole "jokaisen naisen pää", vaan ainoastaan oman vaimonsa pää. Koska yksilö mies on yhtä lailla vajavainen niin kuin vaimokin, kuuluu vaimolle hänen häpeällisyyden peittäminen, ellei mies itse sitä ymmärrä tehdä. Toisin sanoen Jumalan seurakunnan pitää estää mies häpeän alaisena, eli "pää peitettynä" puhumasta!

Tämän asian avain ja juuri on Sananlaskujen 9. luvun jakeet 9-18.

9 "Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä.
14 Hän istuu talonsa ovella, istuimella kaupungin kummuilla,
15 kutsumassa ohikulkijoita, jotka käyvät polkujansa suoraan eteenpäin:
16 "Joka yksinkertainen on, poiketkoon tänne". Ja sille, joka on mieltä vailla, hän sanoo:
17 "Varastettu vesi on makeata, ja salattu leipä on suloista".
18 Eikä toinen tiedä, että haamuja on siellä, että hänen kutsuvieraansa ovat tuonelan laaksoissa."

Apostoli Paavali epäili, etteivät ne kovin useille avaudu, mutta jatkoi sitten;

34 "Let your women keep silence in the churches", eli "Olkoot naisenne hiljaa seurakunnan kokouksissa - - -
38 "Mutta jos joku ei sitä ymmärrä, niin olkoon ymmärtämättä."

Suoraan suomeksi sanottuna: "Älköön miehet eikä naiset puhuko tyhmyyttä, haureutta ja levottomuutta Jumalan seurakunnassa! Sellainen ei ole sallittua.

Äänestä

Pään peittäminen on tässä kokonaisuudessa merkki siitä, että kuuluu jonkun määräysvaltaan. Ja jos mies rukoilee tai julistaa Jumalan sanaa pää peitettynä se merkitsee kuulijan näkökulmasta sitä, että mies ei kunnioita Jumalaa.

Vaimon tai naisen taas tulisi pitää päähinettä sen merkiksi että hänen yläpuolellaan on ensin luotu eli mies, puoliso tai mies yleensä.

Äänestä

Pään peittäminen tarkoittaa sitä että peiton alla on jotakin hävettävää, jota pitää peitellä. [1.Kor.12:23] Isän lisäksi on vain Kristuksen pää täydellinen Jumalan kuva, jota ei tarvitse eikä saa hävetä.

Sananlaskujen 9:9-18 jakeissa mainitut tyhmyys, tietämättömyys, levottomuus, varastelu, pahojen tekojen salailu jne. ovat hävettäviä asioita, joista hiljaa oleminen ikään kuin "peittää ne" olemattomiksi, niin kuin joku viisas sananlasku 17:28 sanoo: "Hullukin käy viisaasta, jos on vaiti, järkevästä, ellei suutaan avaa."

Sitä viisasta hulluutta Raamattu tarkoittaa naisten eli (tyhmyyksien) olemisella vaiti eli hiljaa.

Äänestä

Näissä sanankohdissa löytyy ymmärrys kokonaisilmoituksesta. Mies on suoraan Jumalalle alamainen, vaimo miehelleen. Siksi eri käytäntö päähineissä. Kuitenkaan ei mies tuo vaimoa oman auktoriteettinsa alle, vaan sen auktoriteetin, jonka alainen hän itsekin on. Tuossa kulttuurissa päähineitä ja kenkiä käytettiin ulkoisesti osoittamaan alamaisuutta, vastuullisuutta tai sitoutumista. Auttaa kun ymmärrämme kuinka niitä tuolloin käytettiin.
Nyt ei kuitenkaan ole Kristuksessa miestä tai naista. On hyvä kuitenkin ymmärtää että me olemme erilailla rakennettuja. Mies kukoistaa erityisesti kun häntä arvostetaan ja kunnioitetaan, nainen kukoistaa erityisesti kun häntä rakastetaan ja vaalitaan. Kumpaakaan ei holhota eikä komenneta, rakkaus etsii toisen parasta ja saa samalla itsekin parasta.
Mitä rukoilemiseen tai profetoimiseen tulee, muistakaamme että Jumala on Pyhä. Jos sydämessä ei ole oikeaa kunnioitusta, ei siinä päähineet auta. Herra on luvannut antaa meille ToisenPuolustajan, joka opettaa meille kaikki. Minä olisin uskoon tultuani mielelläni laittanut huivin päähän kun rukoilin, mutta muut moittivat sitä uskonnollisuudeksi, ja jätin laittamatta. Nyt rukoilen mennen tullen ja palatessa, joten olisi se aikamoista viuhkaamista huivin kanssa ollut.

Äänestä

Sitä se tarkoittaa, että koska miehen pää on Kristus, niin hänen ja miehen välillä ei saa olla mitään ihmisen valmistamaa lakkia , tai muuta päähinettä.. koska miehen päähine, kun Kristuksen kanssa asioidaan on Jumala Jeesuksessa!

Tajusitko terv. B

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias3 kirjoitti:

Mitä tarkoittaa kun 1. Kor. 11:4 sanoo: "Jos miehellä on päähine päässään, kun hän rukoilee tai profetoi, hän häpäisee päänsä."?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu