Eikö jumala tiennyt ettei EU hyväksy sitä? Onko EU syyllistynyt perisyntiin asettuessaan jumalaa vastaan?
miksi jumala loi käyrän kurkun?
proEU
13168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olisiko jumala ajatellut että käyrä sopii paremmin naisten itsetyydytyksen apuvälineeksi?
Itselleni ainakin tuli ekana mieleen.
"miksi jumala loi käyrän kurkun?" Että lapset voisivat huutaa suoraa kurkkua.
Käyrää kurkkua ei koskaan luotu. Luotu kurkku on luonnostaan suora, ja se käyristyi vasta ihmisen jalostustyön tuloksena.
oletkos varma ettei käyrää kurkkua luotu, luotu kurkku voi olla luonnostaan käyrä kuten banaani. Luonnollisempaa olla käyrä kuin suora.
Planeetallamme on noin 10 000 000 eliötä bakteereita ja viruksia mukaan laskematta.
Tuo kymmenen miljoonaa tarkoittaa sitä että jumalan luomisvauhti keskimäärin oli 20 eliötä sekunnissa (yht 6 päivää), joten ehtikö tarkkaan katsomaan onko miten käyrä kurkku?
Söivätkö Adam ja Eva banaaneita?
Koska kaupassamyytävän kaltainen banaani on luotu?
Koska jotain reippaasti yli 90% ikinä eläneistä eliölajeista on nykyisen käsityksen mukaan kuollut sukupuuttoon, voit kertoa tuon Luojan luomisvauhdin ainakin kymmenellä...
Hätäilemällä ei tule ku kusipäisiä lapsia, kuten kreationisteja.
Takapyörä.
Käyrä kurkku todistaa syntiinlankeemuksen. Jokainen järkevä ihminen tajuaa, että ainoa mahdollinen syy kurkkujen käyryydelle on Eevan ja Adamin syntinen hedelmänsyönti. Jumalan luoma kurkku on suora.
Kurkku käyristyi syntiinlankeemuksen seurauksena. Paratiisissa kaikki kasvit olivat suoria tai täydellisen pyöreitä.
Ehkä Aatami ja Eeva puraisivat Paratiisissa käyrää kurkkua? Olisi tyypillisen kreationistista, jos kielletty _hedelmä_ olisi kurkku.
Miksi se evoluutio tuottaa vääriä kurkkuja? Miksi se evoluutio ei ole tuottanut suoristavaa geeniä kurkuille?
Ensinnäkin: miksi olisi? Kurkun idea on, että joku syö mehukkaan hedelmän ja paskoo siemenet itämään sinne tänne.
Toiseksi: kurkku on jalostettu. Jos villikurkku muistuttaa meilläkin tavallista avomaankurkkua, niin ei se ole käyrä, koska on niin lyhyt ettei pysty käyristymään.
Kolmanneksi: tämä on kreationismia käsittelevä palsta. Miksi yksikään hihhuli ei pysty kirjoittamaan kahta viestiä niin ettei alkaisi puhua evoluutiosta?